Moldova

Moldova Cumhuriyeti Doğu Avrupa’da yer alan bir devlet. Kuzey, güney ve doğusunda Ukrayna, batısında Romanya yer alır.

Moldova (ingilizce) flemenkcesi
1. npr. moldavie

Moldova nüfusu üç milyon beş yüz elli dört bin yüz elli kişi

2015 yılı verilerine göre Moldova'nın nüfusu 3,554,150 kişidir. 1960 yılında 2,544,000 olan Moldova'nın nüfusu, 1970 yılında 3,044,000, 1980 yılında 3,396,000 ve 1990 yılında 3,696,000 kişi olmuştur. Moldova'nın 2000 yılı nüfusu ise 3,696,000 kişiydi.

Moldova hakkında detaylı bilgi

Republica Moldova
Moldova BayrağıUlusal ilke: Yok
image:LocationMoldova.png
Resmi dili Moldovyaca
Başkent Chişinău
Devlet Başkanı Vladimir Voronin
Başbakan Vasile Tarlev
Yüzölçümü
- Toplam 
- % su
135. sırada 33, 843 km² 1.4%
Nüfus
- Toplam (2002) 
- Yoğunluk
116. sırada 4, 431, 570 131/km²
Bağımsızlık
- Tarih 
Sovyetler Birliğinden
27 Ağustos, 1991
Döviz Birimi Ley
Yerel saat GMT +2
Milli marş Limba noastră
Internet alan adı .MD
Ülke telefon kodu 373
Moldova Cumhuriyeti Doğu Avrupa’da yer alan bir devlet. Kuzey, güney ve doğusunda Ukrayna, batısında Romanya yer alır.

Tarihi

Milattan önce yedinci asırdan itibaren İskitler, Sarmatlar, Galatlar, Traklar, Daklar ve Slavların yerleşim merkezi olan bölge, 12. asırda Macarların hakimiyetindeydi. Karpat Dağlarında yaşayan Ulahlar, 1349’da Macarlara karşı ayaklandılar ve Moldovya’ya yerleşerek bağımsızlıklarını ilan ettiler. Bu devlet, kuruluşundan itibaren çeşitli hücumlara maruz kaldı. Leh, Macar ve Altınordu devletleri tarafından yapılan bu saldırılara karşı, Moldovya Devleti savunmada çok zorluk çekti.

On beşinci asrın başlarında Osmanlı akıncıları Moldovya topraklarına girdiler. 1455’te Fatih Sultan Mehmed Hanın İkinci Sırbistan Seferi dönüşünde Moldovya Prensliği Osmanlı Devletine tabi olmayı kabul etti. Osmanlı Devletinin hakimiyeti altına giren bölgeye Boğdan ismi verildi. Üç asır boyunca Osmanlı hakimiyeti altında kalan Moldovya’da 18. asırdan itibaren Rus etkisi arttı. Osmanlı-Rus devletleri arasında önemli bir problem halini aldı. 1812 Bükreş Antlaşmasıyla bölge Rusya hakimiyetine girdi. Moldovya, Birinci Dünya Harbinden sonra Romanya’ya bağlandı. 1924’te bölgeyi işgal eden Rusya, Ukrayna’ya bağlı özerk bir cumhuriyet kurdu. İkinci Dünya Savaşında bölge yeniden Rumenlerin eline geçtiyse de savaşın sonunda Rusların geri aldığı topraklarda Moldovya Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti kuruldu. Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliğinin dağılması üzerine 24 Ağustos 1991 bağımsızlığını ilan etti ve Moldovya olan adını Moldova olarak değiştirdi. Yeni cumhuriyet 1991 Aralık ayında Bağımsız Devletler Topluluğuna katıldı. Ruslar ve Ukraynalıların nüfus bakımından fazla olduğu Dinyester Irmağının doğusunda kalan bölgenin Rusya’ya bağlanmasını isteyen isyancılarla hükümet kuvvetleri arasında çatışmalar 1992 sonuna kadar devam etti. Ülkede halihazırda iç huzur sağlanmış değildir.

Fiziki Yapı

Aşağı Dinyester ve Prut ırmakları arasında kalan Moldova toprakları alçak tepeler ve alüvyonlu ovalarla kaplıdır. Ovalar kuzeye doğru yükselirken plato görünümünü alır. En önemli dağ silsilesi 300-400 m yüksekliğindeki Kadri Dağlarıdır.

İklim ve Bitki Örtüsü

Moldova oldukça ılıman ve yağışlı bir kara iklimine sahiptir. Kışları ılık, yazları sıcak geçer. Ülkenin kuzey ve orta kısımları ormanlarla kaplıdır.

