Leon Panetta

Kısaca: Leon Edward Panetta (d. 28 Haziran 1938), Amerika Birleşik Devletleri eski Savunma Bakanı. 1 Temmuz 2011 Tarihinde Başkan Barack Obama tarafından Robert Gates yerine bu makama getirilmiştir. ...devamı ☟

Leon Edward Panetta (d. 28 Haziran 1938), Amerika Birleşik Devletleri eski Savunma Bakanı. 1 Temmuz 2011 Tarihinde Başkan Barack Obama tarafından Robert Gates yerine bu makama getirilmiştir.

Hayatı

Leon Edward Panetta 28 Haziran 1938 yılında, İtalyan göçmeni, lokantacı bir ailenin oğlu olarak Kaliforniya'nın Monterey kentinde dünyaya geldi. Muhafazakar Katolik bir aileye mensup olması nedeniyle, eğitimine Katolik okulunda başladı. San Carlos Gramer ve Carmel misyon okullarını tamamladıktan sonra Monterey lisesine kayıt yaptırdı. Panetta'nın siyasete olan ilgisi Monterey lisesinde başladı, öğrenci gruplarının politik çalışmalarına katılan Leon Panetta kısa süre içinde okulun siyasi çalışmalar masası başkanı oldu. 1956 yılında girdiği Santa Clara Üniversitesi, sanat ve siyaset bilimi bölümlerini 1960'ta tamamladı ve akabinde aynı üniversitenin hukuk fakültesinde doktorasını yaparak avukat olmaya hak kazandı. Doktorasını tamamlamasının ardından 1964'te Amerikan ordusuna teğmen rütbesiyle katılan Panetta, istihbarat subayı olarak ordudaki çalışmalarından dolayı Takdir madalyası aldı ve Üsteğmen rütbesiyle 2 sene sonra ordudan ayrıldı. Panetta'nın siyasi hayatı, aynı yıl Amerikalı Cumhuriyetçi senatör Thomas Kuchel'in yardımcılığıyla başladı. 1971 yılına kadar yoğun şekilde uğraştığı siyasete 5 sene ara verdi ve doğduğu kent Monterey'e dönerek özel avukatlık yaptı. Leon Panetta 1976 seçimlerine Cumhuriyetçi Partiden katılarak, Kaliforniya eyaletinden senatör seçildi. Amerikan kongresinde, Kaliforniya kıyılarındaki petrol sondajının önlenmesi, bütçe sorunları, insan hakları, eğitim, sağlık ve çevre konularında ciddi çalışmalar yaptı. 1988'de hazırlanan açlığı önleme ve kamu hukuku yasalarının yapımında aktif rol oynadı. Panetta kongredeki parlak kariyerinden sonra 1994-1997 yılları arasında Amerikan başkanı Bill Clinton'ın kurmay başkanlığı görevini üstlenerek 1996'daki bütçe müzakerelerine katıldı. Kurmay başkanlığı görevinden sonra, kamu politikası profesörü olarak Santa Clara Üniversitesi'nde derslere girdi ve ayrıca bu dönemde, çevre felaketlerini önlemek, Kaliforniya kıyılarını ve okyanusları korumak için kurulan vakıf ve derneklerde yöneticilik yaptı. 2006 yılında kurulan, 12 kişilik Irak çalışma grubunun Demokrat Partili üyelerinden biri olan Leon Panetta, 13 Şubat 2009'da Amerikan başkanı Barack Obama tarafından CIA'nın 19. başkanı olarak atandı. 19 Şubat'ta yemin ederek görevine başladı. Obama'nın bu hamlesi, o tarihlerde; istihbarat konularından hiç anlamayan bir acemiye ülkenin en önemli kurumlarından biri emanet ediliyor, şeklinde sözlerle çok sert eleştirilmişti. Leon Panetta, emekliye ayrılan Robert Gates'in yerine Amerika'nın 23. Savunma bakanı olarak, Senato'nun onayını alıp göreve 1 Temmuz tarihinde Başladı.

Ailesi

Sylvia Marie Varni ile evli olan Panetta'nın üç oğlu ve altı torunu bulunuyor.

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.