morfin

Morfin Afyonda yüzde on oranında bulunan, kuvvetli ağrı kesici özelliği olan bir alkaloid. Saf morfin; beyaz, billuri bir tozdur, suda çözünmez. Solunum ve öksürük merkezini uyuşturur. Kusma merkezini uyarır, göz bebeklerini ileri derecede daraltır, kabızlık yapar, en büyük etkisi merkezi sinir sisteminde görülür. Geçici bir uyarılma devresinden sonra, sinir merkezleri felce uğrar ve kişi acıyı duymaz hale gelir. Morfin, kolaylıkla alışkanlık yapabilen bir maddedir. Bu yüzden alışanlar ta...

MORFIN (türkçe) anlamı
1. Afyonda % 10 oranında bulunan
uyuşturucu özelliği olan önemli bir alkaloit.
MORFIN (türkçe) anlamı
2. afyonda yüzde on oranında bulunan
3. uyuşturucu
4. önemli bir alkoloit.
MORFIN (türkçe) ingilizcesi
1. n. morphine
2. morphia
MORFIN (türkçe) fransızcası
1. morphine [la]
MORFIN (türkçe) almancası
1. n. Morphin
2. Morphium

Morfin hakkında detaylı bilgi

Morfin Afyonda yüzde on oranında bulunan, kuvvetli ağrı kesici özelliği olan bir alkaloid. Saf morfin; beyaz, billuri bir tozdur, suda çözünmez. Solunum ve öksürük merkezini uyuşturur. Kusma merkezini uyarır, göz bebeklerini ileri derecede daraltır, kabızlık yapar, en büyük etkisi merkezi sinir sisteminde görülür. Geçici bir uyarılma devresinden sonra, sinir merkezleri felce uğrar ve kişi acıyı duymaz hale gelir. Morfin, kolaylıkla alışkanlık yapabilen bir maddedir. Bu yüzden alışanlar tarafından devamlı kullanılmaktadır.

Morfinin en çok kullanıldığı yer tıp alanıdır. Özellikle (0, 01-0, 02) gr dozda ameliyatlardan sonraki şiddetli ağrıyı azaltmada, ani ve şiddetli ağrı ile beraber olan durumlarda (yanık, kırık vs.) ve kanserli hastaların ızdırabını dindirmede işe yaramaktadır. Ayrıca şaşkınlık ve korkuyu da ortadan kaldırır, uykuya sebep olur. Akut morfin zehirlenmesi: 0, 05 gramda toksik tesir başlar, cilt altından 0, 10-0, 20 gr ağızdan ise 0, 20-0, 40 gr alınan morfin öldürücü olabilir. Akut zehirlenmede; komaya meyil ve koma, solunum yavaşlaması, göz bebeklerinin küçülmesi, idrar etmekte güçlük görülür.

Morfinomani: Hastalık haline gelmiş, morfin kullanma alışkanlığıdır. Başlangıçta ferahlık ve rahatlık verir, aynı durumu elde etmek için gittikçe daha yüksek dozda alınmağa başlanır, ama kısa sürede bedeni ve zihni yorgunluklar ve bozukluklar ortaya çıkar, irade ve ahlak duyguları yok olur. Morfin bulamayınca kriz geçirir.

Morfinmanlara daha çok, ahlak yapısı bozuk ve manevi eğitimi zayıf olan batı toplumunda rastlanmaktadır.

Morfini zevk için kullanma ve buna alışma haline “morfinomani”, bu hale gelen tutsak kişilere de morfinman adı verilir. Tedavide morfin 0, 01-0, 02 gramlık dozlarda kullanılmasına karşı, morfine alışanlarda bu doz kısa sürede 0, 1-0, 2 gr gibi çok yüksek seviyelere çıkar. Morfine ilk alışma günlerinde kişi küçük dozlarla kendini mutlu, rahat ve güçlü hisseder. Bu döneme “morfin ile balayı dönemi” denir. Günleri ilerleyip, dozlar arttıkça bu rahatlık ve güçlükleri kaybolur. Artık kişi morfine tutsak hale gelmiştir. Morfin bulamadığı zaman korkunç belirtiler ortaya çıkacağını bilir ve kullanmayı sürdürür.

