Menenjit

Kısaca: Menenjit beyni saran zarların iltihabıdır. Bu iltihaba mikroplar neden olur. (virüsler veya bakteriler). ...devamı ☟

Menenjit
Menenjit

Menenjit beyni saran zarların iltihabıdır. Bu iltihaba mikroplar neden olur. (virüsler veya bakteriler). Menenjit geçiren çoğu kişi bu hastalıktan tamamıyla kurtulurken, bazen ölümle de sonuçlanabilir. Ya da hastalık sonrası sakatlıklar kalabilir.

Kan zehirlenmesi nedir?

mikropların kan dolaşımında üremeye başlamaları ile oluşur. Yalnız başına ya da menenjit ile birlikte görülebilir. Menenjite neden olan mikrop (meningokok) aynı zamanda kan zehirlenmesine de neden olur. Kan zehirlenmesini oluşturan başka mikroplar da vardır. Mesela; pnomokok

Menenjitin belirtileri

Menenjitin en çok görülen belirtileri aşağıda sıralanmıştır. Bunlar birlikte görülebildiği gibi tek tek de oluşabilirler.

 • yüksek ateş
 • baş ağrısı
 • kusma
 • uyuşukluk
 • ışık veya sese karşı hassasiyet
 • kas ağrısı
 • çocuğun altının bezi değiştirilirken bacakları yukarı kaldırıldığında ağrı oluşması ve bunun sonucunda ağlaması,
 • ense sertliği (çene göğse değdirilmeye çalışıldığında)

  Aynı zamanda ‘ense krampı’ olarak da adlandırılan ense sertliği, menenjitin diğer bir adı değil, sadece belirtilerinden biridir.

  Hastalık genellikle birkaç gün içinde ilerler.

  Bebekler

  Bebeklerde görülen belirtiler normalden farklı olabilir:

  Ense sertliği görülmeyebilir, vücut ısısının normalin altına düşmesi, bıngıldağın şişmesi, donuk bakışlar, uyku hali, ağır hasta ve soluk görünüm, duyarlılık, iştahsızlık, dokunulduğunda veya altı temizlenmeye çalışıldığında çocuğun huzursuz olması, ağlama, sızlanma.

  Kan zehirlenmesinin belirtileri:

  Menenjitin belirtileri aynı zamanda kan zehirlenmesinde de görülebilir. Bunun yanısıra kasların kuvvetsizliği (yığılıp kalma) ve sıklıkla vücutta (mor) lekeler görülür;

  Bu lekeler önce toplu iğne başı büyüklüğünde olup, üzerine basıldığında (mesela bir cam bardakla), kaybolmazlar. Kısa zamanda büyüyerek deri altı kanamalarını oluştururlar.

  Kan zehirlenmesinin en çok göze çarpan özelliği, çok hızlı ilerlemesidir: 4 –24 saat arası. Mesela çocuk öğleyin dışarıda koşup oynarken, akşama çok hasta olabilir. Dikkat: Kan zehirlenmesinde genellikle ense sertliği GÖRÜLMEZ.

  Menenjit (beyin zarlarının iltihabı) başlangıçta ağır bir grip gibi kendini gösterir. Ense sertliği genellikle bu görüntüye eşlik eder, fakat bulunmadığı durumlarda olabilir. Hastanın durumu bir iki gün içerisinde gittikçe ağırlaşır. Ölümle sonuçlanan vakalar azdır.
  


  Kan zehirlenmesi de ilk başta ağır bir grip gibi başlar. Bu yüzden ev doktorları tarafından da zorlukla tanınır. Ne zaman ki vücutta döküntüler oluşur, o anda hangi hastalıkla karşı karşıya bulunulduğu anlaşılır. Bu döküntüler hastaların % 80’ninde görülür.

  Kan zehirlenmesinin en önemli özelliği çok hızlı ilerlemesidir. Sağlıklı bir durumdan ağır hasta duruma geçilmesi an meselesidir. Çocuk öğlen 2’de dışarıda koştururken, akşam saat 6’da ağır hasta durumda olabilir. Bu nedenle tıbbi tedaviye hızlı başlanması çok önem taşımaktadır. Ama ne yazık ki hızlı tedaviye rağmen ölümle sonuçlanan vakalar görülmektedir.

  Menenjitin çeşitleri

  Bakteriyel menenjit

  bakteriyel menenjitin en önemli nedeni Hib bakterisidir.1993 yılından itibaren uygulanan aşı programı sayesinde Hollanda’da bu hastalık hemen hemen hiç görülmemektedir.

  Hollanda’da menenjite neden olan diğer mikroplar: meningokok ve pnömokok’tur. Bebeklerde görülen menenjite neonatal menenjit denir ve etkenleri grup B streptokoklar, E. koli ve nadiren listerya’dır.

  Bu mikroplara karşı henüz etkili bir aşı geliştirilememiştir.

  Viral menenjit

  Çok çeşitli virüslerin neden olduğu viral menenjit nadiren ölümle sonuçlanır. Hastalık genellikle bakteriyel menenjitten daha hafif geçmesine karşın, hastaların bitkin düşmesine, baş ağrısı , yorgunluk ve konsantrasyon bozukluğu gibi uzun süren şikayetlere neden olabilir.

  Viral menenjit bakteriyelden daha sık oluşur. Bu tip menenjite karşı antibiyotik kullanımının herhangi bir yararı olmayıp, tek tedavi şekli istirahattir.

  Nadiren bazı mantar çeşitleri de menenjite neden olabilirler. Bu tip menenjit genellikle kanser ya da benzeri bir hastalık nedeniyle bağışıklık sistemi zayıflamış hastalarda görülür.

  Kimler menenjit ve/veya kan zehirlenmesine yakalanır?

