Kurt Vonnegut

Kurt Vonnegut Jr. (Doğum 11 Kasım, 1922), Amerikalı hümanist yazardır.Kurt Vonnegut, 1922 yılında ABD`nin Indianapolis şehrinde dünyaya geldi.

Kurt Vonnegut

Kurt Vonnegut Jr. (Doğum 11 Kasım, 1922), Amerikalı hümanist yazardır.

Kurt Vonnegut, 1922 yılında ABD`nin Indianapolis şehrinde dünyaya geldi. Cornell Üniversitesi`nde biyokimya okuduktan sonra İkinci Dünya Savaşı`nda Avrupa`da asker olarak hizmet verdi. Almanya`da savaş esiri olarak ele geçirildi ve Dresden şehrinin (Almanya) müttefik kuvvetler tarafından bombalanmasına şahit oldu. Bu olay Vonnegut`u derinden etkiledi ve sonucunda en başarılı romanı, Slaughterhouse-Five`ı (Mezbaha No 5), yazdı. Bu kitap sayesinde çağdaş Amerikan yazarlarının başta gelenlerinden biri oldu.

Savaş sonrası, yazarlığa zamanının çoğunu ayırmadan önce, Şikago Üniversitesi`nde antropoloji dalında uzmanlaştı. Başlangıçta bilim-kurgu üzerinde yoğunlaştı ve ilk yayınlanan romanı, Player Piano (Otomatik Piyano), bu dalda Vonnegut`a büyük övgü kazandırdı. Sonraki zamanlarda her ne kadar bilim-kurgu dalıdan uzaklaştığını belirtse de, yazdığı kitaplarda etkileri halen görülebilir.

RomanlarıKısa hikayeleriMakaleleriSahne oyunlarıHatıralar / BiyografiLinklerKaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar