Marvel Comics

Kısaca: Marvel Comics, ABD'li çizgi roman yayımcısı şirkettir. Yayınlamış olduğu çizgi romanlar arasında Fantastik Dörtlü, Örümcek Adam, Hulk, Demir Adam,Tory Black, Daredevil, Kaptan America, X-Men, Civil War ve Blade gibi ünlü seriler de vardır.DC Comics'le yalaşan toplulukların tümüdür. ...devamı ☟

Marvel Comics
Marvel ComicsMarvel Comics, Amerikan çizgi roman yayımcısı şirkettir. Yayınlamış olduğu çizgi romanlar arasında Fantastik Dörtlü, Örümcek Adam, Hulk, Demir adam, Daredevil, Kaptan Amerika, X-Men ve Blade gibi ünlü seriler de vardır.

1960`lı yıllardar bu yana DC Comics`in yanında ABD`nin en büyük iki çizgiroman şirketinden biri olma özelliğini sürdürmüştür.

Tarihi

Timely Comics Dönemi

Aralık 1939a€˜da Timely Comics adı altında kuruldu. Şirketin kurucusu yayıncı Martin Goodman genel çizgiroman akımının aksine süper kahraman öyküleri yayınlamak istiyordu. Çizgiroman tarihinde altın çağ olarak adlandırılan dönem Süperman`in evsahipliğini yaptığı Action Comics (Macera Çizgiromanı) dizisi ile başlar. Superman karakteri ile büyük başarı sağlayan National Comics isimli yayınevi (daha sonra adını DC Comics olarak değiştirecektir) başarısını 1939 yayına soktuğu bir diğer süper kahraman Batman ile devam ettirir. 1939 yılında Timely Comics ilk süper kahraman dizisi olan Namor`u yayınlar. Namor`un özelliği mitolojide sular altında kalan Atlantis`ten gelmesi ve insanlardan nefret etmesidir. Bir anlamda Namor çizgiroman tarihinin ilk anti-kahramanıdır. Namor ile başlayan atak Human-Torch (Alev Adam) ile devam eder. Bu iki kahraman ayrı öykülerde yer almasına rağmen aralarındaki sürütşme ve kavgalar onlara belli bir popülerlik sağlar.

Amerika`nın İkinci Dünya Savaşına girmesine Timely evreni de kayıtsız kalmaz. Namor ve Human Torch güçlerini Naizlere karşı kullanmaya başlar. Bunun yanında 30`lu yılların çizgiroman anlayışı ile günümüz anlayışı arasında ki en temel fark öykülerde süper kötülere yer olmamasıdır. Kahramanlar ya çılgın bilim adamlarıyla ya da bilidiğimiz suçlular ile karşılaşır. Amerika`nın savaşa girişinden altı ay sonra Joe Simon ve Jack Kirby Marvel evreninin en önemli karakterlerinden Yüzbaşı Amerika`yı yaratır.(Stan Lee`nin ilk Marvel macerası Kaptan Amerika için diyalog yazmak olmuştur)

Savaşın ardında süper kahraman çizgi ormanları ilgi çekmemeye başlamış, piyasanın merkezine western, melodram ve en çok korku öykülerine dayalı çizgiromanlar oturmuştu. Bu yıllarda Timely Comics`in yaptığı bir diğer yenilik de adını Atlas Comics`e çevirmesidir. Kid Colt ve Two Gun Kid bu dönemin en önemli karakterlerindendir.(İlginç detaylardan bir tanesi zaman atlaması sonucu vahşi batıdan günümüze gelen Two-Gun Kid`in İntikamcılar`a katılmasıdır)

Çizgiromanda gümüş çağ

1956 yılında DC Comics şasırtıcı bir hamle ile Altın Çağ kahramanlarından Flash`ı Shadowcase isimli öykü içinde tekrar yayınlamaya başlar. Aynı formülü Hawkman ve Green Lantern için uygulayan ve sıradışı başarı sağlayan DC Comics çizgiromancılıkta gümüş çağı başlatır.Dikkat tekrar süper kahramanların üzerine çekilmiştir.Superman,Batman ,Harika Kadın,Hawkman,Flash,Martian Man ve Aquaman`i katılımı ile Amerika Adalet Birliği oluşur. Çizgiroman tarihinin ilk süper kahraman ekibini kuran DC 50`li yıllara damgasını vurur

1961 yılında yayınevi sahibi Martin Goodman`ın talimatı ile Stan Lee ve Jack Kirby DC `nin Adalet Birliğine rakip olacak bir süper kahraman takımı yaratmak için kolları sıvar. Ortaya çıkan eser Fantastik Dörtlü a€˜dür. Fantastik Dörtlü`nün sıradışı başarısı sayesinde Marvel Comics parasala darboğazı aşıp rahat bir nefes alır. Bünyesini Steve Ditko ve Don Heck gibi genç yazar çizerler ile güçlendiren Marvel iki yıl içinde müthiş bir atağa başlar:

Yeşil Dev Hulk, Şimsek tanrısı Thor , Örümcek Adam, İntikamcılar ve X-Men. Bu yayınların başarısı ile Marvel Pazar payını genişletir ve piyasada lider konumuna gelir.

