Nokia (firma)

Nokia, Finlandiyalı cep telefonu üreticisi.

Nokia (firma)

right|framed|Nokia logosu

Nokia`nın kökenleri, Güney Batı Finlandiya`da, maden mühendisi Fredrik Idestam tarafından bir orman sanayi işletmesinin kurulduğu 1865 yılına kadar uzanmaktadır. 1898 yılında başka bir yerde Finnish Rubber Works Ltd kurulmuş ve 1912 yılında Finnish Cable Works faaliyetine başlamıştır. Bu iki şirketin ve Nokia`nın mülkiyeti yavaş yavaş birkaç kişinin eline geçmiştir. Son olarak 1967 yılında, üç şirket Nokia Corporation olarak birleşmiştir.

200px|thumb|Nokia`nın Finlandiya Merkezi

1980`lerin başında, Nokia, İsveç`ten Mobira, Salora, Televa Luxor`u alarak telekomünikasyon ve tüketici elektronik piyasasındaki konumunu güçlendirdi. 1987 yılında, Nokia, German Standard Elektrik Lorenz`in tüketici elektronik işletmesini ve parça üretim işinin bir kısmını ve Fransız tüketici elektronik şirketi Oceanic`i satın aldı. 1987 yılında, Nokia ayrıca, İsviçreli kablo makine şirketi Maillefer`i satın aldı.

1980`lerin sonlarında, Nokia, Ericsson`un veri sistemleri bölümünü satın alarak İskandinavya`daki en büyük bilgi teknolojisi şirketi haline geldi. 1989 yılında, Nokia, Hollandalı kablo şirketi NKF`yi satın alarak kablo sanayini Kıta Avrupası`na açtı.

1990`ların başından bu yana, Nokia bilgi teknolojisi ve temel sanayi faaliyetlerini ayırarak ana işi olan telekomünikasyon üzerinde yoğunlaşmaktadır.

Nokia ve Siemens yüzde 50`şer ortaklı olarak telefon parçaları birimi bazında birleşme kararı aldılar ve yeni şirketin adı olarak Nokia Siemens Network olacağı belirtildi.nokıa.jpeg

Tarihteki Logoları<gallery> Image:Nokia logo (1865).png|Nokia Company logo. Founded in Tampere in 1865, logo 1966. Image:Finnish Rubber Works (Nokia) logo 1965.png|Nokia - Finnish Rubber Works Ltd, founded in Helsinki in 1898.<br />Logo 1965-1966. Image:Nokia arrows logo.png|The Nokia "arrows" logo before its Connecting People logo. Image:Nokia Connecting People.png|Nokia introduced its "Connecting People" slogan, invented by Ove Strandberg. <small>(Note that the current logo`s slogan has a slightly updated font.)</small> </gallery>

Dış bağlantılar<!--kategori-->

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar