Lillie Bridge

Kısaca: Lillie Bridge Grounds, 1867 yılında kurulduğu tahmin edilen Londra'daki günümüzdeki Stamford Bridge Stadyumu yakınlarında bulunan spor sahasıdır. Lillie Bridge sahası Stamford Bridge Stadyumu'nun açılmasıyla ve 18 Eylül 1887'deki kargaşada saha ve tribünün hasar görmesi ile daha az kullanılmaya başlamış; son olarak 1888'de tamamen kapatılmıştır. ...devamı ☟

Lillie Bridge Grounds, 1867 yılında kurulduğu tahmin edilen Londra'daki günümüzdeki Stamford Bridge Stadyumu yakınlarında bulunan spor sahasıdır. Lillie Bridge sahası Stamford Bridge Stadyumu'nun açılmasıyla ve 18 Eylül 1887'deki kargaşada saha ve tribünün hasar görmesi ile daha az kullanılmaya başlamış; son olarak 1888'de tamamen kapatılmıştır. Pekçok sporun yapıldığı Lillie Bridge'de bilinen ilk amatör boks maçları 1867 yılında yapılmıştır. Wanderers Futbol Kulübü 1872 yılında ilk FA Cup finalinde kazanınca, takıma bir yıl sonraki "1873 FA Cup finali" için oynamak istediği saha seçim hakkı tanındı. Wanderers'ın kendi futbol stadyumu mevcut olmadığından, Lillie Bridge sahasını seçti ve finalde Oxford University Futbol Kulübünü 2-0 yenerek kupaya burada sahip oldu. Bu final için 3.000 seyircinin az olduğu iddia edilse de aynı gün Londra'da bot yarışı için seyircilerin maça gelip gitmesi buna sebep gösterildi. Lillie Bridge bu sporların dışında kriket, bisiklet yarışları ve atletizm sporlarına da ev sahipliği yapmıştır. 1867 yılından sahanın spora kapandığı 1887 yılına kadar Oxford Üniversitesi ile Cambridge Üniversitesi'nin her yıl yaptığı geleneksel atletizm yarışmaları burada yapıldı. Birçok rekorun kırıldığı spor sahasında kırılan rekorlara örnek olarak 1876'da Marshall Brooks'un 12.000 seyirci önünde kırdığı yüksek atlama rekoru sayılabilir. Bunların dışında bu sahada Victoria devrinde düzenlenen fuarlarda sıcak hava balonu festivalleri düzenlenmiştir. Lillie Bridge'in olduğu yerde, günümüzde Londra metrosu bakım deposu ve "Earls Court Exhibition Centre" adlı gösteri merkezinin bir bölümü bulunmaktadır. Ayrıca 1961 yılında inşaa edilmiş "Empress State Building" adlı gökdelen de yine bu sahanın bulunduğu yerdedir.

Kaynaklar

Dış bağlantılar

* Lillie Bridge, TheFA.com * British Library image 1 of posters for events at Lillie Bridge (poster) * British Library image 2 of posters for events at Lillie Bridge (poster) * Baily's magazine of sports and pastimes (February 1870) - see page 191 for description of "The new grounds of the Amateur Athletic Club"

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.