Nüfus ve Sosyal Hayat

4.5 milyon civarındaki nüfusunun % 64’ünü Moldavyalılar, % 14’ünü Ukraynalılar, % 13’ünü Ruslar, % 4’ünü Türk asıllı Gagavuzlar meydana getirir. Ülkenin resmi dili olan Moldavca, Romencenin lehçelerindendir. Gagavuzlar kendi dilleri olan Gagavuzcayı kullanırlar. Başşehir Kişinev dışında önemli şehirleri Tiraspol, Beltiy ve Bender’dir. Ülkede okuma yazma bilmeyen yoktur. On yıllık bir temel eğitim programı uygulanır.

Ekonomi

Ülke ekonomisi tarıma ve gıda sanayiine bağlıdır. Çalışan nüfusun % 35’i tarımda, % 28’i sanayide, geri kalan kısmı diğer işlerde çalışır. Verimli topraklarda bağcılık, meyve ve sebzecilik yapılır. En önemli tarım ürünleri buğday, mısır, ayçiçeği, şekerpancarı ve tütündür.

Gıda sanayiinin yanında tüketim maddeleri, elektrikli aletler ve inşaat malzemesi sanayileri de gelişmektedir. Ülkede termik santrallerin dışında, Dinyester Irmağı üzerinde bir hidroelektrik santrali vardır. Moldova’da ulaşım demiryolu ve Dinyester Irmağı yoluyla sağlanır. Tek havaalanı başşehir Kişinev’dedir.

Moldova nerede?

Moldova haritadaki konumu
İlgili Konu Başlıkları Tümü

Moldova - Ekonomik Göstergeler

GSYİH: Satınalma Gücü paritesi - 11.3 milyar $ (2000 verileri)GSYİH - reel büyüme: %-1.5 (2000 verileri)GSYİH - sektörel bileşim: tarım: %31endüstri: %35hizmet: %34 (1998)Enflasyon oranı (tüketici fiyatlarında): %32 (2000 verileri)İş gücü: 1.

Moldova Milli Futbol Takımı

Moldova Milli Futbol Takımı Moldova'yı uluslararası arenada temsil eden futbol takımıdır. Önceleri Romanya ve SSCB'nin bir parçası olan Moldova ilk milli maçını 1991'de Gürcistan ile oynadı.

Moldova Millî Futbol Takımı

Moldova Milli Futbol Takımı Moldova'yı uluslararası arenada temsil eden futbol takımıdır. Önceleri Romanya ve SSCB'nin bir parçası olan Moldova ilk milli maçını 1991'de Gürcistan ile oynadı.

Moldova Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti

Moldova Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti (Moldovca/Romence: Република Советикэ Сочиалистэ Молдовеняскэ veya Republica Sovietică Socialistă Moldovenească; Rusça: Молда́вская Сове́тская Социалисти́ческая ...

Eurovision'da Moldova

Eurovision`da ülkeler

Eurovision Şarkı Yarışması'nda Moldova

Moldova, Eurovision Şarkı Yarışması’na bugüne kadar sekiz defa katılmıştır. İlk kez katıldığı 2005 yılında Altıncı olmuştur bu sonuç ülkenin bugüne kadar aldığı en iyi derecedir. en kötü derecesi ise 2008 yılında Yarıfinalde aldığı Onikinciliktir.

Hora Din Moldova

"Hora din Moldova" (Moldova Dansı) 2009 Eurovision Şarkı Yarışması'nda Nelly Ciobanu'nun Moldova adına seslendirdiği şarkıdır. Veaceslav Daniliu tarafından bestelenen şarkının sözleri Andrei Hadjiu ve Aris Kalimeris tarafından yazıldı.

Moldova Bayrağı

Moldova Bayrağı renk itibariyle Romanya bayrağıyla aynıdır (mavi [gönder tarafı], sarı ve kırmızı olmak üzere üç eşit dikey şerit). Fakat Moldova bayrağının tam ortasında (sarı şeridin üzerinde) ülke arması bulunmaktadır.

Moldova Demokratik Cumhuriyeti

Moldova Demokratik Cumhuriyeti veya Moldova Demokratik Federatif Cumhuriyeti, (Moldovca:Republica Democratică Moldovenească, Republica Democrată Federativă Moldovenească) Eylül 1917'de seçilen Besarabya Ulusal Konseyi tarafından Rusya İmparatorluğu'nda çıkan Şubat Devrimi ...

Moldova Kupası

Moldova Kupası, Moldova'da 1992 yılından beri düzenlenen ulusal kupa organizasyonudur. Kupayı en fazla FC Sheriff Tiraspol takımları 6 kez kazandı.

Moldova Merkeziyetçiler Birliği

Moldova Merkeziyetçiler Birliği Moldova'nın eski başbakanlarından Vasile Tarlev'in başkanlığında üç siyasi partinin birleşmesiyle kurulan partidir. Seçimlere giden süreçte dört parti kendisini feshederek bu partiye katılmıştır. Parti, daha çok gençlerin öncülüğünde ...