Kurt Cobain

Kurt Donald Cobain (okunuşu; ``Kört Danıld Kobeyn``) (d. 20 Şubat 1967 - ö.

{{Ünlü| adı=Kurt Cobain| Resim=| Doğum tarihi=1967| Ölüm tarihi=1994| Doğduğu ülke=Amerika| Meslek=Müzisyen| }}

Kurt Donald Cobain (okunuşu; ``Kört Danıld Kobeyn``) (d. 20 Şubat 1967 - ö. 5 Nisan 1994), Nirvana adlı müzik grubunun solisti ve grubun pekçok eserinin söz ve müzik yazarı olan ünlü gitarist, müzisyen.

Hayatı

Kurt Cobain, 20 Şubat 1967`de Aberdeen, Washington`da dünyaya geldi. Çocukluğunu anne ve babası ayrı olduğundan akrabalarının yanında geçirdi, Yngwie Malmsteen`in gitar kullanışına hayrandı bu sebeple ilk gitarını bir bisiklete tercih ederek 14 yaşındayken amcasından aldı. Lisedeyken insan anatomisine ve edebiyata ilgi duyuyordu.Zamanının çoğunu yakındaki kütüphanelere gidip edebiyatla ilgili kitaplara gömülüp şiir kitaplarındaki kafiyeleri ezberlemeye çalışıyordu. Burada Nirvana`nın bazı şarkılarını yazmıştır.

Kurt Cobain, lisedeyken uyuşturucu ile tanışmıştı. İngilizce adı "marijuana" olan uyuşturucuya alışkanlık yapmıştır. 1980`lerde uyuşturucunun insanları çılgına çevirdiğini duyduğunda bırakmak istemiştir, ama bırakamamıştır. Uyuşturucu artık onun hayatının bir parçasıdır ve uyuşturucu gelecek hayatında onu etkileyecektir.

Elektro gitarı olduğu günden itibaren arkadaşları ile bir müzik grubu kurmaya çalıştı. "Nirvana" grubunu kurmadan önce şehir şehir dolaşıp müzik yapıyordu. Daha sonra lisede bir başka punk rock müptelası (daha sonra Nirvana`nın bas gitaristi olan) Krist Novoselic ile tanıştı. Bir kaç yıl sonra Cobain bir grup kurmak için Novoselic`i ikna etmeye çalıştı. Daha önceki grubuyla evde kaydettiği bir demoyu dinlemesi için verdi ve birkaç aylık dürtüklemenin ardından Novoselic Kurt`le bir grup kurmayı kabul etti. Böylece Nirvana`nın başlangıcı da şekillenmeye başladı.

İlk birkaç yıl boyunca Kurt Cobain ve Krist Novoselic bir dizi davulcuya ev sahipliği yapmak durumunda kaldılar. Nihayet Chad Channing`in katılımıyla Nirvana grubu oluştu ve ilk albümleri "Bleach`i 1989`da Sub Pop Records etiketiyle piyasaya sürdüler. Fakat Cobain, Channing`in tarzından beklediğini bulamamıştı ve kısa süre sonra Channing`in yerini Dave Grohl aldı. Grohl`un katılımıyla grup 1991 tarihli Nevermind albümü ile en başarılı dönemini yaşadı. Nevermind albümündeki "Smells Like Teen Spirit" birçok şarkı listesinde 1 numara oldu. 1992 yılında Courtney Love ile evlendi ve aynı sene kızı Frances Bean Cobain dünyaya geldi. 1993 ve 1994 yılları Kurt`ün ününün zirveye ulaştığı dönemlerdir ve bu rahatsızlık duyduğu ün onun sonunu hazırlayacaktır.

1994 yılı Nisan ayında yüksek dozda uyuşturucu alarak intihar eden Kurt Cobain, ölümünün ardından pek çok soru işareti bırakmıştır. Cobain`in uyuşturucu bağımlılığı bir gerçek olsa da ölümünün ardından eşi Courtney Love`ı da kuşku ardında bırakan bazı komplo teorileri gündeme gelmiştir. Bunlardan en çok bilineni Cobain`in kanında bir insanı öldürmeye yetecek dozdan çok daha yüksek miktarda eroin bulunmasıdır. Cobain öldürücü dozun üç katı eroin ve pompalı tüfekle ağzına ateş edilmiş bir şekilde bulundu. Bunları kendi kendine yapması mümkün değildi. Bıraktığı veda mektubunun sonunda Courtney Love`ın el yazısı ile yazılar yazıldığı bulunmuştur. Konu aydınlığa kavuşmuş değildir.

Cobain Nirvana`nın kitlesel başarısı ile underground köklerini bir noktada buluşturmak için büyük bir mücadele verdi. Kendisini Frances Farmer`la kıyaslayan medyanın zulmüne uğruyordu ve grubun mesajını hiçbir şekilde anlamadıkları halde grubun hayranı olduğunu iddia eden insanlara kızıyordu. En acı verici olaylardan biri, iki adamın Nirvana`nın "Polly" adlı şarkısını söyleyerek bir kadına tecavüz etmesi oldu. "Incesticide" albümünün dipnotlarında Cobain tepkisini şöyle dile getiriyordu: "Geçen yıl genç bir kız, "Polly" adlı şarkımızın sözlerini söyleyen iki sperm ve yumurta ziyanlığı tarafından tecavüze uğradı. Dinleyicilerimizin arasında bu tür planktonların yer aldığını bilerek yaşarken oldukça zor zamanlar geçirdim."

