Julius Caesar Drusus

Tiberius Drusus Claudius Julius Caesar Nero ya da Julius Caesar Drusus ya da Drusus Julius Caesar (Adoptiv adı) (d. MÖ 13- ö.

Julio-Claudian Hanedanı |image= |caption=Drusus Büstü, (Prado, Madrid).

Tiberius Drusus Claudius Julius Caesar Nero ya da Julius Caesar Drusus ya da Drusus Julius Caesar (Adoptiv adı) (d. M.Ö. 13- ö. 14 Eylül 23), İmparator Tiberius`un ilk karısı Vipsania Agrippina`dan olan ilk ve tek oğlu. Nero Claudius Drusus adıyla doğmuştur ancak tarihçiler tarafından Drusus II, Drusus Caesar ve Genç Drusus olarak da adlandırılır.

Sert mizacına rağmen, Drusus hem askeri hem de politik olarak umut vadetti. 13 yılında, Augustus tarafından kurulan ve Senato`un günlük işlerini düzenleyen Senato komitesinin etkili bir üyesi haline geldi. Ancak, Drusus sadece Claudian ailesi ile akrabalık bağına sahipti ve bu sebeple Tiberius, Augustus tarafından Germanicus`u evlatlık edinmeye zorlanınca Drusus veraset sırasından çıkartılmış oldu. Augustus`un 14 yılında ölümünün ardından Drusus Pannonia`daki bir isyanı bastırdı. 15 yılında Konsül oldu ve ayrıca 17 yılından 20 yılına kadar Illyricum eyaletini yönetti. 21 yılında babası Tiberius ile birlikte tekrar Konsül seçildi ve hemen ardından sadece İmparatorun ya da onun varisinin taşıyabildiği ``tribunicia potestas`` unvanını aldı.

Drusus 4 yılı civarında kuzeni Livilla ile evlendi ve kısa bire süre sonra bu evlilikten kızları Julia doğdu. Daha sonra 19 yılında ikiz oğulları Tiberius Gemellus ve henüz bebekken 23 yılında ölen kardeşi Tiberius Claudius Caesar Germanicus II Gemellus doğdu. Aynı yıl Germanicus ölünce Drusus tahtın varisi haline geldi; her ne kadar Germanicus`un karısı Agrippina Tiberius`un onu Drusus`u varis ilan edebilmek için öldürttüğünden süphelendiyse de bunun aslı yoktu.

İkizlerin doğumundan önce Livilla`nın, Tiberius`un Praetorian Prefect`i Sejanus`la bir ilişki yaşamış olması muhtemeldir. Ayrıca tabiatı itibariyle sinirli birisi olan Drusus, aniden ortaya çıkan bir tartışma nedeniyle Sejanus`a yumruk atmış ve onu yüzünden bıçaklamıştı. 23 yılı itibariyle Sejanus`a olan antipatisi bir sır olmayan Drusus, Tiberius`un varisi olarak görülüyordu. Gerek kişisel nedenler gerekse gücün el değiştirebilmesi için Sejanus`un Drusus`u ortadan kaldırması gerekmekteydi. Antik kaynaklar (Tacitus, Suetonius ve Dio Cassius) onun Sejanus`un suç ortağı olan karısı tarafından zehirlenerek öldürüldüğü konusunda hemfikirdirler. Eğer Drusus gerçekten öldürüldüyse bu, içki içme konusunda oldukça ünlü olan birisi için kimse bundan şüphelenmediğinden dolayı ustaca yapılmış olmalıydı. Sejanus 25 yılında Livilla ile evlenmek istediyse de bu istek Tiberius tarafından reddedildi.

Sejanus 18 Ekim 31 tarihinde devrildi. Bir kaç gün sonra Sejanus eski karısı Apicata Tiberius`a, Drusus`un Livilla`nın bir komplosu sonucu zehirlenerek öldürüldüğünü iddia eden bir mektup yazdıktan sonra intihar etti. Drusus`un saki`si Lygdus ve Livilla`nın doktoru Eudemus işkence edilerek sorgulandılar ve anlaşılacağı gibi Apicata`nın iddialarını doğruladılar. Aynı yılın sonunda Livilla güya kendi öz annesi Antonia tarafından açlığa terk edilerek öldürüldü.

Drusus, gladiator dövüşleri için gayretli ve coşkulu bir seyircisiydi. Aslında en keskin kılıç olan "Drusian" ondan sonra adlandırılmıştır. Drusus bir keresinde Sejanus`la bir kavgaya girişmişti. Praetorian muhafızlar`la (muhtemelen yine Sejanus`la) yapmış olduğu önceki kavgadan sonra ironik bir şekilde praetorian`ların koruyucu tanrısı ile aynı adı taşıyan "Castor" lakabını almıştır.

Drusus gurme Apicius ile ilşkilendirilir. Apicius`un etki altında kalarak Lahanagilleri yemeyi kesinlikle reddetmiş ve bu sebeple Tiberius`tan azar işitmiştir. Drusus ayrıca sarhoşluğu önlemek için acı badem (bir defada beş ya da altı adet) kullanmasıyla ünlüydü.

Kaynak

Kaynak wiki |url=http://en.wikipedia.org/wiki/Julius_Caesar_Drusus |tarih=26 Ekim 2007 |dil=İngilizce |madde=Julius Caesar Drusus

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Julius Caesar Drusus ilgili konular

 • Vipsania Agrippina

  Vipsania Agrippina (M.Ö. 36-20) Marcus Vipsanius Agrippa'ın ilk karısı Pomponia Caecilia Attica'dan olan kızı ve Cicero'nun arkadaşı ve savaş
 • Tiberius Gemellus

  Tiberius Julius Caesar Nero Gemellus, Tiberius Gemellus olarak da bilinen (10 Ekim 19–37 ya da 38) Drusus ve Livilla'nın oğlu, Tiberius'un tor
 • Drusus Caesar

  Julio-Claudian Hanedanı
 • Julio-Claudian aile ağacı

  Roma İmparatorluğunun erken dönemi ailelerinden olan Julio-Claudian hanedanı'nın aile ağacı Julia soyu ve Claudia soyu arasında yapılan birç
 • Julius Caesar Drusus

  Tiberius Drusus Claudius Julius Caesar Nero ya da Julius Caesar Drusus ya da Drusus Julius Caesar (Adoptiv adı) (d. MÖ 13- ö.
 • Marcus Junius Brutus

  Marcus Junius Brutus (MÖ 85 – MÖ 42), veya Quintus Servilius Caepio Brutus, Romalı askerî ve politik lider.
 • Nero Caesar

  Nero Claudius Caesar Augustus Germanicus (6–30) Julio-Claudian hanedanı mensubu Roma İmparatorları ile yakın akrabalık bağlarına sahip Roma s
 • Drusus Julius Caesar

  Drusus Julius Caesar şu anlamlara gelebilir:
 • Julius Caesar (anlam ayrımı)

  Julius Caesar şu anlamlara gelebilir:
Julius Caesar Drusus
Julius Caesar Drusus