Nokia

1865 yılında Güney Batı Finlandiya bölgesinde, maden mühendisi Fredrik Idestam tarafından temelleri atılan Nokia, Mobil cihazlar(Cep telefonları, Smartphone, Multimedya bilgisayar), aparatları, network çözümleri veNokia Logo (Amblemi)
Nokia Logo (Amblemi)


1865 yılında Güney Batı Finlandiya bölgesinde, maden mühendisi Fredrik Idestam tarafından temelleri atılan Nokia, Mobil cihazlar(Cep telefonları, Smartphone, Multimedya bilgisayar), aparatları, network çözümleri ve mobil yazılım sektörü üzerine üretim yapmakta ve hizmet vermektedir. Dünya çapında 124.000'in üzerinde çalışanı bulunmakta ve 150 ülkede faaliyet göstermektedir. Çatısı altında faaliyet gösteren firmalar arasında; Nokia-Siemens Networks, Navteq, Symbian, Vertu ve Qt Software firmaları yer almaktadır. Merkezi Finlandiya'nın güney bölgesinde yer alan Esboo şehrinde yer alır.

Nokia’nın kökenleri, Güney Batı Finlandiya’da, maden mühendisi Fredrik Idestam tarafından bir orman sanayi işletmesinin kurulduğu 1865 yılına kadar uzanmaktadır. 1898 yılında başka bir yerde Finnish Rubber Works Ltd kurulmuş ve 1912 yılında Finnish Cable Works faaliyetine başlamıştır. Bu iki şirketin ve Nokia’nın mülkiyeti yavaş yavaş birkaç kişinin eline geçmiştir. Son olarak 1967 yılında, üç şirket Nokia Corporation olarak birleşmiştir.

1980’lerin başında, Nokia, İsveç’ten Mobira, Salora, Televa Luxor’u alarak telekomünikasyon ve tüketici elektronik piyasasındaki konumunu güçlendirdi. 1987 yılında, Nokia, German Standard Elektrik Lorenz’in tüketici elektronik işletmesini ve parça üretim işinin bir kısmını ve Fransız tüketici elektronik şirketi Oceanic’i satın aldı. 1987 yılında, Nokia ayrıca, İsviçreli kablo makine şirketi Maillefer’i satın aldı.

1980’lerin sonlarında, Nokia, Ericsson’un veri sistemleri bölümünü satın alarak ıskandinavya’daki en büyük bilgi teknolojisi şirketi haline geldi. 1989 yılında, Nokia, Hollandalı kablo şirketi NKF’yi satın alarak kablo sanayini Kıta Avrupası’na açtı.

1990’ların başından bu yana, Nokia bilgi teknolojisi ve temel sanayi faaliyetlerini ayırarak ana işi olan telekomünikasyon üzerinde yoğunlaşmaktadır.

Linkler

http://www.nokia.com.tr - Nokia web sitesi

Haritası

Nokia koordinatları: 61.4782653, 23.5111742

Diğer anlamları

Nokia

İngilizce Nokia kelimesinin İspanyolca karşılığı.
s. Nokia, Compañía fabricante de teléfonos celulares sofisticados (situada en Helsinki, Finland)

Nokia

İngilizce Nokia kelimesinin Fransızca karşılığı.
n. Nokia, société de production des téléphones cellulaires perfectionnés (dont le siège mère se trouve à Helsinki, Finlande)

Nokia

İngilizce Nokia kelimesinin Almanca karşılığı.
n. Nokia, Unternehmen das fortgeschrittene mobile Telefone herstellt (mit Sitz in Helsinki, Finland)

Nokia

İngilizce Nokia kelimesinin İtalyanca karşılığı.
s. Nokia, società produttrice di telefoni cellulari sofisticati, ha sede ad Helsinki, Finlandia

Nokia

İngilizce Nokia kelimesinin Portekizce karşılığı.
s. Nokia, empresa filandesa fabricante de telefones celulares sofisticados

Nokia

n. company that manufactures sophisticated cellular telephones (centered in Helsinki, Finland)

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Nokia
Nokia