maraton

Maraton Atletizm yarışmalarından biri. Bu yarış olimpiyat oyunlarında ve diğer maraton koşularında 42.195 m mesafelik yollarda yapılmaktadır. Maraton mesafesinin yarısına gelindiği zaman tekrar dönüş yapılır. Yoldaki iniş çıkışlar, rüzgarın esme yönü dikkate alındığından, milletlerarası koşularda tek istikamet kabul edilmemekte, yarışın yarı mesafesinden geri dönüş yapılmaktadır. Bir maraton koşucusu, koşu esnasında üç bin kilokalori kadar enerji harcar. Bu mikdar, on saat balta ile odun ...

MARATON (türkçe) anlamı
1. yun. Kırk kilometreden uzun bir yolda mukavemet için yapılan hız koşusu.
MARATON (türkçe) anlamı
2. 42.195 m.'lik en uzun yaya koşusu.sporda ya da bir alanda dayanıklılık yarışı.
MARATON (türkçe) ingilizcesi
1. [maratón (m) ]n. marathon
2. long-distance race
3. foot race that usually lasts approximately 26 miles
4. race of 42.195 Km
5. long contest of endurancen. marathon,
MARATON (türkçe) fransızcası
1. marathon [le]

Maraton hakkında detaylı bilgi

Maraton Atletizm yarışmalarından biri. Bu yarış olimpiyat oyunlarında ve diğer maraton koşularında 42.195 m mesafelik yollarda yapılmaktadır. Maraton mesafesinin yarısına gelindiği zaman tekrar dönüş yapılır. Yoldaki iniş çıkışlar, rüzgarın esme yönü dikkate alındığından, milletlerarası koşularda tek istikamet kabul edilmemekte, yarışın yarı mesafesinden geri dönüş yapılmaktadır. Bir maraton koşucusu, koşu esnasında üç bin kilokalori kadar enerji harcar. Bu mikdar, on saat balta ile odun kıran birinin harcadığı enerjiye eşittir.

Tarihi: M.Ö. 490'da Yunanistan'ın Marathon ovasında Atinalılar ile Pers (İran) orduları arasında büyük bir savaş yapılmıştı. Yenilgiye uğrayan Persler gemilerine sığınıp denize açılınca, Atinalı general Miltiades kazandıkları zaferi Atina'ya bildirmek için hızlı koşan bir adamını görevlendirdi. Daha önce Sparta'ya da koşarak zafer haberini götürüp geri dönen Phedipides, Atina'ya kadar koştu. Şehre vardığında bir adım atacak hali kalmadığından, “zafer bizimdir” deyip öldü.

1896 yılında yapılan ilk olimpiyatlarda maraton adının kullanılması kabul edilmişti. İlk önce 40 km olarak koşulan yarış, 1924 yılından sonra 42.195 m olarak değiştirildi. 1896 yılında 40 kilometrelik maraton yarışı 2 saat 58 dakika, 50 saniyede koşuldu. 1936 yılında Koreli K.Son, 42.195 m olan mesafeyi iki saat otuz dakikada; 1954 yılında İngiliz Peters iki saat on yedi dakika otuz dokuz saniyede; 1967'de Avusturyalı D.Clayton Fukuoka, iki saat dokuz dakikada bitirerek birinci oldular. 1976 olimpiyatlarında Demokratik Alman Waldemar Chierpinski iki saat dokuz dakika elli beş saniye ile olimpiyat rekorunu kırdı. 1980'deki olimpiyatlarda iki saat on bir dakika üç saniye ile aynı koşucu 1984 olimpiyatlarında 2 saat 9 dakika 21 saniye ile Portekizli Carlos Lopez birinci oldular. 1988 Seul Olimpiyatlarında 2 saat 10 dakika 32 saniye ile İtalyan G. Bordin birincilik kürsüsüne çıktı.

1970 yılından sonra bayanlar da maratona iştirak ettiler. 1975 yılında Amerikalı bayan atlet J.Hansen bu mesafeyi iki saat otuz sekiz dakika on dokuz saniyede koştu. Olimpiyat programına bayanlar maraton müsabakasının alınması ilk defa 1984 Los Angeles Olimpiyatlarında başlamıştır. Bu ilk bayanlar olimpiyat birinciliğini 2 saat 24 dakika 52 saniye ile ABD'li Joan Benoit kazandı. 1988 Seul Olimpiyatlarında ise olimpiyat birinciliğini 2 saat 25 dakika 39 saniye ile Portekizli Rosa Mota kazandı.

