makas

Makas Kumaş, kağıt, bez, saç gibi maddeleri kesmek için kullanılan, perçinli bir eksen ile ortadan birbirine eklenen, kestirmek için biri diğerine yaklaştırılan, iki çelik bıçak parçası. İnşaatçılık sektöründe bir çatının kendi ağırlığı ile kar, rüzgar ve buna benzer yükleri taşıyabilmesini sağlayan ağaç ve demir kiriş sistemine, iki tren yolunun üçüncü bir tren yolu ile kesiştiği yere, tren katarlarının bir hattan diğer hatta geçmesini sağlamak için rayları açıp kapamaya yarayan otoma...

MAKAS (türkçe) anlamı
1. bir eksen çevresinde dönebilecek biçimde çapraz eklemlenmiş
2. birbirine bakan yüzleri keskin iki çelik lamadan oluşmuş
3. arasına yerleştirilen herhangi bir şeyi kesmeye yarayan araç
4. sındı
5. üst üste konulmuş birkaç yassı çelikten yapılan araba yayı.birbirine komşu iki demiryolu hattını hemen bunların uzantısındaki üçüncü hatta bağlamaya yarayan aygıt
6. üst uçları birbirine bağlı
7. alt uçları açık olan iki direkten kurulmuş
8. ağırlık kaldırma düzeni.uygun bir açı oluşturacak biçimde birbirini kesen demiryolu hatları
9. çatı ve köprülerde genellikle ağaç ya da çelikten yapılan
10. ağırlığı
11. karşılıklı iki ayağa ya da duvara aktaran çatılmış kiriş sistemi.
MAKAS (türkçe) ingilizcesi
1. n. scissors
2. a pair of scissors,
MAKAS (türkçe) fransızcası
1. ciseaux
MAKAS (türkçe) almancası
1. n. Schere

Makas hakkında detaylı bilgi

Makas Kumaş, kağıt, bez, saç gibi maddeleri kesmek için kullanılan, perçinli bir eksen ile ortadan birbirine eklenen, kestirmek için biri diğerine yaklaştırılan, iki çelik bıçak parçası.

İnşaatçılık sektöründe bir çatının kendi ağırlığı ile kar, rüzgar ve buna benzer yükleri taşıyabilmesini sağlayan ağaç ve demir kiriş sistemine, iki tren yolunun üçüncü bir tren yolu ile kesiştiği yere, tren katarlarının bir hattan diğer hatta geçmesini sağlamak için rayları açıp kapamaya yarayan otomatik cihazlara da makas adı verilir. Motorlu ve motorsuz vasıtaların tekerleklerinin iç tarafındaki iğ denen kısma yassı çelik levhalarının üstüste konarak meydana getirdikleri sistem de bu isimle anılır.

Makas, çok eski zamanlardan beri kullanılmaktadır. Lambanın bulunmadığı, mumların aydınlatmada kullanıldığı devirlerde, yanan mum fitillerini kesip temizlemek için, mum şamdanlarının yanında üst kısımlarında kutu şeklinde hazneleri bulunan makaslar vardı.

Osmanlılarda makasçılık, 15 ve 16. asırlarda bir sanat dalı olarak en yüksek seviyeye çıkmıştır. Makaslar ne kadar hafif olursa o kadar değerlidir. Bunun yanında makasın yapımında kullanılan çelik cinsi de çok mühimdir.

Makasların yapılış ve kullanılış şekillerine göre çeşitleri ve biçimleri vardır: Kullanılmaları da değişiktir: Teneke, ince kağıt, saç, kumaş, bez gibi maddeleri kesmek için kullanılan makaslar tek elle kullanılır. Bahçıvanların otları ve buna benzer ağaçları aynı boyda kesmek için kullandıkları ağaç saplı makaslar ile, kalın saç levhaları, demir ve madeni telleri kesmede kullanılan makaslar, çift elle kullanılır. Bunlardan başka kartonculuk, ciltçilik ve konfeksiyonculukta büyük topları kesmek için kullanılan makaslar ise tezgah üzerinde oturtulmuş bir şekilde otomatik olarak kullanılır.

Kullanılan başlıca makas çeşitleri: Kağıt makası, tırnak makası, terzi makası, bahçe makası, çit makası, bahçıvan makası, düğme makası, cep makası, dal makası, oya makası, mum makası, dikiş makası, bıyık makası, teneke makası, biçki makası, demir kesme makası ile bir de kumaşı tırtıllı şekilde kesmek için ağzı oyuk oyuk olan “Sürfile” makasıdır.

Kaynak: Rehber Ansiklopedisi

Şarkı Sözleri

Tuğba Özerk tarafından söylenen makas adlı şarkının sözleri.

gittigin gün sustu kelimelerim
gözyaslarimdir delillerim
tamam olan ne varsa senle
yarim simdi herseyim

ucu pasli bir makas, kesti senle günlerimi
ask sandigim tutundugum buzdan soguk ellerin
alismaya calistikca karanlik yokluguna
gördüm nihayet gün gibi gercegi

askta kazanmak da var kaybetmek de
kalmak da var gitmek de
yalniz degilsin kalbin
sen gibi yarali cok alemde
İlgili Konu Başlıkları Tümü

Makas (anlam Ayrımı)

Makas kelimesinin farklı anlamları:

Makas (el Aleti)

Makas birbirine bakan yüzeyleri sertleştirilmiş çelikten yapılmış kesici el aleti. Makaslar çeşitli nesnelerin kesiminde kullanılırlar.

Makas (otomotiv)

Araçlarda,bilhassa ağır yük araçlarında amortisör yerine kullanılan,yatsı,hafif yay şeklinde,çelikten yapılan parcadır. Son yıllarda süspansiyon körüklerinin çıkması ile eskisi kadar kullanılmamaktadır.Makas desteğin ortada olduğu bir kaldıraç örneğidir.

Makas Eller

Makas Eller (Özgün adı: Edward Scissorhands), 20th Century Fox tarafından aile kitleleri için yapılan komedi-dram-macera-romantizm filmidir. Hikâye rengarenk Amerikan banliyösüne geniş bir tepeden bakan metruk fakat süslü bir konakta yaşayan ''Edward'' adındaki utangaç ve garip bir ...

Makas Kuyruklu çaylak

Makas kuyruklu çaylak (''Chelictinia riocourii''), atmacagiller (Accipitridae) familyasından yırtıcı bir kuş türü. ''Chelictinia'' cinsine monotipik'tir.

Clipper

Zamanında .EXE dosyası yapabildiği için çok tutulan bir Dbase türevi.