Nobel

Alfred Nobel (21 Ekim 1833, Stockholm, İsveç – 10 Aralık 1896, San Remo, İtalya). İsveçli kimyager, mühendis; dinamit'in mucidi.

Alfred Nobel
Alfred Nobel
Alfred Nobel Stockholm'de 1833 yılında doğmuş İsveçli kimyacıdır. Nitrogliserin'i patlayıcı madde olarak kullanma yollarını araştırdı. 1863 yılında Stockholm'de az miktarda nitrogliserin yapmaya başladı. Birkaç ay süren araştırmalar sonunda meydana gelen bir patlama sonucu laboratuar yıkıldı. Yine de çalışmalarına devam eden Alfred Nobel, 1865'de yeni bir fabrika kurdu ve bir süre sonra ikinci fabrikasını da açtı.

1864 yılında araştırmalarının sonucunu aldı ve dinamit barutunu buldu. Araştırmalarına devam eden Nobel, 1877'de "Balistit" adını verdiği yeni bir çeşit barut tasarladı. 1881'de Paris'e yerleşen Nobel, burada yeni bir fabrika açtı ve araştırmalarına devam etti.

Hemen hemen bütün servetini Nobel ödüllerini dağıtması için bir kuruma bağışladı. 1901 yılında dağıtımına başlanan Nobel Bilim Ödülleri'nden fizik dalında günümüze kadar 154 bilim adamına ödül verilmiştir.

Diğer anlamları

Nobel

İngilizce Nobel kelimesinin Almanca karşılığı.
npr. nobel (m)

Nobel

İngilizce Nobel kelimesinin İtalyanca karşılığı.
s. nobel (premio)

Nobel

Almanca Nobel kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. family name; Alfred Bernhard Nobel (1833-1896), Swedish scientist and industrialist who established the Nobel Prize, inventor of dynamite

Nobel

Türkçe Nobel kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. family name; Alfred Bernhard Nobel (1833-1896), Swedish scientist and industrialist who established the Nobel Prize, inventor of dynamite adj. fine, high class, stylish, fashionable, classy; generous, benevolent n. Nobel, family name; Alfred Bernhard Nobel (1833-1896), Swedish scientist and industrialist who established the Nobel Prize, inventor of dynamite

Nobel

Flemenkçe Nobel kelimesinin İngilizce karşılığı.
adj. noble, aristocratic; noble minded, having a noble nature, unselfishly forgiving

Nobel

Almanca Nobel kelimesinin Fransızca karşılığı.
adj. grand, noble, chic, luxe: de luxe, généreux adv. noblement, généreusement, noblesse: avec noblesse

Nobel

Almanca Nobel kelimesinin İtalyanca karşılığı.
adj. nobile, distinto, generoso adv. nobilmente

Nobel

Almanca Nobel kelimesinin İspanyolca karşılığı.
adj. noble, generoso, rumboso

Nobel

Almanca Nobel kelimesinin Türkçe karşılığı.
z. soylu, asil, kibar

İlgili konuları ara


Görüşler

  • misafir Avatar
    misafir - 4 yıl önce
    bomba,patlayici,infilak, yol,su,elektrik icin kullanimasi gerekirken.top,tufek,olum icin kullanimaktadir,malasefdiyecem.

Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.