Kurt Cobain`in İntihar Notu

Boodah`a

Daha çocukça şikayetleri olan. Tükenmiş,deneyimli bir ahmağın ağzından konuşuyor olmak. Bu bayağı kolay anlaşılabilir bir not olmalı. Yıllar boyunca,diyelim ki,cemiyetimizin serbestliği ve benimsemesi ile ilgili ahlak punk rock 101 derslerinden alınan öğütlerin ne kadar doğru olduğunu kanıtlamıştır. çok uzun yıllardır okuyup yazmakla birlikte dinlemekten,yaratmaktan da olduğu gibi heyecan almadım. Bunlar için kelimelerle anlatılamayacak bir suçluluk duyuyorum. mesela sahne arkasındayken ve ışıklar sönüp kalabalığın çılgın tezahüratı karşısında,beni hayran olduğum ve kıskandığım Freddy Mercury`e olduğu gibi etkilemedi. Gerçek şu ki sizi aptal yerine koyamam. Hiç birinizi. Bu basitçe ne sizin ne de benim için adil değil. Aklıma gelen en kötü suç, insanlara karşı sahtekarlık yapıp %100 eğleniyormuşum gibi görünerek dolap çevirmek. Bazen sahneye çıkmadan önce saati yumruklamak, zamanı durdurmak geçiyor içimden. Kulisteyken, ışıklar söndüğünde duyduğum çığlıklar da etkilemiyor beni.

Gücümün yettiğince değer vermek için her şeyi denedim ve deniyorum. Tanrım,inan bana deniyorum,ama bu yeterli olmuyor. Benim ve bizim birçok insanı etkilediğimiz ve eğlendirdiğimiz gerçeğine saygı duyuyorum. Elden kaybolduktan sonra kıymet veren biri,o narsistlerden biri olur. Ben çok hassasım. Bir zamanlar bir çocukken sahip olduğum hevesi yeniden kazanmak için biraz uyuşmaya ihtiyacım var. Son üç turumuzda şahsen tanıdıklarıma ve müziğimizin hayranı olan tüm insanlara daha çok değer verdim,ama hala herkes için beslediğim asabiyet,suçluluk ve anlayışı aşamadım. Hepinizin içinde iyilik var ve sanırım insanları çok fazla seviyorum. Öyle çok ki bu beni mutsuz hissettiriyor. Üzgün,küçük,hassas,değer vermeyen balık burcu. İsa oğlum!neden tadını çıkarmıyorsunuz? Bilmiyorum!ihtiras ve anlayış yemini eden cazibeli bir karım var ve bana eski halimi çok fazla hatırlatan bir kızım. Sevgi ve neşe dolu,her gördüğü insanı öpüyor çünkü herkes çok iyidir ve ona kimse zarar vermez! Frances` in üzgün,kendine zarar veren,ölü bir rock` çı olduğumu düşünecek olmasına dayanamıyorum. İyi yapıyorum,çok iyi Ve minnettarım,ama yedi yaşından beri insanlara karşı genel bir nefret duydum...sırf insanlara iyi geçinmek ve anlayış sahibi olmak çok kolay görünüyor diye. Anlayış! sanırım sadece insanları çok sevdiğim ve onlara çok üzüldüğüm için. Geçen yıllar boyunca mektuplarınız ve ilginiz için alevler içindeki mide ağrısı cehenneminden hepinize teşekkür ediyorum. Ben çok kararsızım, ümitsizim! Artık eski tutkum yok,ve şunu hatırla,sönüp gitmektense yanmak daha iyidir(bu sözler,Neil Young`ın hey,hey,my,my... adlı şarkısındandır). Barış, sevgi ve hoşgörü dileğiylea€¦

Francis ve Courtney ben sizin yanınızda olacağım

Lütfen Courtney devam et,

Francis için,

onun hayatı için ki ben olmadan daha mutlu olacak.Sizi seviyorum, sizi seviyoruma€¦"
                    Kurt Cobain


Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Kurt Cobain ilgili konular

 • Nevermind

  Nevermind, Nirvana grubunun 2. albümüdür. 1991 yılının sonbaharında piyasaya çıkmıştır.
 • Kurt Cobain

  Kurt Donald Cobain (okunuşu; ``Kört Danıld Kobeyn``) (d. 20 Şubat 1967 - ö.
 • Boddah

  Kurt Cobain intihar etmeden önce, intihar mektubuna "Boddah`a" diyerek başlamıştı. Boddah, Kurt Cobain`in çocukken (anne-babası ayrı
 • Frances Bean

  Nirvana grubundan Kurt Cobain ve Hole grubundan Courtney Love`ın kızı olarak 18 Ağustos 1992`de dünyaya geldi. Doğumundan 2 yıl sonra babası K
 • Nirvana (Grup)

  Nirvana, ABD'li grunge müzik grubu. Gitar ve vokalde Kurt Cobain, bas gitarda Krist Novoselic ve bateride Dave Grohl bulunmaktadır.
 • Bleach (albüm)

  Bleach, Nirvana grubunun 1989 yılının Haziran ayında piyasaya sürülen ilk albümüdür. Floyd the Barber, Paper Cuts ve Downer adlı parçalarda
 • Frances Bean Cobain

  kayda değerlik
 • Incesticide

  Müzik albümü
 • Nirvana (albüm)

  Nirvana, Nirvana'nın 2002 çıkışlı toplama albümüdür. Albümün en büyük özelliği, Kurt Cobain'in ölümünden 4 ay önce kayıt ettiği "
Kurt Cobain
Kurt Cobain