Nero Caesar

Kısaca: Nero Claudius Caesar Augustus Germanicus (6–30) Julio-Claudian hanedanı mensubu Roma İmparatorları ile yakın akrabalık bağlarına sahip Roma soylusu. Nero, 6 yılında Germanicus ve Yaşlı Agrippina'nın oğulları olarak doğdu. ...devamı ☟

çeviri Julio-Claudian Hanedanı |image= Commented out because image was deleted: Commented out because image was deleted: --> --> |caption=Nero Caesar, Germanicus`un oğlu

Nero Julius Caesar Germanicus (6–30) Julio-Claudian hanedanı mensubu Roma İmparatorları ile yakın akrabalık bağlarına sahip Roma soylusu.

Nero, 6 yılında Germanicus ve Yaşlı Agrippina`nın oğulları olarak doğdu. Baba tarafından büyükbabası Nero Claudius Drusus ve babaannesi ise Mark Antony ve Küçük Octavia`nın kızı Küçük Antonia`dır. Anne tarafından büyükbabası Marcus Vipsanius Agrippa ve anneannesi Augustus`un kızı Yaşlı Julia`dır.

Nero`nun dört erkek kardeşi (Tiberius ve Gaius Julius, genç yaşta ölen; Drusus; ve geleceğin imparatoru Caligula) ve üç kız kardeşi (Julia Livilla, Drusilla ve Genç Agrippina) vardır. 20 yılında Livilla ve Drusus "Castor`un" (Tiberius`un Vipsania`dan olan tek oğlu) kızı Julia ile evlendi.

Nero, Julia Drusilla ve İmparator Nero Claudius Caesar Augustus Germanicus`nun (Lucius Domitius Ahenobarbus olarak doğmuştur) amcasıdır.

Babası Germanicus, kendisini evlatlık edinen İmparator Tiberius`un varisiydi ancak 19 yılında imparatordan önce ölünce yerine yeni varis olarak Tiberius ve ilk karısı Vipsania Agrippina`dan olan Julius Caesar Drusus seçildi. Ancak o da 14 Eylül 23`de, İmparatordan önce ölerek Tiberius`u varissiz bıraktı.

Nero, Tiberius`un en büyük evlatlık torunuydu ve imparatorun en gözde varisi olarak görülüyordu. Ancak 29 yılında annesiyle birlikte vatana ihanetle suçlandı. Nero Ponza adasına sürgüne gönderildi ve 30 yılında ya intihar etti ya da açlık sonucu öldü.

Kaynak

  • Kaynak wiki
|url=http://en.wikipedia.org/wiki/Nero_Caesar |tarih=14 Ocak 2008 |dil=İngilizce |madde=Nero_Caesar

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.