  Menenjit ya da kan zehirlenmesine neden olan mikroplar normalde insanların boğazında yaşarlar. Birçok insan hastalığa yakalanmadan bu mikropların taşıyıcısı olarak yaşamaktadırlar. Bu mikroplar insanlar arasında öksürme, hapşırma, öpme ve bağırma (örneğin; diskotekte) yoluyla yayılırlar.

  0 ve 5 yaş arası çocuklar, 15 ve 20 yaş arası gençler ve yaşlılar ( 55 yaş üzeri) risk gruplarını oluştururlar.

  Hastalığın bırakabileceği sakatlıklar

  Çoğu kişi bu hastalığı tamamen atlatarak birkaç ay içinde günlük yaşamlarına devam edebilecek duruma gelirler. Fakat bazı kişilerde uzun süreli sakatlıklar kalabilir. Menenjitin neden olduğu sakatlıklar: sağırlık, davranış bozukluğu, konsantrasyon bozukluğu, koordinasyon bozukluğu, yorgunluk, hareket kısıtlılığı.

  Bazı şikayetler zamanla düzelse de, bazıları kalıcıdır. Sağırlık ömür boyu sürebilir.

  Menenjit kişinin yaşamını tamamıyla değiştirebilir.

  Mesela çocuklarda menenjitten sonra aşırı hareketlilik, öğrenme problemleri görülebilir. Erişkinler sosyal yaşamlarını ve iş yaşantılarını etkileyen problemlerle karşılaşabilirler. Bazı kişiler ise hastalıktan önceki işlerini eski düzeylerinde yürütemezler. Kalıcı şikayetler oluşması halinde uzmanların yardımına mümkün olduğu kadar çabuk başvurmanın önemi büyüktür.
 • Menenjit

  Ateş, şiddetli baş ağrısı, kusma, sayıklama vb. belirtilerle ortaya çıkan, beyin zarlarının iltihaplanmasıyla oluşan bir hastalık.

  Menenjit

  Türkçe Menenjit kelimesinin İngilizce karşılığı.
  n. meningitis

  Menenjit

  ateş, şiddetli baş ağrısı, kusma, ense katılaşması, sayıklama gibi belirtilerle ortaya çıkan beyin zarları yangısı.

  Menenjit

  Türkçe Menenjit kelimesinin Fransızca karşılığı.
  méningite [la]

  Menenjit

  Türkçe Menenjit kelimesinin Almanca karşılığı.
  n. Genickstarre, Meningitis

  misafir - 7 yıl önce
  slm hayırlı geceler benım bı sorum olacak bana yardımcı olursanız sevınırm ? ben 4 yasında menenjit gecırdım suan 21 yasındayım allaha sukurler olsun heran gıbı akılımda bı kay yok sadece yururken ayagım bıraz aksıyor ve evlendıgım zaman cocuk olup olmayacagını bılmek istıyorum yardımcı olursanız memnun olurumm [email protected] bu adresıme cvp vermenızı bekleyecegim ??

  Görüş/mesaj gerekli.
  Markdown kullanılabilir.

  Ensefalit
  4 yıl önce

  Ensefalit veya beyin iltihabı, beynin akut enflamasyonudur. Menenjit ile birlikte ise meningoensefalit olarak isimlendirilir. Şiddetli baş ağrısı, ense...

  Ensefalit, Ateş, Ağrı, Herpes simplex, Konvülsiyon, Lenfosit, Menenjit, Merkezi sinir sistemi, Tedavi, Virüs, İlaç
  Lomber Ponksiyon
  1 yıl önce

  ponksiyon en yaygın olarak şüpheli menenjit vakalarında beyin omurilik sıvısı örneği alarak tanı koymak için yapılır. Menenjit yaşamı tehdit eden ama yüksek...

  Nebile İrdelp
  1 yıl önce

  mirasçılarından biri olarak geçmesine binaen aylık 100 lira maaş bağlanmıştır. Menenjit ve tüberküloz hastalığına yakalanan Nebile İrdelp, değişik hastahanelerde...

  Baş ağrısı
  1 yıl önce

  yorgunluğu, dehidrasyon, düşük kan şekeri ve sinüzittir. Daha ender sebepler; menenjit, ensefalit, beyinsel anevrizmeler, aşırı yüksek tansiyon ve beyin tümörleri...

  Linezolid
  4 yıl önce

  pankreatik sekresyonlara tedavi edici düzeyde geçerken, BOS'a sadece menenjit durumunda yeterli düzeyde geçebilmektedir. Linezolid birçok gram pozitif...

  Linezolid, Böbrek, Enfeksiyon, Hemodiyaliz, Hipertansiyon, Karaciğer, Menenjit, Pnömoni, Protein, Vankomisin, Endokardit
  Mikrosefali
  1 yıl önce

  mikrosefalide önemli bir etkendir. İkincil mikrosefali ise daha çok enfeksiyonlar (menenjit ve ensefalit), beslenme yetersizliği gibi çevresel nedenler sonucunda olur...

  David Cole
  1 yıl önce

  Ocak 1995'te öldü. Ölüm sebebini Robert Clivillés "AIDS'in neden olduğu menenjit" olarak açıkladı. New Jersey, Clifton'daki East Ridgelawn Mezarlığı'na...

  Penisilin
  1 yıl önce

  Streptokok grubu bakterilerin yol açtığı hastalıklarda, özellikle pnömoni, menenjit ve tonsillit gibi önemli hastalıklarda ilk seçilmesi gereken antibiyotik...

  Penisilin, Alexander Fleming, Antibiyotik, Bakteriler, Böbrek, Cilt, Difteri, Enfeksiyon, Enzim, Farenjit, Frengi