kut

Kut (Arapça: كوت ) Kut El Amara, Kut'ül Amara, El Kut olarakta bilinen Irak'ın doğu kesiminde, Bağdat'ın güneydoğusunda, 32.50°N, 45.82°E koordinatlarında, Dicle nehri kıyısında Vasıt ilinin merkezi durumunda 400,000 nufuslu bir kenttir. 1960'a kadar tüm il bu isimle anılırken bu tarihten sonra Vasıt adını almıştır.

Kut

Kut (Arapça: }) Kut El Amara, Kut'ül Amara, El Kut olarakta bilinen Irak'ın doğu kesiminde, Bağdat'ın güneydoğusunda, 32.50°N, 45.82°E koordinatlarında, Dicle nehri kıyısında Vasıt ilinin merkezi durumunda 400,000 nufuslu bir kenttir. 1960'a kadar tüm il bu isimle anılırken bu tarihten sonra Vasıt adını almıştır.

Bir su dağıtım kanalı olan Şatt'ül Geraf'ın Dicle'den ayrıldığı noktada yer alması, kent yakınlarında ki Kut barajının Dicleden sulama kanallarına su sağlaması ve tarım ürünlerinin pazarlandığı bir ticaret merkezi olması şehire önem kazandırmıştır.

I. Dünya Savaşında Kut

7 Aralık 1915 - 29 Nisan 1916 tarihleri arasında General Townshend komutasındaki İngiliz-Hint ordusunun General Baron von der Goltz ve Halil Paşa komutasındaki Osmanlı 6.ordusu tarafından Kut'ta kuşatılmış ve neticesinde 5 general, 76 subay, 12828 erden oluşan bölgedeki İngiliz-Hint ordusu birlikleri teslim olmuştur.

İngiliz tarihçisi James Morris, Kut'un kaybını "Britanya(İngiltere) askeri tarihindeki en aşağılık şartlı teslim olma" olarak tanımlamıştır. Bu yenilgi İngiliz basınında ve kamuoyunda çok büyük bir infial uyandırdı ve bunun üzerine General Lake ve General Gorringe İngiliz ordusunda görevlerinden alınmış ve yerlerine General Maude getirilmiştir.

Bu çarpışmaların askeri tarih açısından bir başka önemide bilinen ilk havadan ikmal denemesini İngiliz ordusunun Kut'taki birliklerini ikmal için 26 gün boyunca Dicledeki ORA Üs'sünden 3 adet Short 184 tipi 225 beygirlik deniz uçakları ile bu kuşatma sırasında gerçekleştirmiş olmalarıdır.

Ancak bu çaba yeterli olmamış ve sonucu değiştirmemiştir.

Kaynaklar

* Vikipedi

kut

Mutluluk.

kut

uğur, baht, talih.
mutluluk.

kut

Türkçe kut kelimesinin İngilizce karşılığı.
[Kut] n. vagina, pussy (Vulgar Slang)
adv. bump
interj. bang, thud, bump, plump, pop

kut

Flemenkçe kut kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. vagina, pussy (Vulgar Slang)
interj. bang, thud, bump, plump, pop
adv. bump

kut

Türkçe kut kelimesinin Almanca karşılığı.
stumpf

Küt (Gülben Ergen) sözleri

Gülben Ergen tarafından albümünde söylenen Küt adlı şarkının sözleri.

ݞu başıma gelene bakın
aklımı oynatmam yakın
böyle bir durumu daha hiç
yazmadım tarihim
ne konuşacak lafım var
ne uyabileceğim bi hayat
fotoğrafı çekmeme rağmen
gittim bağlandım

küt küt atıyor kalbim
bitmedi gitti şu harbim
liseli kızlar gibi pır pır
uykusuz gecelere talim

ne ayıp biliyor
ne günah biliyor
esiyor aklına geliyor apansız
aşk bunu hep yapıyor

ne tarzım tarzına uygun
o hiperaktif ben durgun
yani kaza gibi bi vurgun
ne kadar matrak halim

küt küt atıyor kalbim
bitmedi gitti şu harbim
liseli kızlar gibi pır pır
uykusuz gecelere talim

İlgili konuları ara

Yanıtlar