Lantirn

Kısaca: LANTIRN (İngilizce'de Low Altitude Navigation and Targeting InfraRed for Night) günümüz F-15 Eagle ve F-16 Fighting Falcon model savaş uçaklarında kullanılan bir gece görüş sistemidir. Sistem 16-26 Aralık 2007 tarihleri arasında TSK tarafından Irak'taki PKK hedeflerini yok etmek için düzenlenen hava harekatlarında başarıyla kullanılmıştır . ...devamı ☟

Lantirn
Lantirn

LANTIRN (İngilizce`de Low Altitude Navigation and Targeting InfraRed for Night``) günümüz F-15 Eagle ve F-16 Fighting Falcon model savaş uçaklarında kullanılan bir gece vuruş füze sistemidir.

Sistem 16-26 Aralık 2007 tarihleri arasında TSK tarafından Irak`taki PKK hedeflerini yok etmek için düzenlenen hava harekatlarında başarıyla kullanılmıştır http://www.hurriyet.com.tr/gundem/7941902.asp?gid=180&sz=40399.

Resim:LANTIRN artist concept.jpg|Lantirn yüklü bir F-16`nın hedefe saldırısını gösteren çizim, 1982 Resim:F-15E LANTIRN pod.jpg|Lantirn yüklü bir F-15E Resim:F-15E LANTIRN IR HUD image.jpg|Lantirn yüklü bir F-15E uçağında infrared hedefleme ekranı görüntüsü Lantirn sistemi gece görevlerinde hedefi ayrıntılı bir biçimde gösterir ve atışın doğru bir biçimde olmasını sağlar.Böylece gündüz görev yapma zorunluluğu olmayacaktır.Ayrıca yerde bulunan ve güdümsüz roket atan uçaksavarlarında gece işi zorlaşır.

Kaynaklar

kaynakça

commons|LANTIRN|LANTIRN Askeri-taslak

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.

Lantirn Resimleri