--}}

Ludacris

Christopher Brian Bridges ya da bilinen adıyla Ludacris (d. 11 Eylül 1977), ABD'li rap müzik sanatçısı ve oyuncu.

Christopher Brian Bridges ya da bilinen adıyla Ludacris (d. 11 Eylül 1977), ABD'li rap müzik sanatçısı ve oyuncu. Hayatı Ludacris, 11 Eylül 1977 tarihinde, Amerika'da Illinois Eyaleti'nde doğmuştur. Gerçek adı Christopher Brian Bridges'tır. Rapçi ve aktördür. Menajeri Chaka Zulu'yla beraber Disturbing tha Peace Şirketi'ni kurmuştur. ABD'de 17 milyon, tüm dünyada 24 milyon albüm satışı yapmıştır. Ludacris, MTV ve Grammy Ödülleri'ni kazanmıştır. İlk rap şarkısını 9 yaşındayken yazmıştır. 12 yaşında da amatör rap grubuna katılmıştır. 2007 yılında, babasını kanser yüzünden kaybetmiştir. Karma adında bir kızı vardı == Müzik kariyeri Radyo editörlüğü ve Timbaland ile çalışma Ludacris, ilk işi olarak WHTA adlı bir radyoda, DJ Chris Lova Lova adlı bir programın editörü oldu. Burada çalışırken, Timbaland tarafından, albümü için çalışma teklifi aldı. Bu albümde, Phat Rabbit adında bir şarkı yazdı.

Albümleri

Back For The First Time

Ludacris,

Back For The First Time

adlı ilk albümünü Ekim 2000'de yayınladı. Albüm büyük başarı gösterdi, ve Billboard 200 listesinde 4. sıraya kadar çıktı. Bu albümde, birçok kişiyle çalıştı; ve Southern Hospitality ve What's Your Fantasy adında iki tane hit single çıkardı. Bu başarıdan sonra, Ludacris MTV'de bir programa çıktı. Bu programda, sahne adının nereden geldiği sorulunca, o da sahne adının İngilizce'de ridiculous ve ludicrous kelimelerinden geldiğini söylemiştir.

Word of Mouf

2001'in sonuna doğru Ludacris 2. albümünü yayınladı. Bu albümden çıkan hit single Rollout(My Bussiness) için Ludacris, ilk video klibini yayınladı. Bu albümden sonra Ludacris, bazı ödüllerin törenlerinde gösteri yapmaya başladı. Çıkan it single'dan sonra, bu albümden 3 tane daha hit single çıktı.

Chicken-n-Beer

Ludacris, 2003 ilkbaharında 3. albümünü yayınladı. Bu albümden, Act A Fool şarkısı 2 Fast 2 Furious filmi için soundtrack olarak seçildi. Bu şarkıyla beraber, P-Poppin şarkısı hit oldu. Ama bu albüm pek tutmadı. Bunun üzerine, sonbaharda albümden Stand Up adında 2. hit single çıktı. Bu şarkı, You Got Served filmi için soundtrack olmuştur. 2004'le beraber, albümün 3. hit single'ı çıktı. Bu hit signle'ın çıkmasından sonra Ludacris, Usher için düet yaptığı Yeah! şarkısı, ona ilk Grammy'sini getirmiştir.

The Red Light District

2004'te 4. albüm yayınlandı. Bu albümde 2 tane hit single çıktı.

Release Therapy

2006'da çıkan 5. albüm, çift taraflı Cd'de satışa sunuldu. Ön taraf Release, arka kısım Therapy. Çıkan ilk single Money Maker oldu (Pharrell Williams'la birlikte). Sonra 2. hit single çıktı Grew Up a Screw Up (Young Jeezy ile birlikte). Bu albüm, çıktığı ilk hafta 310.00 adet kopya sattı.

Theater of the Mind

2008'de 6. albüm çıktı. Bu albüm, temmuz ayında kaset halinde, sonra kasım ayında Cd halinde çıktı.

Battle Of The Sexes

9 Mart 2010'da 7. albümünü yayınladı. Bu albümden Everybody Drunk ve My Chick Bad singleları çıktı.Tartışmasız Ludacris'in en eğlenceli ve ağır hip-hop soundları kullandığı 'Battle Of The Sexes' albümü hip-hop piyasasında büyük yankı uyandırdı.

Filmografi

Kaynaklar

Vikipedi

Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.