Michael Scofield

Kısaca: Michael Scofield, Prison Break dizisindeki kurgusal bir karakterdir. Karakteri Wentworth Miller canlandırmaktadır. ...devamı ☟

Michael Scofield
Michael Scofield

Prison Break karakteri| |Resim = €Ž |Rol = Fox River`da hükümlü
KaçakSona`da hükümlü |Mevcut durum = Aktif |Suç = Silahlı soygun (Fox River)Cinayet (Sona) |Ceza = beş yıl (Fox River) |Şartlı tahliye = 2,5 yıl (Fox River) |Takma Ad(ları) = Fish, Çaylak, Kartopu |İlk görünüş = Pilot |İlk görünüş num = 1x01 |Sezon = 1,2 |Canlandıran = Wentworth Miller, Dylan Minette (genç Michael)

Michael Scofield, Prison Break dizisindeki kurgusal bir karakterdir. Karakteri Wentworth Miller canlandırmaktadır. O ilk olarak Pilot bölümünde ağabeyi Lincoln Burrows`un (Dominic Purcell) bulunduğu hapishaneye girmek için banka soyarken karşımıza çıkıyor ve onu istediği oluyor. İlerleyen bölümlerde, Michael`ın Lincoln`ü ölüm cezasından kurtarmak için yaptığı kaçış planlarını gösteriyor. Her bölümde Michael ve Lincoln`e yer veriliyor.


8 Eylül 1978 yılında Toledo, Ohio`da Hapishaneye girerken Bellick`in tuttuğu formdaPilot, Prison Break Sezon 1 Bölüm 1. babası onları terk ettikten sonra dünyaya geldi. Michael Scofield annesinin kızlık soyadını Paul Adelstein (Paul Kellerman)`nın konuşması, "Cute Poison", Prison Break Sezon 1 Bölüm 4.kullanmaktadır.Annesi öldükten sonra Lincoln O`nu koruması altına aldı. Ailesini kaybettikten sonra Lincoln Michael`ı suçtan uzak tutmak için çabaladı.Bazı bölümlerde Lincoln ve Michael arasındaki ilişki gösterilmektedir.Michael`ın, Lincoln`ü ölüm cezasından kurtarmak istemesindeki nedenlerden biride budur.


Michael başarılı bir öğrenciydi, Toledo, Ohio`daki "Morton East High School"`u iyi bir dereceyle bitirdi. O, Şikago Loyola Üniversitesi`nde "Magna Cum Laude" bursuyla Fen Bilimleri Lisans`ı ve İnşaat Mühendisliği üzerine yüksek lisans yapmıştır. Yapı Mühendisi olarak Middletown, Şikago`da bulunan ``Maxwell ve Schaum`` firmasında işe başladı. Michael Scofield biyografisi ``Fox Broadcasting Company``.

spoiler

Görünüm

İki kardeşin ve özellikle Michael Scofield`ın Fox River Eyalet Hapishanesi`nde kaçmak için hazırladığı plan ve kaçtıktan sonra izledikleri yol ``Prison Break`` dizisinin ana temasıdır. Ana karakter olan Michael Scofield dizinin bütün bölümlerinde karşımıza çıkmaktadır. Michael ve Lincoln dizinin ana karakterleridir, Michael özellikle ilk sezon Lincoln`den daha fazla görünür. Geçmişinden bazı olayların gösterildiği "English, Fitz or Percy", "Brother`s Keeper", "Disconnect" ve "The Killing Box" bölümlerinde genç Michael`ı ``Dylan Minette`` canlandırmaktadır.

1. Sezon

Michael Scofield, birinci sezonun her bölümünde yer almıştır." `Prison Break`: Sharpen Up Those Spoons" ``The Washington Post``. 29 Ağustos, 2005. Tekrarı 22 Ekim, 2005.

İlk sahnesi Michael`ın Fox River Eyalet Hapishanesi`ne girmeden önceki son hazırlıklarıyla başlar.Dövmeci Michael`ın dövmesini bitirir. İlk sezonda neye yer verileceği beliriyor.Fox River`a girebilmek için banka soyar, duruşmada suçunu kabul eder ve evine yakın olduğu için Fox River`a gönderilir. Michael 11 Nisan Salı günü işe başlar ve Lincoln`ü kurtarabilmek için tam olarak bir ayı vardır.Gösterilen sahnede Michael, Henry Pope`un masasındaki takvime bakar ve sonra Abruzzi ile tartışır Dizinin ilk bölümü. Orada bulunan mahkumların herbiri hakkında daha önceden bilgi sahibidir.


İlerleyen bölümlerde Michael, önüne çıkan zorluklara rağmen planını uygulamaya koyar. İlk onüç bölümde, Michael, Hapishaneden planladığı rotadan çıkmak için çaba gösterir. Kaçışa yardsım etmesi için bir kaç kişi daha plana dahil olur: hücre arkadaşı Fernando Sucre (Amaury Nolasco) ona kazı için yardım eder, John Abruzzi (Peter Stormare) hapishane işkollarına girmesine yardımcı olur ve kaçıştan sonra uçak ayarlamakla yükümlüdür ve Charles Westmoreland (Muse Watson) "``D. B. Cooper``" olduğuna inanılan kişi kaçaklara finansal yönden yardım edecek. Michael, birinci derece şeker hastasıdır ve hergün insülin iğnesi olması gerekir (iğneyi olacağı yer kaçış planındaki son noktadır.) ve Dr. Sara Tancredi (Sarah Wayne Callies) ile aralarında bir ilişki başlamasıona izin verir. Sara, İllinois Valisi Frank Tancredi`nin (John Heard) kızıdır.


Michael ve Lincoln birinci sezonun ondördüncü bölümü olan "The Rat"`de nadiran görünürler. Dizinin onaltıncı bölümünde "Brother`s Keeper" Michael ve Lincoln`nün Lincoln Fox River`a gelmeden 3 yıl önceki durumları gösterilir ve Michael`ın kardeşini neden terk ettiği gösterilir. Ve Michael`ın bu sürede kardeşini oradan kurtarmak için kendini feda etmesi ve bunun için ne kadar çaba sarf ettiği anlatılır.


Michael ve Sara`nın ilişkisine ondokluzuncu bölümde, "The Key", çokça yer verilmiştir, Sara`dan revirin anahtarını çalması başarısızlıkla sonuçlanır. Sara O`nun revir gelip gitme nedenlerini ilerleyen bölümlerde anlamasına rağmen, Michael`ın kaçmasına yardımcı olmak için revirin kapısını açık bırakır. Sezonun sonunda, Michael diğer altı mahkumunda yardımlarıyla sonunda Lincoln`ü Fox River Eyalet Hapishanesi`nden kaçırmayı başarır.

2. Sezon

Dizinin bu sezonu, Michael, ağabeyi ve diğer kaçakların hikayeleri ve onları takip edenlerden kaçmaya çalışmalarını anlatıyor. Hapishaneden uzaklaştıktan sonra, Michael ve Lincoln sezonun ilk yedi bölümde bir arada gösterilir. Michael ve Lincoln bereaber seyahate çıkar, diğer kaçaklar ise kendi bireysel amaçları için mücadele ederler. L.J.`yi duruşmadan önce ordan uzaklaştırmakta başarısız olunca, Westmorland`ın Utah`da sakladığı parayı almayı kararlaştırılar. Orada, diğer dört kaçakla buluşurlar: Sucre, C-Note, T-Bag ve Tweener.


Sezonun yedinvi bölümünde "Buried" Lincoln ve Michael`ın yolları ayrılır, çünkü Lincoln hapiste bıraktığı oğlu L.J. `yi kurtarmayı kararlaştırır. Kaçaklar bir sonraki bölümde, "Dead Fall", Westmoreland`ın parasını bulduktan sonra biribirlerinden ayrılırlar. "Dead Fall" bölümünde Michael Sucre`ye dostluğunu gösterir, Sucre bir kütüğe tutunmuş nehirde ilerlerken, Michael O`nun hayatını kurtarır. Sucre`de Michael`ı "Bolshoi Booze" bölümünde insan kaçakçılarıın elinden kurtararak borcunu öder.


Ajan Alexander Mahone (William Fichtner) plan ile ilgili ele geçirdiği bilgileri gizlemektedir. Michael, "Unearthed" bölümünde düşmanlarına göz dağı vermektedir, bunlarla ilk defa "Rendezvous" bölümde karşılaşacaktır. Michael ve Sara Ajan Kellerman`nın (Paul Adelstein) Sara`yı serbest bırakmasından sonra bu sezon ilk defa aynı sahneyi bu bölümde paylaşırlar. Sezonun onbirinci ve on ikinci bölümlerinde Michael, Ağabeyi, babası ve Sucre bir araya gelirler. Ajan Mahone babasını yaraladıktan sonra Michael ve babası Aldo Burrows (Anthony Denison) tekrar bir araya gelir. Michael ve Lincoln komployu kuran "Şirket" (The Company) ile karşı karşıya gelmeyi kararlaştırılar, Sucre ile vedalaşırlar ve O Meksika`ya kaçar. Mahone`a kısa bir süre yakalanırlar, Michael ve Lincoln, Kellerman ile "The Killing Box" bölümünde kaçarlar.


Sonraki bölüm olan "John Doe" de Lincoln, Kellerman`nın komplodaki rolünü öğrenir, ve Terrence Steadman`nın yerini bildiği için onu öldürmekten vazgeçer. Kardeşler özel uçakla Kellerman`ı takip ederler, Kellerman Steadman`nın gizlendiği yer olan Blackfoot, Montana`ya gitmektedir. Kellerman Steadman`ı yakalar ve kardeşlerle bir motel odasında buluşur. Steadman, Lincoln`e Veronica`nın ölümünü hatırlatır. Michael ve Kellerman, Steadman`ı öldürmemesi için Lincoln`ü durdururlar, Steadman`nın yaşaması gereklidir çünkü Lincoln`ün tek şansı O`dur. Lincoln değişik bir tavır sergiler basını çağırması için Michael`ı zorlar, polisin Steadman`ı bulacağını umarak onlara yerini söyler. Kellerman için bu çok cüretkar bir tavırdır, bunun yerine Steadman`ı Washington`a götürmeyi teklif eder. Steadman, polisler oraya gelmeden hemen önce Kellerman`nın silahıyla intahar etmeye çalışır.


"The Message" bölümünde, Steadman`nın kendisine karşı gerçekleştirdiği başarısız ataktan sonra, Michael, Lincoln ve Kellerman rehin aldıkları kameraman ile birlikte TV sunucusunun arabasını çalarak uzaklaşırlar. Lincoln `nün kendini akalaması ve The Company`nin yaptıklarını açıklamak için kameramana 26 dakikalık kayıt yaptırırlar. Michael Sara`dan masum olduğuna dair özür dilemek için kendine açığa çıkarır ve Ajan Mahone fark eder. Bu kayıt medya ya gönderilir. Kellerman ve Michael, Ajan Mahone`nun Lincoln`nün görüntülerinin bulunduğu kaydı Başkan Renolds`a götürüyormuş gibi düşünmesini sağladılar. Ama gerçekte onlar Sara`nın yanına gitmekteydiler. Michael Akron, Ohio`da bulunan St. Thomas Hastesi`nde Sara ile buluşur. Eğer babasına ellerindeki komployu ortaya çıkaracak kanıtı ulaştırırsa herşeyin bir kaç gün içinde yoluna gireceğine dair söz verir.


