Stockholm

Kısaca: Stockholm İsveç'in başkenti ve en büyük şehri olan Stockholm, idarı olarakta Stockholm Şehri resmi adıyla Stokholm Bölgesi'ne bağlıdır ...devamı ☟

Stockholm
Stockholm

Stockholm Haritası

Stockholm İsveç'in başkenti ve en büyük şehri olan Stockholm, idarı olarakta Stockholm Şehri resmi adıyla Stokholm Bölgesi'ne bağlıdır.

Tarihçesi

Kökeni

Başkent olması münasebetiyle Hükümet, Parlamento ve devletin en yüksek temsilcisi Kral 16. Carl Gustaf'in şehridir. Yazılı belgelerde Stokholm adına ilk rastlama tarihi 1252 yılıdır. Etimolojik olarak; -holm = kütük –stock = adacık, yanı kütükadaşı anlamına gelmektedir. Şehir, Birger Jarl tarafından İsveç'i yabancı gemici akımlarından ve en büyük şehir Sigtuna üzerinden yapılan baskınlardan korumak için kurulmuştur. Yapılan ilk bina Baltik deniziyle Mälaren gölü arasındaki deniz trafiğini kontrol amacıyla yapılmış olan kaledir. Takip eden 20 yılda Magnus Ladulåş tarafından geliştirilen kent, 1270 yılında kitaplara önemli bir ticaret şehri, 1289 yılında ise İsveç'ın en kalabalık şehri olarak girmiştir. 15. yüzyılda ilk nüfus sayımı yapılmış ve şehrin 1100 ev ve 6000 nüfustan mürekkep olduğu anlaşılmıştır.

Kalmar Birliği

15. yüzyılda bölge Danimarka idaresindeydi. Stockholm'un ticari ve stratejik önemi, Danimarka Kralliğinin Kalmar Birliği ile ulusal bağımsızlık çatışmalri çıkmasına sebebiyet verdi. İsveçli Sten Sture, Stokholm halkının desteğiylr Danimarka Krali 1. Christian'a karşı büyük bir zafer kazandı. Torunu 2. Christian Stockholm'u geri almak için 1518'den 1520'ye kadar uğraştı ve başarılı oldu. 8 Kasım 1520günü tarihe Stokholm kan banyosu adıyla geçti. Ancak bu kanlı çatışma daha büyük ayaklanmalara ve sonunda da Kalmar Birliği'nın yıkılmasına neden oldu.

Vasa Dönemi

1523 de Gustav Vasa'nin kendisini Kral ilan etmesi ve monarşinin düzenin yerkeşmesiyle büyüme durmadan devam etti. 1600 'e gelindiğinde nüfus 10 000 i bulmuştu.

17. Yüzyıl

İsveç önemli bir Avrupa gücü olmaya bu yüzyılda başladı. 1610 dan 1680 e kadar nüfus 6 kat arttı. 1634 'te İsveç resmen ülkenin başşehri ilan edildi. Aynı dönemde çıkartılan bir yasayla , Stockholm'e yabancı ticaret tekeli, yanı İsveç ve İskandinav ülkelerinin , yabancı devletlerle yapma ayrıcalığı verildi.

Bu dönemde soyluların oturduğu Şövelyeler Sarayı başta olmak üzere en güzel saraylar inşa edildi� Kraliyet Sarayı da 18.yüzyılda yapıldı.

18. Yüzyıl

1713-1714 yıllarında Stokholm kara ölüm yanı veba salgınına maruz kaldı. Büyük Kuzey Savaşı ile 1721'de şehrin bir bölümü çok büyük zarar gördü, duraklama dönemine gırıldı, ekonomik ilerleme durdu. Yine de İsveç'in politik merkezi olma görevini sürdürdü ve Kral 3. Gustav şehrin kültürel gelişiminin devamını sağladı. Opera Binası bu dönemde inşa edildi.

19. Yüzyıl

19. yüzyıl başında şehrin ekonomik alanda gerilemesi devam etti. Norrköping İsveç'ın önde gelen üretim merkezlerinden biri olurken, Göteburg Kuzey Denizinin başlıca ticari liman haline geldi. 19. yüzyılın ikinci yarısında , Stockholm ekonomik üstünlügü ele geçirme yarısına hız verdi. Yeni endütriler doğdu, şehir tekrar bölgenin ana liman kenti oldu.Kultür ve sanatta atılımlar yaptı. Karolinska Enstitüsü gibi bilimsel merkezler kuruldu.

20. Yüzyıl

20. yüzyılın ikinci yarısında Stockholm; modern, teknik olarak ileri, etnik olarak çok renkli bir şehir görünümünü kazandı. 20. yüzyıl boyunca ağır işçilik gerektiren pek çok endüstri başka bölgelere kayarken, Stokholm yüksek teknoloji ve servis ağırlıklı bilim merkezi olarak gelişimine devam etti.

Ğöç dalgasıyla beraber şehir daha da büyüdü , Tensta ve Sollentuna gibi yeni ve güzel mimarı bölgeler kuruldu.

1909 dan itibaren Liberallerle berbaer Sosyal Demokratlar şehir meclisinde çoğunluğu ele geçirdi, 1923'te hükümet yeni binasına taşındı, 1967 de şehir Stockholm İdari Bölgesi'ne bağlı bir statü kazandı.

İdari Yönetim

Şehir 18 idarı bölgeye ayrılmıştır, gayriresmi olarak 3 bölge vardır, Şehir Merkezi, Güney Stockholm ve Batı Stockholm. Şehir 14 adadan oluşmuştur, Mälaren gölü takımadaları'nin Baltik Denizi ile birleştiği noktadadır. Şehir merkezi resmen şu üzerinde, Riddarfjärden koyundadır.

Kültür

12 üniversiteli şehir pek çok kültür enstitüsü, onlarca opera, bale, tiyatro binası sahibidir. Drottningholm Sarayı ve Büyük Mezarlık UNESCO Dünya Mirasidir. 1912 yılında Yaz Olimpiyatları’na ev sahipliği yapan şehir, 1998 yılında Avrupa Kültür Başkenti ilan edilmiştir. 1975 ve 2000 yıllarında da Erovizyon Şarkı Yarışmasını organize etmiştir.

Alfred Nobel

1833 Stockholm doğumlu Nobel kimyager ve mühendisti. Nobelium elementine adını veren ve dinamiti icat eden Nobel, muhteşem servetini Nobel Vakfı'nin kurulması için bağışladı. Hiç bilinmeyen bir özellliği Nobel'in aynı zamanda yazar olmasıydı, Nemesis adlı tek tiyatro oyunu ölümünden sonra skandallarla dolu bir yapıt olarak değerlendirilip yok edildi. Ancak 2003 yılında bu oyunun bir kopyası bulundu ve İsveç'te basıldı, bu oyun şimdiye kadar sadece Esperanto diline çevrildi.

1885 te İsveç-Norveç Bloğu , Paris’te Nobel şartnamesini imzaladı, vatanına bakılmadan herkese dağıtılan bu ödül� Kimya, Edebiyat, Tıp, Barış, Fizik ve Ekonomi olmak üzere her yıl 6 dalda verilmektedir. Stockholm şehri bu ödüllerin 5’inin verilme törenlerine ev sahipliği yapar, Ödüller Ekim ayında açıklanır ve Aralık ayında törenle sahiplerine verilir.

