Missy Elliott

düzenle|Haziran 2007 Asıl adı Melisa Arnette Eliott olan Missy Elliott, 1 Temmuz 1971`de Amerika`da doğdu. Başlangıçta Missy Misdemeanor Elliott adını kullanan hiphop kraliçesi, daha sonra adını Missy Elliott olarak kısalttı.

1980`lerde Sista adlı bir hiphop grubunun üyesi olan Missy, daha sonra plak şirketinin batması sonucu bu gruptan ayrıldı ve prodüktör arkadaşı Timbaland ile birlikte çalışmaya başladı. Birlikte Aaliyah`ın hit olan “One In A Million” single`ının prodüktörlüğünü yapan ikili, bu çalışmasıyla büyük paralar kazandı

1997 yılında ilk albümü “Supa Dupa Fly”ı yayınlayan Missy Elliott, albümden çıkan “Da Rain” adlı single`la hiphop müziğin güçlü isimlerinden biri haline geldi. Elliott, 98 yılını çeşitli isimlere prodüktörlük yaparak geçirdi. Bu isimler arasında eski Spice Girls üyesi Mel B de vardı.

1999`da çıkan albümü “Da Real World”den çıkan She`s a Bitch ve “Hot Boyz” gibi hitler, tüm dünyada çok beğenildi.

Missy Elliott`ın bir sonraki albümü, 2001 yılında yayınladığı Miss E...So Addictive`di. “Get Ur Freak On” ve “One Minute Man” gibi efsaneleşen single`lar, Missy Elliott`ın prodüktörlüğüyle olduğu kadar, müzisyenliğiyle de yerini sağlamlaştırmasını sağladı. Elliott`ın bir sonraki albümü “Under Construction”, 2002 yılında yayınlandı. Albümden çıkan “Work It” single`ı, Missy Elliott`ın şimdiye kadarki en büyük hit`i oldu.

Her yıl bir albüm çıkarmayı alışkanlık edinen Missy Elliott, bir sonraki yıl “This Is Not A Test!” adlı albümünü yayınladı. “Pass That Dutch” ve “I`m Really Hot” single`larıyla hiphop listelerine giren Elliott, 2004 yılını bir çok ismin albümününe konuk sanatçı olarak katılarak geçirdi.

2005 yılında da “The Cookbook” albümünü yayınlayan Elliott, bu albümde Ciara, Stick Rick, Mary J. Blidge ve a€˜American Idol` şampiyonu Fantasia gibi isimlerle birlikte çalıştı. 2005 yılında Grammy`lerden “Lose Control” adlı şarkısına çektiği video kliple “En İyi Kısa Video” ödülünü evine götüren sanatçı, ayrıca 2006 yılında Brit Ödülleri`ne “En İyi Uluslararası Bayan Sanatçı” olarak aday gösterildi.

2006 senesinin sonuna doğru “Respect M.E.” adlı ilk derleme albümünü piyasaya süren Missy Elliott, bu albümle İngiltere listelerinde 7 numara olmayı başardı. Şu sıralar Timbaland ve Rich Harrison ile beraber yeni albümü için stüdyoda bulunan Elliott hakkındaki son haber ise yakında Robert De Niro prodüktörlüğünde çekilen otobiyografik filmle sinema perdelerinde boy gösterecek olması.

Hip hop şarkıcıları

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.