"Chicago" bölümünde, Evansville, İndiana`da buluşan Michael ve Sara biririne sarılırlar.Sara, Kellerman`ı tanır ve Michael`a O`nun kendisine ne yaptığını söyler, Michael Kellerman`ı neredeyse boğacaktı. Michael, Sara, Lincoln ve Kellerman Şikago`ya gitmek için trene binerler. Sara`daki ipucunu sadece özel bir puro kulübünde kullanabilir. Michael, Sara`yı Kellerman`nın elinden kurtarır, ve tutkuyla öpüşürler.Sona adlı bölümde cinayet suçundan hapse düşer.

Karakterin Özelllikleri

İlk sezon "Brother`s Keeper" bölümünde Michael gururlu ve başarılı biri olarak gösterilir. O erkek kardeşine eğilip bakar ve şöyle düşünür "asla iyilik yapam" (ne`er-do-well).Lincoln O`nun eğitimi çin 90000$ borç bulduktan sonra kardeşi hakkında farklı düşünmeye başlar. Brother`s Keeper, Prison Break 1. Sezon DVD yorumu, Paul Scheuring ve oyuncular. Dizini yaratıcısı Paul Scheuring, kameraları farklı açılardan kullanarak youncuların performanslarını daha ön plana çıkardıkları söyledi.Onlar suçu hissetti ve ailesine olan yükümlülükleri O`nun kardeşinin dosyasına bütün zamanını ayırması için neden teşkil etti. Lincoln`nün temyiz başvurusuda iptal edilince, Michael O`nu yasal yollardan dışarı çıkaramayacağını anladı ve meseleyi kendi yöntemleri ile çözmeyi ele aldı.


Klinik verilere göre düşük derecede içe kapanıklık mevcuttur, Michael, bir bilgiye ulaşmasına kimse engel olamaz, herhangi bir süreçte çok yönlü düşünebilir ve en ufak ayrıntıyı gözden kaçırmaz. bunların hepsi yüksek IQ ile olur, "Tweener" bölümünde bir psikiyatrın açıkladığu gibi, teorik olarak yaratıcı bir zekaya sahip.Yüzünde çocukça bir ifade barınmaktadır, Michael çok az kişisel değerler geliştirdi kendini aşırı derecede diğer insanlarla özdeşleştirdi ve diğer insanlara karşı daha özverili davranır. O diğerlerinin acılarını hisseder. Michael`in başkalarına karşı çok büyük fedakarlık gösterebilmeyi arzular.


Michael`ın içine kapanıklığı ve yüksek IQ`su dövmesine diğer insanların fark edemiyeceği bir şekilde planları yerleştirmiştir. Dört ay sonra , Michael`ın vücudunda hapishanenin planlarının bulunduğu dövme tamamdı, dövmesini gotik şekillerle süslemişti savaşan melekler ve şeytanlar. Dövmenin her bir parçası çok önemliydi. Dövmeyi yapanın Mahone`a Michael`ın dövmesi hakkında yaptığı yorumda "Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi detayları" ve " bazı ilginç bölümler" olduğunu belirtir.Sid`in konuşmaları (Michael`ın dövmecisi), "Manhunt", Prison Break 2. Sezon 1. Bölüm. O`nun göğsündeki dövmede şeytanın bir meleğin canını alışı resmedilmiştir. Fakat resmin içinde hapishanenin yeraltı tünelleri ve geçitleri gizli olarak resmedilmiştir. Arkasında melek kötü bir ruhu öldürürken resmedilmiş ve resmin üzerine doğru hapishanenin genel bir görünüşü gizlenmiş. Sol kolunda şeytan, sağ kolunda melek resmi ve anımsaması için ipuçları yazılmış (örneğin: kimyasal formül, telefon numarası, hapishanede ihtiyacı olduğu bazı isimler) Prison Break özellikeri - Michael Scofield`ın dövmesi. ``Fox Broadcasting Company``. O`nun dehasını en iyi gösterdiği bölüm orjinal kaçış planının başarısızlıkal sonuçlandığı "The Rat" ve planı tekrar gözden geçirdiği ve sonunda kaçabildikleri "Go" bölümü, hücresindeki delik dışında nerdeyse hepsi doğaçlamaydı.


