Lincoln Burrows

Kısaca: Lincoln Burrows, Prison Break dizisinde Dominic Purcell'in canlandırdığı karakterdir. Genç Lincoln'nü Max Kirsch ve Hunter Jablonski canlandırmıştır. ...devamı ☟

Lincoln Burrows
Lincoln Burrows

Prison Break karakteri| |Resim = €Ž |Rol = Mahkum
KaçakHür adam |Mevcut durum = Aktif |Suç = Birinci dereceden cinayet(aklandı) |Ceza = Elektrikli sandelye ile idam |Şartlı tahliye = |İlk görünüş = Pilot |İlk görünüş num = 1x01 |Sezon = 1,2 |Canlandıran = Dominic Purcell, Max Kirsch (genç Lincoln), Hunter Jablonski (genç Lincoln) Lincoln Burrows, Prison Break dizisinde Dominic Purcell`in canlandırdığı karakterdir. Genç Lincoln`nü Max Kirsch ve Hunter Jablonski canlandırmıştır. Lincoln`nün kardeşi Michael Scofield (Wentworth Miller) onu idam cezasından kurtarmak için hapse girer.


Anneleri öldükten sonra Lincoln Michael`ı koruması altına alır. Lincoln Toledo, Ohio`da bulunan Morgan Park Lisesi`ni ikinci sınıftayken bırakır ve Şikago`ya giderek çeşitli suçlara karışır. Başkan Yardımcısının erkek kardeşini öldürmekle suçlanmadan önce, hırsızlıkla suçlu bulunmuştur ve ayrıca başkasının malına zarar verme ve uyuşturucu bulundurma suçlarına da karışmıştır. Lincoln Burrows biyografisi ``Fox Broadcasting Company``. Lincoln ve Lisa Rix`in Lincoln Burrows, Jr. (Marshall Allman) adında bir erkek çocukları vardır.

spoiler Michael 18 yaşındayken, Lincoln onun üniversite eğitimi için 90,000$ borç alır, ona bu paranın annesinin hayat sigortasından kendi payına düşeni olduğunu söyler. Ortada hayat sigortası yoktur ve bu Lincoln`nün cinayetle suçlanmasının başlangıcıdır. Bu "Brother`s Keeper" bölümünde gösterilecektir.

Görünüm

Lincoln Burrows Başkan Yardımcısının erkek kardeşinin katili ve Michael Scofield`ın onu idamından önce hapishaneden çıkarmaya çalışması ``Prison Break`` dizisinin ana temasıdır. Ana karakter olan Lincoln dizinin bütün bölümlerinde yer almıştır. Genç Lincoln`ü canlandıran Max Kirsch dizinin "English, Fitz or Percy", "Brother`s Keeper" ve "The Killing Box" bölümlerinde, Hunter Jablonski ise "By the Skin and the Teeth" bölümünde yer almıştır.

1. Sezon

Bir garajın güvenlik kamerasının katılarında o cinayet işlerken görünür, Lincoln Başkan Yardımcısının erkek kardeşi Terrence Steadman öldürmekten mahkum edilir. Duruşmada yalvarmasına rağmen ölüm cezasına çarptırılır. 11 Mayıs günü idam edilecektir.


Kaçış bu günden önce gerçekleşmeliydi, Lincoln, diğerleri kazı işleriyle uğraşırken onlar güvenli bir duruma geçene kadar gardiyanları oyalamalıdır. "By the Skin and the Teeth" bölümünde onun infazı bir adamın sayasinde engellendi, bu kişi onun ve Michael`ın babasıydı, O yargıca bazı belgeler göndermişti. Lincoln`nün infazı iki hafta, 26 mayıs tarihine kadar ertelendi, bu kardeşinin kaçış planını tekrar düzenlemesi için yeterli bir zamandı.


