Kyaenai

Kyaenai, Antalya ili Kaş ilçesi yakınlarında bulunan bir antik kenttir. Kaş`a 23 km uzaklıktaki Yavı Köyü`nün üzerinde bulunan sarp kayalıklarda bulunur.

Kyaenai, Antalya ili Kaş ilçesi yakınlarında bulunan bir antik kenttir. Kaş`a 23 km uzaklıktaki Yavı Köyü`nün üzerinde bulunan sarp kayalıklarda bulunur.

Kyaenai adı koyu mavi anlamına gelmekte, ayrıca "Çınlayan Kayalar" adıyla da anılmaktadır. Bunun nedeni rüzgarın buradaki kayalara çarparak çınlamasıdır.

Şehrin ne zaman kurulduğunu bilenmemektedir ancak ele geçen kitabeler ile şehrin tarihini M.Ö. 4. yüzyıla kadar uzandığı tahmin edilmektedir. O tarihten itibaren de Kyaenai devamlı iskan edilen bir Lykia şehridir. Kyaenaili zengin lason 16 Lykia şehrine yardım ettiği gibi kendi şehrine de yardım etmiş, imarına çalışmıştır. Bu nedenle de ona Lykia`nın en büyük hakimi anlamına gelen "Lykiakn" unvanı verilmiştir. Roma Devrinde büyük gelişme gösteren şehir Bizans döneminde de psikoposluk merkezi olarak varlığını sürdürmüş, X. yüzyılda terk edilmiştir.

Kyaenai 240 metre kadar yükseklikteki sarp kayalıkların üzerine kurulmuştur. Şehrin etrafını 450 metre uzunlukta bir sur çevirir. Surun Bizans döneminde de kullanıldığı sonradan konan taşlardan anlaşılmaktadır. Surun batı ve kuzey kısımlarında bugün üç kapı görülmektedir. Batı duvarının güney ucunda da dördüncü bir kapı olmalıdır.

Tepenin güney eteğinde ise tabii meyile oturtulmuş ve günümüze kadar sağlam gelebilmiş bir tiyatro bulunmaktadır.

Tiyatro ile akropol arasında nekropol sahası yer alır. Ağaçlar arasında Roma Devri`ne ait irili ufaklı birçok lahit bulunmaktadır. Kyaenai, Lykia Bölgesi`nde en çok lahit görülen şehir niteliğinde olduğundan buraya lahitler kenti de denir. Batı taraftakiler sade, doğu yamaçtakiler daha değişik ve bazıları kabartmalıdır. Bu kabartmalı lahitler M.Ö. 350`ye tarihlenir. Diğer lahitlerin hepsi Roma dönemine aittir.

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Kyaenai ilgili konular

 • Selge

  Selge, antik Pisidya bölgesinin dağ kentlerinden biridir.
 • Antalya-neapolis

  Antalya`nın Doyran yerleşimi arkasında yükselen Kel Dağ`dadır. Nevzat Çevik ve ekibi tarafından yapılan araştırmalar sonucu arkeoloji düny
 • Antiphellos

  Antiphellos, Antalya`nın Kaş ilçesinde antik kent ve Kaş`ın Likya dönemindeki isimlerinden biri.
 • Istlada

  Antalya ili Kaş ilçesi yakınlarında bulunan antik kent.
 • Kaş, Antalya

  Kaş, Antalya ilinin en batısında yer alan turistik ilçe.
 • Kyaenai

  Kyaenai, Antalya ili Kaş ilçesi yakınlarında bulunan bir antik kenttir. Kaş`a 23 km uzaklıktaki Yavı Köyü`nün üzerinde bulunan sarp kayalı
 • Mavi Mağara

  Antalya'nın Kaş ilçesinde bir mağara. Kaş - Kalkan arasında deniz kıyısında olan Mavi Mağara, Kaş'a 18 km Kalkan'a ise 6 km uzaklıkta olup
 • Patara

  Antalya il sınırları Kaş ilçesi Kalkan beldesi yakınlarındaki antik kent.
 • İsinda

  İsinda, Antalya ili Kaş ilçesi yakınlarında bulunan antik kent.
 • Apollonia, Kaş

  Apollonia, Antalya ili Kaş ilçesi yakınlarında Kılıçlı Köyü'nde bulunan antik Likya kenti.