Kuyruklu a

@ ya da okunuşu ile kuyruklu a, bir İnternet simgesi, Türkçede "yaklaşık olarak eşit" ve "kuyruklu a" olarak adlandırılır ve "et" olarak telaffuz edilir. İnternetle beraber günümüzün en çok kullanılan sembollerden biridir.

Kuyruklu a

Noktalama işaretleri

150px|thumb|right|@ işareti thumb|right|300px @, bir İnternet simgesi, Türkçede "yaklaşık olarak eşit" ve "kuyruklu a" olarak adlandırılır. <sup> 1</sup>

Biraz komik görünümlü, kuyruğu etrafında dolaşan bu küçük a harfi İnternetle beraber günümüzün en çok kullanılan sembollerden biridir. Sembolün kökeni tam olarak bilinmemekle birlikte dünya üzerinde genel kabul görmüş ortak bir isimin olmaması da şaşırtıcıdır. Bu işaret klavyede Q tuşu (F klavyede F tuşu) ve ALT GR veya ctrl ve alt tuşlarına birlikte basılarak ya da ALT tuşuna basılı tutularak nümerik klavyeden 64 rakamı girilerek yazılır. En yaygın kullanıldığı yer e-posta adresleridir, kullanıcı ve elektronik postanın gideceği posta sunucusunun adlarının birbirinden ayrılmasına yarar.

Konuşma diline ingilizcedeki anlamıyla "et (at) işareti" olarak geçmiştir. İngilizce`de bir adresin bulunduğu sunucuyu bildirmek anlamında "ismim@xsunucusu.com" (xsunucusu`nda (at) ismim" söylenmesinden ileri gelmiştir.

Yaygın olan bir söylentiye göre, deniz ticaretinin yoğun olduğu yüzyıllarda büyük portekiz ticari filolarında kullanılan bu işaret, daha sonra bilgi transferinin bir simgesi olarak internete özgü hale gelmiştir.Commons-ufak

bilgisayar-taslak

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar