Windows Mobile

Kısaca: Windows Mobile Microsoft firması tarafından PDA ve akıllı telefonlar gibi mobil cihazlar için tasarlanmış olan bir işletim sistemidir. Windows CE çekirdeği üzerine temellendirilmiştir. ...devamı ☟

Windows Mobile
Windows Mobile

Windows Mobile Microsoft firması tarafından PDA ve akıllı telefonlar gibi mobil cihazlar için tasarlanmış olan bir işletim sistemidir. Windows CE çekirdeği üzerine temellendirilmiştir.

"Windows Mobile" genel özellikleri

Windows Mobile kullanan PDA'lara Pocket PC denir. Pocket PC ve smartphone (akıllı telefon) 'larda kullanılan Windows Mobile'in genel özellikleri şunlardır:

  • Cihaz başlatıldığında birçok işletim sisteminde bulunan "masaüstü" benzeri bir ortam yerine "bugün ekranı" (Today screen) gelir. Bugün ekranı randevuları, yapılacaklar listesini, e-posta mesajlarını gösterir. Bu ekrana daha fazla şey eklemenizi sağlayan programlar bulunmaktadır. Ayrıca artalan resmi değiştirilebilir.
  • Üstte bulunan görev çubuğu saati, ses düzeyini ve bağlantı bilgilerini gösterir. Çubukta bulunan "başlat" düğmesi Windows'un masaüstü sürümlerindeki başlat düğmesine benzer.
  • Windows Mobile ile birlikte (PDA'larda) Word Mobile, Excel Mobile, PowerPoint Mobile gibi programlar gelir. Bu programlar masaüstü sürümleri kadar özellik içermese de temel görüntüleme ve düzenleme işlemleri için yeterlidir. PowerPoint Mobile ise sadece sunumları görüntülemek için kullanılabilir, düzenlemeye izin vermemektedir.
  • Outlook ve Windows Media Player programları da Windows Mobile ile yüklü gelen yazılımlardandır.
  • Windows'un masaüstü sürümlerinin aksine görev çubuğu üstte, menüler altta bulunur. Ayrıca "kapat" düğmesi genellikle programları kapatmak yerine simge durumuna küçültür, ancak açık programlar görev çubuğunda listelenmediği için bu durum birçok programın açık kalmasına, ve dolayısı ile sorunlara sebep olabilir.


Ek olarak ;

  • Windows Mobile günümüz işletim sistemleri içinde en etkin ve sık kullanılan Windows XP ile tam uyumlu çalışması avantajını gün geçtikçe artırmakta, bununla birlikte üretilen GSM telefonlarının belli bir kısmında da işletim sistemi olarak tercil edilir konuma gelmektedir. (Ör: Motorola MPX serisi)

    Windows Mobile sürümleri

    Windows Mobile işletim sisteminin Windows Mobile 2002, Windows Mobile 2003, Windows Mobile 2003 Second Edition (İkinci Sürüm), Windows Mobile 5.0 isimli sürümleri bulunmaktadır.


Windows Mobile 2003 Second Edition ile VGA (640×480) ve kare (240×240 ve 480×480), ekran desteği eklenmiştir. Windows Mobile 5.0 sürümü ile kalıcı hafıza desteği eklenmiştir.

Dış bağlantılar

*http://www.microsoft.com/windowsmobile/default.mspx Windows Mobile resmi sitesi

Kaynaklar

* Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.

Windows Mobile Resimleri