Bir hafta sonra oğlu L.J. "Owen Kravecki"yi yaralamaktan ve annesi ile üvey babasını öldürmekten tutuklanır, ilginçdirki bu Ajan Kellerman`nın (Paul Adelstein) takma adıdır. Ona oğlunu görmesi için izin verilir. Bu Kellerman ve Başkan Yardımcısı Reynolds`ın (Patricia Wettig) planıydı, onlar onu dışarı çıkarmak istiyordu. "The Key" bölümünde Lincoln`nü taşıyan araç kaza yapar, Lincoln`nün babası Lincoln`ü Kellerman`nın elinden kurtarır. Aracı hurdalığa götürdüler, Lincoln`nün babası ona neden Terrence Steadman cinayetiyle suçlandığını açıklamaya başladı, çünkü o Ecofiled hakkında bilgi sızdıracaktı. Şirket (The Company) Lincoln`nün babasının ortaya çıkmasını sağlamak için böyle bir plan yapmıştı. O, Lincoln`e verilen hükümden üç yıl sonrasına kadar ortaya çıkmadı. Lincoln, onları küçükken bırakıp gitmesinden dolayı ondan nefret ediyordu, Lisa`nın ölümünden ve Michael ile L.J.`nin mahkum olamasından onun sorumlu olduğunu söyledi. Kellerman onların gizlendiği yeri bulmadan önce, babasına onu bırakıp gitmesini ve böylelikle onun varlığının fark edilmeyeceğini söyledi. Ve Lincoln hayatını kurtarmak için Bellick`e seslenip yerini belli etti.


Lincoln Fox River`a getirilince 24 Saat hücre hapsi aldı. Michael`ın dahada karışıktı revirin anahtarını ele geçirmesi gerekiyordu. Bellick deliği farkettikten sonra, Michael`a onu görmesi için izinverildi, Lincoln ona onsuz kaçmaları gerektiğini söyledi. Kaçacakları gece Michael müdürü Lincoln`ü revire sevketmesi için zorladı. Bir süre sonra Michael, Lincoln ve bir kaç mahkum Fox River`ın duvarlarının dışındaydı. Sezon finali polisler onların uçakla kaçtığını düşündü ve onlarda başka bir yoldan kaçtılar.

2. Sezon

Sezonun ilk bölümü erkek kardeşi ve diğer kaçaklarla başlar, Lincoln mükemmle bir şekilde Brad Bellick (Wade Williams) ve onun gardiyanlarından kaçmayı başarır. Michael ve Lincoln terk edilmiş bir depoya sakladıkları kıyafetleri giyinir ve çantada bulunan nakit para ile sahte pasaportları alır. Sezonun ilk bölümünün sonlarında; Ajanlar Veronica`nın Lincoln`e son zamanlarında yardım ettiğini düşünerek ona ateş ederler. "Otis" bölümünde, bu olay Lincoln`ü L.J.`yi Cook County Courthouse`dan kaçırmaya teşvik ettirir. Onların hazırlıksız yaptıkları bu plan FBI Özel Ajanı Mahone (William Fichtner) tarafından fark edilir. Maalesef Lincoln sonradan gelen polisler tarafından yaralanır.


Kısa bir süre Michael`ın karısının, Nika Volek (Holly Valance), dairesinde kalırlar,Lincoln ve Michael Utah`a doğru yollarına devam ederler.Toole, Utah`da gömülen paranın yerini öğrenene kadar, Bellick ve Geary (Matt DeCaro) onları oyalar. İki eski gardiyandan daha uyanık davranan kardeşler onların arabasını alır. Lincoln onları polise ihbar edebileceğinden Nika`ya güvenmemektedir. Lincoln ve Michael Tooele, Utah`a doğru hareket eder. Tweener (Lane Garrison), T-Bag (Robert Knepper), Sucre (Amaury Nolasco) ve C-Note (Rockmond Dunbar) burada tekrar bir araya gelecekler. Grup Westmoreland`ın parası için kazı yapmaya devam edecekler.