Mıklagord'un eşsız prensi
Gördügünde geminin demir şeritlerinin parıltısını:
Yaklaşiyordu güzel gemiler
Şalına salına kentin sularına


Stockholm'lü ozan Bölverk tarafından 1034 yılında İstanbul'a gelişi anlatan bir dörtlük

Dış Linkler
  • http://www.sonbaski.com/stock.html Stockholm Fotoğrafları

Stockholm

İngilizce Stockholm kelimesinin İspanyolca karşılığı.
npr. estocolmo (m)

Stockholm

İngilizce Stockholm kelimesinin Portekizce karşılığı.
npr. estocolmo (m)

Stockholm

Fransızca Stockholm kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. Stockholm, capital city and main seaport of Sweden

Stockholm

Flemenkçe Stockholm kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. Stockholm, capital city and main seaport of Sweden (country in northern Europe)

Stockholm

İngilizce Stockholm kelimesinin Flemenkçe karşılığı.
npr. stockholm

Stockholm

Flemenkçe Stockholm kelimesinin Fransızca karşılığı.
(aardrijkskunde) Stockholm (m)

Stockholm

Fransızca Stockholm kelimesinin Flemenkçe karşılığı.
(géographie) Stockholm (n)

Stockholm

Fransızca Stockholm kelimesinin Almanca karşılığı.
n. stockholm

Stockholm

Fransızca Stockholm kelimesinin İtalyanca karşılığı.
(géographie) Stoccolma (f)

Stockholm

Fransızca Stockholm kelimesinin Portekizce karşılığı.
(géographie) Estocolmo (f)

Stockholm

Fransızca Stockholm kelimesinin İspanyolca karşılığı.
(géographie) Estocolmo (m)

Stockholm

Almanca Stockholm kelimesinin Fransızca karşılığı.
n. stockholm (m)

Stockholm

Almanca Stockholm kelimesinin İspanyolca karşılığı.
n. estocolmo (m)

Stockholm

Almanca Stockholm kelimesinin Türkçe karşılığı.
isveç`in başkenti

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.

Stockholm Resimleri

Stockholm Üniversitesi
6 yıl önce

Stockholm Üniversitesi (Swedish: Stockholms universitet), Stockholm'deki bir devlet üniversitesidir. Dört fakültede 36.000'den fazla öğrencisi olması,...

Stockholm-Arlanda Havalimanı
6 yıl önce

Stockholm-Arlanda Havalimanı (İsveççe: Stockholm-Arlanda flygplats) (IATA: ARN, ICAO: ESSA) İsveç'in başkenti Stockholm'deki uluslararası havalimanıdır...

Stockholm katliamı
6 yıl önce

Stockholm katliamı (İsveççe: Stockholms blodbad), Hükümdarlık dönemi 1513-23 tarihleri arasında olan Danimarka kralı 2. Christian'ın emri doğrultusunda...

Stockholm Metrosu
6 yıl önce

Stockholm Metrosu (İsveççe: Stockholms tunnelbana), İsveç'in başkenti Stockholm'deki metro sistemidir. İlk hattı 1950'de açılmıştır. 47'si yer altında...

Stockholm Öyküleri
6 yıl önce

Stockholm Öyküleri, Demir Özlü'nün yazdığı, ilk defa 1989'da yayınlanan ve o yıl Sait Faik Hikâye Armağanı kazanan öykü kitabıdır. Stockholm Öyküleri'nin...

Stockholm Kürt Enstitüsü
6 yıl önce

Stockholm Kürt Enstitüsü (Kürtçe: Înstîtuya Kurdî li Stockholmê), Stockholm'de bulunan Kürt dilini ve kültürünü araştıran toplumsal ve kültürel kuruluşudur...

2010 Stockholm bombalı saldırısı
6 yıl önce

2010 Stockholm bombalı saldırısı, 11 Aralık 2010 günü İsveç'ın başkenti Stockholm'un şehir merkezinde gerçekleşen iki bomba patlaması. Patlamada saldırgan...

11. hat (Stockholm metrosu)
6 yıl önce

11. hat, İsveç'in başkenti Stockholm'de bulunan Stockholm metrosu'nun iki mavi hattından biridir. Kungsträdgården ve Akalla'yı biribirine bağlamaktadır...