Nordfriesland

Kısaca: Kuzey Frizye (Almanca: Nordfriesland, Danca: Nordfrisland; Frizce: Nordfraschlönj / Nordfriislon / Nuurdfriisklun), Almanya'nın kuzeyinde Schleswig-Holstein eyâletinde il. ...devamı ☟

Nordfriesland
Nordfriesland

style="background: #ffffff; text-align: center;" style="background: #ffffff;" style="background: #ffffff;" style="background: #ffffff;" style="background: #ffffff;" style="background: #ffffff;" style="background: #ffffff;" style="background: #ffffff;" style="background: #ffffff;"
Flama Konum
Temel veriler
| Schleswig-Holstein
| 2.046,98 km²
| 166.654 ``(31 Mart 2005)``
| Km² başına 81
| Husum
| NF
| www.nordfriesland.de
| Dr. Olaf Bastian


Nordfriesland (Danca: Nordfrisland; Frizonca: Nordfraschlönj / Nordfriislon), Almanya`nın kuzeyinde Schleswig-Holstein eyaletinde il.

Konum

Almanya`nın en kuzeyindeki ildir. Yüzölçümü esas alındığında, Rendsburg-Eckernförde ve Schleswig-Flensburg`un ardından Schleswig-Holstein eyaletinin üçüncü büyük ilidir. Nüfusu, 31 Mart 2005 itibariyle 166.654`dir.

Tarihçe

Frizonlar, M.S. 700`lü yıllardan itibaren, Kuzey Denizi üzerinden bölgeye yerleşmeye başladı. 1100`den başlayarak bölgeye göçen pek çok Hollandalı da bölgenin ekonomik ve toplumsal tarihi bakımından önemli bir dönüm noktası meydana getirir. Schleswig Düklüğünün bir parçası olarak 1864 yılına kadar Danimarka krallığına bağlı olan Nordfriesland, bu tarihten sonra Prusya toprakları arasına katıldı. Danimarkalı ve Frizon azınlığın önemli güç merkezleri arasında kabul edildiği bölge, 1970 yılında Eiderstedt, Husum ve Südtondern`in Nordfriesland olarak birleştirilmesiyle idari açıdan son halini aldı.

Ekonomi

Büyük ölçüde turizm sektörünün canlandırdığı bölge ekonomisi açısından ayrıca tarım, balıkçılık ve ticaret de önem taşımaktadır. 2004 yılında Nordfriesland`da tatilini yapanların sayısı yaklaşık 1 milyon 100 bine ulaşırken, turizm sektörünün cirosu 1 milyar 200 milyon Euroyu buldu. İşsizliğin 2004 yılı itibariyle yüzde 8,9 olduğu bölgede sayıları 660`ı aşan rüzgar enerjisi tesisleri de ciddi gelir kaynakları arasında değerlendirilmektedir.

Bağlantılar}

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.