Hernasılsa "Buried" bölümünde Ajan Kellerman Lincoln`nün L.J.`yi hapishaneden kurtarmaya çalışacağını düşünerek ona tuzak kurmaya çalışır. Lincoln oğlunu geri almakta ısrarlıdır, ve Michale`dan dizide ilk kez ayrılır. Lincoln L.J.`yi kurtarmayı başarır, diğerleri onları bulmadan önce Lincoln`nün babasıyla Trinidad, Colorado`da buluşurlar. Lincol`nün oğlu ve babası Aldo Burrows (Anthony Denison) ilk defa tanışır. Sara Tancredi`ye (Sarah Wayne Callies) güveniyorlardı, O Lincoln`nün suçsuz olduğunu kanıtlayacak bazı deliller bulmuştu. "Bolshoi Booze" bölümünde Lincoln L.J.`yi Jane`e emaneteder ve babasıyla beraber Michael`la buluşacakları yere gider. Onlar Mahone`la karşılarşır ve o Aldo`yu öldürücü bir şekilde yaralar. Babalarını güvenli bir yerde bıraktıktan sonra Michael ve Lincoln komployu çözmek için ordan ayrılır. Sara`yı aramak için gidecekleri uçağa binerken Sucre`den ayrılırlar. Kısa bir süre sonra Mahoone`a yakalanırlar ve Gümrük Devriye ajanları onları tutuklar.


Onları öldürmeye çalışırlar, "The Killing Box" bölümünde Mahone ve Kellerman onlara Fox River`a doğru kaçmalarında yardımcı olurlar. Kellerman Mahone`a ihanet eder ve onu vurur, Lincoln ve Michael`a Başkan Reynolds ve "Şirket"`i (The Company) yıkmayı teklif eder.


Bir sonra ki bölüm olan "John Doe" de Lincoln Kellerman`nın Başkan Reynolds ve " Şirket"`e (The Company) çalıştığını ve komployu kuranlardan biri olduğunu anlar, onu öldürmesini engelleyen tek neden Kellerman`nın Steadman`nın yerini bilmesi. Lincoln isteksizce Kellerman`ı takip eder. Sonra Kellerman Steadman`ı yakalar ve onu bir motele getirir, Steadman Lincoln`e Veronica`yı hatırlatır, Lincoln onu öldürmek ister fakat Michael ve Kellerman onu engeller çünkü onun yaşadığını kanıtlayabildikleri taktirde Lincoln`nün masumiyeti ispatlanabilecekti. Onun dengesiz davranışları onlarının yerini belli etmesi için Michael`ı zor durumda bırakır, Kellerman, Steadman`ı Washington`a götürmeyi teklif eder. Steadman polislere teslim edilmeden önce intihar eder.

Lincoln, Michael ve Kellerman bir kameramanı rehin alıp Tv yayın aracıyla polislerden kaçar. Onlar kameramana 26 dakikalık bir kayıt yaptırılar, Lincoln ve Michael`ın amacı Lincoln`nün nasıl tuzağa düşürüldüğünü ve "Şirket"`i (The Company) açığa çıkarmak. Kellerman kasten Ajan Mahone`nun FBI takımına kardeşlerin Başkan Reynolds`ın yanına doğru gittiklerini vücut diliyle anlatmaya çalışır. Fakat Lincoln, Mİchael ve Kellerman, Sara ile buluşmak için Akron, Ohio`ya doğru yola çıktılar. Michael Sara ile telefondan başarılı bir şekilde görüşebildi, fakat Lincoln hala Kellerman`a karşı şüphecidir.


"Chicago" bölümünde üçlü Sara ile Evansville, Indiana`da buluşur. Şikago tren isyasyonunda Sara Kellerman`ı tanır, Sara elindeki anahtarı özel bir puro kulübünde kullanmalıydı. Sonra Başkan Reynolds`a gözükürler, O polislere haber verir ve polisler barikat kurar, Lincoln bir treni kaçırır, O, Michael, Sara ve Kellerman Şikago`dan ayrılır.