Birinci sezonun her bölümünde, Michael planını nasıl titizlikle hazırladığı ve uyguladı gösterilmektedir. İkinci sezonun ilk üç bölümünde Michael`ın planındaki karmaşıklığı gösterir. Önce Fox River`a hapsedilmesi, Michael, hapishaneden kaçış rotasını, O ve Ağabeyinin Abruzzi`nin uçağıyla izleyecekleri rotayı hazırlayışını. O`nun önceden Oswego`da sakladıklarını "Manhunt" bölümünde kullanır.


Michael kaçış planını hazırladıktan sonra planın güvenliği ve başka sorunlar çıkamaması için sesizliğini korur. "Allen" bölümünde John Abruzzi Otto Fibonacci`nin saklandığı yer hakkında daha fazla bilgi almak için Michael`ın iki ayak parmağını keser. Micheal bilgiyi vermemek için direnince Abruzzi`nin adamları O`na vururlar. Anlaşmaya göre Abruzzi`nin uçağına karşılık Fibonacci`nin adresini verecekti. "By the Skin and the Teeth" bölümünde Michael`ın sırtına yaptırdığı dövmede gizli olan bölüm ortaya çıkar. "J-Cat" bölümünde sırtındaki yanığın nasıl olduğunu söylemeyince hücre hapsi alır ve ona tanınan toleransı kaybeder. Bütün bu olanlar; ayak parmaklarının kesilmesi ve sırtındaki derin yanık, O`nun nasıl acıya katlandınğını gösteriyor. "J-Cat" bölümünde ayrıca herkesi deli olduğuna inandırmak için yumruğunu duvara vurmaktadır.


Michael ikinci sezonda üzülür ve suçunu itiraf eder. Sezonun ilk bölümünde Sucre Michael`ı rahatlatmak için "bunu yapmalıydın" der, Michael şöyle cevap verir " yapmaktan hiç hoşlanmadım". Onun hatalarını affetmesi için Sara`ya origaminin içine sakladığı mesajları gönderir ve onun hayatını değiştirmek istediğini söyler. İlk mesajında şöyle yazmaktadır "yaptığım herşey doğruları bulmak için". "Buried" bölümünde T-Bag, Michael ve diğer kaçakları bir evde rehin alır, Michael Lincoln`e birşeyler söyler. Michael geçmişte yaptılarının yararını "Bolshoi Booze" bölümünde görür. Michael`ın zihninde abisi için yaptıkları canlanır. Sonra O günahlarının affedilmesi için kiliseye gider.

Karakterin Oluşturulması

Prison Break dizisinin yaratıcısı Paul Scheuring bu karakteri daha sonradan düşündü, fikir diğer yapımcı Francette Kelley`e ait. düşüncesin, kim kendini bir amaç için hapse attırmak isterki. Scheuring, o zaman, bu karakterin yapı mühendisi olamsı gerektiğini ve hapishanenin planlarını dövme olarak vüduna çizmesi gerektiği söyler. " Inside Prison Break: Chain male" ``Sydney Morning Herald``. 1 Şubat, 2006. Tekrarı 22 Ekim, 2006.

Wentworth Miller

Michael Scofield karakterini Wentworth Miller canlandırmaktadır. İlk sezonun bütün bölümlerinde yer almıştır, Miller karakteri canlandırırken negatif ve pozitif yüz ifadelerini bir arada kullandı. Miller ilk sezonda Altın Küre`ye aday gösterildi. The Washington Post değerlendirmesine göre Miller`ın canlandırdığı karakter "çok zalim" ve "oyuncunun herzaman çok iyi göründüğünü ve çevresini dikkatle takip ettiği ...."

DipnotlarLinkler

Şablon:Prison Break

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.

