Ohri

Ohri (Makedonca: Охрид Ohrid; Arnavutça: Ohri veya Ohër; Yunanca: Αχρίδα, Ahrída), yaklaşık 42.000 kişilik nüfusu ile Makedonya'nın en büyük sekizinci kentidir. İçinde bulunduğu eş isimli belediyenin idari koltuğudur ve ülkenin güneybatısında, Ohri Gölü'nün kenarında, Arnavutluk sınırına gayet yakın bir konumda bulunmaktadır.

Ohri

Makedonya`nın Arnavutluk sınırında bulunan ve kendisiyle aynı ismi taşıyan gölün kıyısında kurulu bir şehirdir. Ülkenin ve Üsküp`ün güneybatısında yer alan şehrin nüfusu 55 bin civarındadır ``(en.wikipedia.org)``. Ohri`de yaklaşık olarak 4000 Türk yaşamaktadır. Ohri`de Osmanlı döneminden kalma 9 cami, 1 de tekke bulunmaktadır. Kiliselerin sayısı ise yaklaşık olarak 40`tır . Göl manzarası, bölgeye özgü evleri ve tarihi mimari eserleriyle ünlü bir turistik noktadır. Osmanlı`dan kalma Safranbolu evlerine benzer, mimari yapısına sahip evler bulunmaktadır. Şehir ve Ohri Gölü UNESCO tarafından dünya mirası listesine dahil edilmiştir.

Ohri 1385 yılından başlayarak 1912 yılına kadar Osmanlı hakimiyetinde kalmıştır. Ortaçağ`dan ve Osmanlı döneminden kalan birçok izler taşır. Aynı zamanda Slav ulusların kullandığı Kiril alfabesinin doğduğu yer olarak kabul edilir.

Linkler

Kaynaklar

Vikipedi
bu şehre geziden yeni döndüm.rehber bunlar mekadon evleri dedi.biz türk evleri bunlar safranbalu,tokat,mudurnu evleri gibi.ama adamlar Üsküp'dekitarihi köprününde bizim olmadığını iddaa ediyorlarmış.üzerindeki türk oymalarından utanmadan.orda türk olmanın zor olduğunu gördüm.çokm üzüldüm heryere türklerle savaşan kahramanlarının dev zheykellerini dikiyorlar.meydanlarını bu resimlerlme doldurmuşlar.

İlgili konuları ara

Yanıtlar