DipnotlarLinklerŞablon:Prison Break

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.

Lincoln Burrows Resimleri

Aldo Burrows
6 yıl önce

Aldo Burrows, Prison Break dizisinde Anthony Denison'in canlandırdığı karakterin ismidir. Aldo, Lincoln Burrows (Dominic Purcell) ve Michael Scofield'ın...

Aldo Burrows, Prison Break, Alexander Mahone, Benjamin Miles "C-Note" Franklin, Brad Bellick, By the Skin and the Teeth (Prison Break bölümü), Caroline Reynolds, Disconnect (Prison Break bölümü), Dominic Purcell, Europeangoldfinch.net, Fernando Sucre
Lincoln
3 yıl önce

tarihçi, yazar Lincoln Burrows, Prison Break dizisinde karakter Lincoln (kitap), 1984'te yayımlanan Gore Vidal kitabı Lincoln (albüm), 1988'de yayınlanan...

Lincoln, ABD, Acura, Aleko, Alfa Romeo, Anadol, Ariel, Aro, Asia motors, Askari, Aston Martin
L. J. Burrows
3 yıl önce

dizisinde L. J. Burrows karakterini Marshall Allman canlandırmaktadır. L. J., Lincoln'un oğlu ve bunun için "Şirket"'in hedefidir. L. J. Burrows biyografisi21...

L. J. Burrows, Prison Break, Alexander Mahone, Benjamin Miles "C-Note" Franklin, Brad Bellick, Europeangoldfinch.net, Fernando Sucre, Fox River Eyalet Hapishanesi, John Abruzzi, Kaçış planı (Prison Break), Lincoln Burrows
Veronica Donovan
3 yıl önce

genç Veronica'yı Annie Yokom canlandırmıştır. Veronica Donovan ve Lincoln Burrows (Dominic Purcell) sevgili olmalarına rağmen liseden sonra iki farklı...

Veronica Donovan, Prison Break, Alexander Mahone, Benjamin Miles "C-Note" Franklin, Brad Bellick, Brother`s Keeper (Prison Break bölümü), Dominic Purcell, Europeangoldfinch.net, Fernando Sucre, Fox River Eyalet Hapishanesi, Frank Grillo
Terrence Steadman
6 yıl önce

ikinci sezon ise Jeff Perry canlandırmıştır. Başrollerden biri olan Lincoln Burrows, Terrence Steadman cinayetinden tutuklanmış ve idam cezasına çarptırılmıştır...

Terrence Steadman, Prison Break, Alexander Mahone, Benjamin Miles "C-Note" Franklin, Brad Bellick, Brother`s Keeper (Prison Break bölümü), Europeangoldfinch.net, Fernando Sucre, Fox River Eyalet Hapishanesi, John Abruzzi, John Doe (Prison Break bölümü)
Dominic Purcell
3 yıl önce

İngiliz doğumlu bir Avustralyalı oyuncu. Fox's Prison Break'daki Lincoln Burrows ve CW'nin The Flash ve Legends of Tomorrow adlı filmindeki Mick Rory...

Dominic Purcell, ABD ülke bayrağı, Amerika Birleşik Devletleri, 17 Şubat, 1970, 2000, ABD, Akademi í–dülleri, Aktris, Aktör, Allmovie
Paul Kellerman
6 yıl önce

Dizinin en sevilen karakterlerindendir Lincoln Burrows'a komplo kuranların arasındadır. Daha sora Michael ile Burrows'u kandırarak tuzağa çeker. Ancak gerçek...

Paul Kellerman, Prison Break, Alexander Mahone, Benjamin Miles "C-Note" Franklin, Brad Bellick, Europeangoldfinch.net, Fernando Sucre, Fox River Eyalet Hapishanesi, John Abruzzi, Kaçış planı (Prison Break), L. J. Burrows