Nevale : "Gerekli yiyecek ve içecek şeyler"i belirten sözcük; buna göre nevaleyi düzmek deyimi, gerekli yiyecek ve içeceği temin etmek anlamında kullanılır. Genellikle nevale olarak adlandırılan yiyecek ya da içecekler yolculuk sırasında beklemeye müsait, beklemiş ya da bozulmayan yiyecekler olarak düşünülmeliyse de, günümüzde bu kelimenin benzetim yanı ve koşulu unutulduğundan, her türlü yiyeceği tanımlamak için kullanılabilmektedir.

NEVALE (türkçe) anlamı
1. Gereken yiyecek ve içecek şeyler
2. azık:
Halk
3. sırtlarında heybeleri
4. ellerinde nevale sepetleriyle vapura girdi.- Y. K. Beyatlı.

Nevale hakkında bilgiler

Nevale, Türk Dil Kurumu`nun sözlüğündeki tanıma göre "gerekli yiyecek ve içecek şeyler"i belirten sözcük; buna göre ``nevaleyi düzmek`` deyimi, gerekli yiyecek ve içeceği temin etmek anlamında kullanılır.Deyimin bir başka anlamı ise, sofrayı hazırlamaktır.Ancak daha genel bir deyim olarak da ``nevaleyi almak`` ya da ``nevaleyi hazırlamak`` şeklinde dile yerleşmiş ve bu anlamıyla da içki sofralarında bulunan her yiyecek ve içeceğin toplamına verilen ad olarak kullanılmştır. İçkilerin yanı sıra soğuk mezeler, kuruyemiş ve meyve çeşitleri de tanım içinde yer almaktadır. Nevale bu anlamda daha çok içki ve onunla birlikte tüketilen yiyeceklere verilen isimdir. Argo da ``soğuk nevale`` şeklinde kulanılan deyimse, öncelikle mesafeli ya da soğuk addedilen kadınları ima eden bir söz olarak kullanılmakta, daha genel olaraksa söz ve davranışlarıyla insanlara mesafeli yaklaşan kişileri belritmektedir.

Kaynak

Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki nevale maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesi kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.
İlgili Konu Başlıkları Tümü

Sini

Sini, bakır ya da gümüşten, genellikle 3-4 santimetreden yüksek olmayan kenarlarıyla, büyük, çember şeklinde levhalar olup, genellikle yemek yemek için üstüne bakır kaşık, çatal ve yemek kaseleriyle tabaklarının sığacağı şekilde tasarlanmış mutfak malzemesidir. Çoğu kez ...