Stan Lee`nin hikaye yazarken izlediği ve daha sonra a€˜`Marvel Metodu`` olarak isimlendirilen yolu şu şekildedir. Konuyu kabaca yazarlara özetler ve onlarının yaratıcı özgürlüklerini sergilemesini bekler, çizim ve renklendirme faslı bittikten sonra öykü ve diyaloglar son haline getirirlir.Konuşma balonları bu işlemden sonra yazılır.Marvel Metoduna ve Steve Ditko, Jack Kirby gibi başarılı çizelerin varlığına rağmen Marvel`ın esas sırrı kahramanlarına kişilik ve karakter katmasıdır. Her Marvel kahramanı günlük hayatta rastlayabileceğimiz problmeler ile boğuşur.Bu sayede okur eserdeki kahrama ile kendini rahatça özdeşleştirebilir.

Çizgiroman tarihinde Gümüş Çağ olarak adlandırılan dönem Jack Kirby`nin Fantastik Dörtlü`nün 104. sayısının ardında ayrılıp DC Comics`e geçmesi ile sona erer. DC için Yeni Tanrılar adı altında bir dizi hazırlayan Jack Kirby daha çok yaratıcı özgürlüğe sahip olmak ve Stan Lee`nin gölgesinden kurtulmak için bu yolu seçmiştir.Kirby`nin ayrılışından kısa bir süre sonra Stan Lee yazarlığı bırakır ve editör koltuğuna oturur. O günden beri basılan her Marvel çizgiromanı a€˜`Stan Lee sunar a€˜` etiketi taşımaktadır .

70`li yıllar

1970`li yıllarda özellikle X-Men yazarı Chris Claremont ve Daredevil yazarı Frank Miller`ın çalışmaları ile Marvel pazarda liderliğini sürdürür.Chric Claremont kapatılması gündemde olan X-Men serisini John Byrne ile beraber zirveye taşır. Yepyeni bir ekip ile okuyucunun karşısına çıkan Claremont daha yazdığı ilk öyküde ekipten bir karakteri öldürmekten çekinmez-hem de sonuza kadar, bilirsiniz genelde çizgiromanda ölen karakter defalarca dirilir-, diğer süper kahraman takımlarının aksine onun yazdığı öykülerde ekip içinde devamlı sürtüşme vardır. "Dark Phoneix Saga``, a€˜`Days of Future Past `` gibi yenilikçi ve en klasik X-men öyküleri hep Claremont zamanında yazılmıştır. Öyle ki kapatılması düşünülen X-Men serisi onlarca başka seriye ev sahipliği yapmıştır.(X-Factor, X-Force, Excalibur, Gen-X gibi) . Hatta son dönem Marvel editörlerinden Bob Harras: ``Yeni bir çizgiromanı yayına sokmanın en kolay yolu onu X-Men içinden başlatmak `` demiştir.

Şu an yönetmen koltuğunda oturduğu Sin-City ile kendinden bahsettiren Frank Miller ilk çıkışını Marvel için Daredevil`ı yazarken yapmıştır. Okuyucuyu ilk şok eden hareketi kör avukatın bir suikastçi Elektra`ya aşık olması ile başlar. Bir yanda kendi adalet yargıları, bir yanda ise suçlu sevgilisine aşkı arasında kalan Matt Murdock/Daredevil`in alt üst olan psikolojisi hiçbir çizgiromanda olmadığı kadar derine inilerek ve de olabildiğince gerçekçi bir şekilde verilmiştir. Bunun yanında standart bir kötü karakter olan Kingpin`i adeta baştan yaratmıştır. Çizgiroman janrına aykırı olarak mafya ve suç dünyası ilk kez bu kadar gerçekçi olarak bir çizgiromanda yer alır.

90`lı Yıllar

1960`lı yıllarda Steve Ditko, John Buscema gibi dikkat çekici çizerleri bünyasinde toplayan Marvel aynı hamleyi 80`lerin sonunda da başarı ile uygular. Jim Lee,Mark Silvestri , Erik Larse, Rob Liefeld ve Todd Mc Farlane çizim teknikleri ile çıtayı üst seviyeye taşırlar. Özellikle Mc Farlane tarafından yeniden düzenlene Örümcek Adam ve unutulmaz düşmanı Venom`un maceraları Marvel`ı satışlarda zirveye fırlatır. Nitekim 90`lı yılların başında Gümüş Çağı kapatan olay tekrar yaşanır. Yoğun editör baskısından bunalan bu ekip Marvel` dan ayrılıp İmage Comics`i kurarlar ve sıradışı başarı kazanırlar.

90`lı yıllarda yeni nesil okuyucuların öykülere yabancı kalması ve takip etmekte zorlanmasını yüksek sesle gdile getirmesinin ardından Marvel Ultimate serilerini yayına koyar. MTV gençliğine hitap eden-lakin yer yer çok sert politik mesajlar vermekten çekinmeyen- bilgisayar oyunu tadında ve akıcılığında bu seriler ile Marvel yeni nesli de yakalamış olur. Şu günlerde sinema uyralamaları ile kendinede çokça bahsettiren şirket her şeye rağmen 60 yıldır yoluna devam ediyor.

}

Dış bağlantılar

  • http://www.marvel.com


Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.

Marvel Comics Resimleri