Luigi Galvani

Luigi Galvani İtalyan fizyolojisti. Bolonya şehrinde 1737’de doğmuş ve Bolonya Üniversitesinde tıp tahsil ettikten sonra yine orada anatomi profesörlüğü yapmıştır. Hayvan kasları üzerinde havadaki elektriğin etkisini araştırırken, kaslara demir ve bakır gibi iki ayrı metalin dokundurulması halinde de kasılma meydana geldiğini gördü. Bu olaya kaslardaki elektriğin sebeb olduğu sonucuna vardı. Bu sonucun yanlış olduğunu İtalyan fizikçisi Alessandro Volta gösterdi. Günümüzde de bilindiği

Luigi Galvani İtalyan fizyolojisti. Bolonya şehrinde 1737’de doğmuş ve Bolonya Üniversitesinde tıp tahsil ettikten sonra yine orada anatomi profesörlüğü yapmıştır. Hayvan kasları üzerinde havadaki elektriğin etkisini araştırırken, kaslara demir ve bakır gibi iki ayrı metalin dokundurulması halinde de kasılma meydana geldiğini gördü. Bu olaya kaslardaki elektriğin sebeb olduğu sonucuna vardı.

Bu sonucun yanlış olduğunu İtalyan fizikçisi Alessandro Volta gösterdi. Günümüzde de bilindiği gibi, elektriği geçiren bir ortamda bulunan iki farklı metal arasında bir elektrik potansiyeli doğmaktadır. Bu hatasına rağmen Galvani, sinir sisteminin elektriksel tabiatını ortaya çıkararak, elektrofizyoloji bilim dalının doğmasına sebeb olmuştur. Adına izafeten elektrik akımı ölçülmesinde kullanılan duyarlı aletlere “galvanometre” denilmektedir.

1798 yılında öldü.

Kaynak: Rehber Ansiklopedisi

Diğer anlamları

Luigi Galvani

İtalyanca Luigi Galvani kelimelerinin İngilizce karşılığı.
n. Italian physician and physicist (1737-1798)

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Luigi Galvani
Luigi Galvani