Michael Scofield Resimleri

Sara Tancredi
6 yıl önce

dönmüştür. 4. sezonun sona yaklaşılınca Michael Scofield ile evlenmiş ve Sara hamile kalmıştır. 5. Sezonda Michael'ın sahte ölümünün ardından hayata tutunmuş...

Sara Tancredi, Prison Break, Alexander Mahone, Benjamin Miles "C-Note" Franklin, Brad Bellick, Europeangoldfinch.net, Fernando Sucre, Fox River Eyalet Hapishanesi, John Abruzzi, Kaçış planı (Prison Break), L. J. Burrows
Alexander Mahone
6 yıl önce

Oscar Shales olayını örtmek karşılığında Michael'i öldürme görevini vermiştir. Sona adlı bölümde Michael Scofield tarafından kendisine kurulan tuzakla kokain...

Alexander Mahone, Prison Break, Benjamin Miles "C-Note" Franklin, Brad Bellick, Europeangoldfinch.net, FBI, Fernando Sucre, Fox River Eyalet Hapishanesi, John Abruzzi, Kaçış planı (Prison Break), L. J. Burrows
Paul Kellerman
6 yıl önce

karşı savaşmaktadır. Ve bir çıkmazda olan Micheal Scofield a yardım eder. Bu yardım Micheal Scofield ın 4. sezon boyunca almak için uğraştığı ve en sonunda...

Paul Kellerman, Prison Break, Alexander Mahone, Benjamin Miles "C-Note" Franklin, Brad Bellick, Europeangoldfinch.net, Fernando Sucre, Fox River Eyalet Hapishanesi, John Abruzzi, Kaçış planı (Prison Break), L. J. Burrows
Prison Break: The Final Break
3 yıl önce

Sara zehirlenir fakat tıbbi müdahale ile kurtarılır. Wentworth Miller→Michael Scofield rolünde Dominic Purcell->Lincoln Burrows rolünde Amaury Nolasco->Fernando...

Brad Bellick
3 yıl önce

kurtarmıştır.Bellick'in kendini feda etmesi Lincoln'ü ve Michael Scofield'ı derinden etkilemiştir. Michael Scofield Bellick'in boşuna hayatını feda etmediğini söylemiştir...

Brad Bellick, Prison Break, Alexander Mahone, Benjamin Miles "C-Note" Franklin, Bluff (Prison Break bölümü), Brother`s Keeper (Prison Break bölümü), Charles Westmoreland, Europeangoldfinch.net, Fernando Sucre, Fox River Eyalet Hapishanesi, Henry Pope
Theodore "T-Bag" Bagwell
6 yıl önce

Burrows ve Scofield'ın insafına bırakmıştır. Burrows ve Scofield T-Bag'in yanına gider ve T-Bag merhamet dileyerek yalvarmaya başlar, Scofield ve Burrows...

Theodore "T-Bag" Bagwell, Prison Break, Alabama, Alexander Mahone, Allen (Prison Break bölümü), Benjamin Miles "C-Note" Franklin, Brad Bellick, Charles Westmoreland, Down sendromu, Europeangoldfinch.net, Fernando Sucre
Fox River Eyalet Hapishanesi
3 yıl önce

1858 yılında inşa edilmiştir. "By the Skin and the Teeth" bölümünde Michael Scofield (Wentworth Miller) hücre arkadaşı Fernando Sucre'ye (Amaury Nolasco)...

Fox River Eyalet Hapishanesi, Prison Break, 17 Mart, 2006, 27 Eylül, Alexander Mahone, Allen (Prison Break bölümü), Amaury Nolasco, Benjamin Miles "C-Note" Franklin, Brad Bellick, Brother`s Keeper (Prison Break bölümü)
James Whistler
6 yıl önce

Michael'ın kız arkadaşı Sara Tancredi ve Lincoln Burrows'un oğlu LJ'i kaçırarak onları Whistler'ı dışarı çıkarmaya zorlamışlardır. Michael Scofield 3...