Türk maratoncularının en ünlüsü İsmail Akçay'dır. 1964-1965 yıllarında Türkiye maraton şampiyonu olan İsmail Akçay, 1967 Balkan Maraton Şampiyonluğunu kazandı. Başarılarına devam eden sporcu 1967 Amerika (Las Vegas) Maratonunda ikinci, 1967 Akdeniz ve Balkan yarışmalarında ikinci, 1968 Meksika Olimpiyatlarında ve Milletlerarası Tokyo Maratonunda dördüncü, 1969 Dünya Maraton Yarışmasında da ikincilik kazandı. Son yıllardaki en iyi Türkiye maraton rekoru, Veli Ballı tarafından kazanıldı. Derecesi 2 saat 11 dakika 30 saniyedir. Ülkemizde yapılan uluslararası nitelikteki en önemli maraton yarışı, ilki 1979'da düzenlenen Asya-Avrupa Maratonudur.

Türkiye'deki Ünlü maratonculardan bazılarının isimleri şunlardır: Ali Karaduman, Mustafa Kaplan, Ahmet Aytar, Behzat Akdeniz, Haydar Erduran, Hüseyin Topsakal, Hüseyin Aktaş, İsmail Akçay, İsmail Karagöz, Sadık Salman, Mehmet Terzi, Veli Ballı, Mehmet Yurdadön. (1993)

Kaynak: Rehber Ansiklopedisi
İlgili Konu Başlıkları Tümü

Maraton Savaşı

Maraton Muharebesi, Yunanistan'a birinci Pers saldırısı sırasında, MÖ 490 yılında Platea'dan gelen destek birliğiyle takviye edilmiş Atina kuvvetleri ile General Datis komutasındaki Ahameniş Ordusu arasında Maraton Ovası'nda gerçekleşen bir muharebe. Muharebe, I.

Maraton Programı

Maraton, Şansal Büyüka ve Mustafa Denizli'nun sunduğu futbol programıdır. 1996 yılında Show TV'de başladı.

Yarı Maraton

Yarı maraton 21.1 km'lik bir koşudur (21.097,5 m ya da yaklaşık 13 mil 193 yd). Uzunluğu maraton'un yarısıdır ve genellikle şehiriçi caddelerde koşulur.

Türk Maraton Koşucuları

MaratonAtletizmde uzun mesafeli (42.195 m), sert tabanlı yollarda yapılan mukavemet koşusudur. Adı eski Yunanistan`daki Marathon Savaşı`ndan gelir. İlk kez 1896`da düzenlenen Atina olimpiyat oyunları`nda koşuldu, 1924 yılında 42.195 m olması benimsendi. Uluslararası amatör atletizm ...

Maraton (program)

Maraton, Şansal Büyüka ve Mustafa Denizli'nun sunduğu futbol programıdır. 1996 yılında Show TV'de başladı. 2004 yılında Lig TV ekrana geldi. Türkiye Süper Liginde haftanın gollerinin ve tartışmalı pozisyonların değerlendirilmesinin yapıldığı, sunucularının rahat ...

Ultra Maraton

Ultra maraton ya da Ultra uzun mesafe, geleneksel maratondan daha uzun mesafelerde koşma sporudur.

2012 Yaz Olimpiyatları'nda Atletizm - Erkekler Maraton

2012 Yaz Olimpiyatları'nda erkekler maraton müsabakası Londra'da gerçekleştirilecek. 12 Ağustos tarihinde 2012 Olimpik Maraton sahası'nda koşulacak yarışta uzun mesafe koşucuları yer alacak.

2012 Yaz Olimpiyatları'nda Atletizm - Kadınlar Maraton

2012 Yaz Olimpiyatları'nda kadınlar maraton müsabakası Londra'da gerçekleştirilecek. 5 Ağustos tarihinde 2012 Olimpik Maraton sahası'nda koşulacak yarışta uzun mesafe koşucuları yer alacak.

Maraton Muharebesi

Maraton Muharebesi, Yunanistan'a Birinci Pers Saldırısı sırasında, MÖ 490 yılında Platea'dan gelen destek birliğiyle takviye edilmiş Atina kuvvetleri ile General Datis komutasındaki Akamenid Ordusu arasında Maraton Ovası'nda gerçekleşen bir muharebedir. Muharebe, I. Darius'un Yunan ...

Atletizm

ATLETİZM Alm. Leichtathletik, Fr. Athlétisme, İng. Atletic. İnsanın tabii hareketlerinden olan koşu, atlama, atma ve yürüyüşe dayanan, fiziki performansı devam ettirme ve geliştirme gayesini güden beden çalışmalarının bütünü.

Spor

Spor, belirli ölçüde fiziksel güç ve beceri gerektiren yarışmalı ve eğlenceli etkinlikler. Önceleri spor kavramı, boş zamanlan değerlendirmeye yönelik balıkçılık, avcılık ve atıcılık gibi açık hava etkinliklerini, belirlenmiş kurallara göre bireyler ya da takımlar ...