Eksiklik belirtileri; günde birkaç defa gerekli dozu alan morfinman, vakti geldiğinde ani bir içgüdüyle morfini bulmaya çalışır, elbiselerini çıkarmaya bile fırsat bulamadan enjeksiyonu yapar. Bu doz bulunamazsa, esneme, salya artması, aksırma, titreme, kramplar, kusma, terleme, tüylerin diken diken olması, ishal, kalbde atım bozuklukları, şiddetli sıkıntı, şuur bulanıklığı hali, hatta kalp durması olabilir. Günümüzde morfinmanların tedavisi modern kliniklerde psikiyatrik tedavi ile ilaç tedavisi birlikte yürütülerek yapılmaktadır.

Kaynak: Rehber Ansiklopedisi

Şarkı Sözleri

Tahir Şimşek tarafından söylenen morfin adlı şarkının sözleri.

anlamaz yüreğin, anlamaz güzelim
yorma hiç kendini, zorlama bebeğim
benim hayatımı anlaman için
yaşarken ölmen gerekli sevdiğim
benim hayatımı anlaman için
birazda morfin yemelisin sevdiğim
hayata 2-0 geriden başladın mı
hergece aniden uyanıp ağladın mı
bu yüzden annene bir oyun oynadın mı
acımıyor anne dedin mi sevdiğim
bu yüzden kalpsize bir oyun hazırladın mı
hayatımı anlatan söyle sevdiğim

sen doğuştan yanmadın ki
bilemzsin yanmak nedir
acı çekmek hergün ölmek aşka küsmek kanmak nedir
seni sevdim ahbe zalim sende giitin herkes gibi
sonra sustum aşka kustum ciğerimden yaktın beni
sen yürekten sevmedin ki
aksi olsa gidermiydin
acı çeksen hergün ölsen aşka küssen gülermiydin?
seni sevdim ah be zalim sende gittin herkes gibi
kalakaldım hücrelerde yapayalnız mahkum gibi

dilinden bu şarkı düşmesin hiç bir zaman
kaldıki bu dünya ne gerçek ne de yalan
maskemin şeklini bırak anlamına bir bak
iyi düşün sevdiğim cevabı sende gizli
kalpsizin ismini bırak anlamına bir bak
boşa düşünme sevdiğim cevabı bende gizli


sen doğuştan yanmadın ki
bilemzsin yanmak nedir
acı çekmek hergün ölmek aşka küsmek kanmak nedir
seni sevdim ahbe zalim sende giitin herkes gibi
sonra sustum aşka kustum ciğerimden yaktın beni
sen yürekten sevmedin ki
aksi olsa gidermiydin
acı çeksen hergün ölsen aşka küssen gülermiydin?
seni sevdim ah be zalim sende gittin herkes gibi
kalakaldım hücrelerde yapayalnız mahkum gibi
İlgili Konu Başlıkları Tümü

Morfin Gaunt

Morfin Gaunt, Marvoldo Gaunt'un oğludur. Ayrıca Karanlık Lord Voldemort adıyla bilinen Tom Marvolo Riddle'ın dayısıdır. Voldemort doğmadan önce Voldemort'un Muggle babası Tom Riddle'a saldırmıştır.

Aspirin

Aspirin ya da asetilsalisilik asit (kısaca ASA), genellikle ufak ağrı ve sızılar için kullanılan ağrıkesici ve ateş düşürücü bir ilaçtır. Ayrıca kan seyreltici etkisi vardır ve kalp krizine karşı koruma sağlaması amacıyla uzun dönem az dozaj kullanılır. Aşırı dozda ...

Halüsinasyon

Varsanı, sanrı veya halüsinasyon, bir his organını uyaran hiçbir nesne veya uyarıcı olmaksızın, alınan bir hissin mevcudiyetine inanma halidir.

Depresyon

Depresyonun tarifini, kendini ele veren, genel verilerinden yola çıkarak yapabiliriz. Bunları, maddeler halinde sıralayalım.

Hallüsinasyon

Hallüsinasyon Alm. Halluzination, sinnestäuschung (f), Fr. Hallucination (f), İng. Hallucination. Bir his organını uyaran hiçbir nesne veya uyarıcı olmaksızın, alınan bir hissin mevcudiyetine samîmi olarak inanma hâli.

Narkotik

Uyuşturucu, kişisel zevk veya tıbbi amaçlı kullanılan psikoaktif maddelere verilen ortak isim.

Oruç

Oruç genel anlamda Tanrıya ibadet amacıyla yeme içme gibi birçok şeyden belli bir süreliğine kendini alıkoyma.