Schleswig-Flensburg

Kısaca: Schleswig-Flensburg, Almanya'nın kuzeyinde Schleswig-Holstein eyâletinde il. ...devamı ☟

Schleswig-Flensburg
Schleswig-Flensburg

style="background: #ffffff; text-align: center;" style="background: #ffffff;" style="background: #ffffff;" style="background: #ffffff;" style="background: #ffffff;" style="background: #ffffff;" style="background: #ffffff;" style="background: #ffffff;" style="background: #ffffff;"
Flama Konum
Temel veriler
| Schleswig-Holstein
| 2.071,59 km²
| 197.241 ``(30 Haziran 2005)``
| Km² başına 95
| Schleswig
| SL
| www.schleswig-flensburg.de
| Bogislav-Tessen von Gerlach
Schleswig-Flensburg, Almanya`nın kuzeyinde Schleswig-Holstein eyaletinde il.

Konum

Yüzölçümü dikkate alındığında Schleswig-Holstein eyaletinin ikinci büyük ilidir. Kuzeyinde Danimarka, doğusunda ise Baltık Denizi. Güneyde Rendsburg-Eckernförde, güneybatıda Dithmarschen batısında ise Nordfriesland illeriyle komşudur. İlin kuzey ucunda Flensburg kenti yer alır.

Tarihçe

Başta Schlei kıyılarında olmak üzere bölgede yapılan arkeolojik kazılar, Schleswig-Flensburg`un Taş Çağı`ndan bu yana insan topluluklarınca yerleşim yeri olarak kullanıldığını ortaya koyuyor. Saksonlar ile Anglonların 5`nci ve 6`ncı yüzyıldan itibaren bölgeyi terk ederek İngiltere`ye yerleşmesi üzerine bir başka Cermen kavmi olan Jütler buraya yerleşti. 11`nci yüzyıldan itibaren nüfusu artmaya başlayan bölgede Vikinglerde çok sayıda yerleşim kurdu. Bunlardan en önemlisi Schleswig`deki Haithabu`dur. Schleswig-Flensburg, Başpiskopos Ansgar`ın da yoğun girişimleriyle 9`ncu yüzyıldan itibaren hristiyanlık dinine açıldı.

Danimarkalı azınlık

1920`de yapılan referandum, bölgedeki Danimarkalı azınlığın varlığını teyid etti. Bunun sonucunda ortaya çıkan milli mesele, 1955 yılında imzalanan Bonn-Kopenhagen Deklarasyonu ile ortadan kaldırıldı.

Ekonomi

Schleswig-Flensburg, Flensburg kentiyle bir ekonomik bölge meydana getirir. Tarımsal faaliyetler önemini yitirmiştir. Buna karşılık, istihdamın yarısı hizmet sektörünce karşılanmakta, branş hızla büyümeye devam etmektedir. Gıda sanayii, soğutma teknolojileri, haberleşme elektroniği ve makine imalatı kayda değer diğer ekonomik alanlardandır.

BağlantılarKaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.