Osetya

Osetya, (Osetçe: Ирыстон; Iryston, Rusça: Осетия; Osetiya, Gürcüce: ოსეთი; Oset'i) Kafkasya'da bulunan bir bölge.

Osetya

Osetya: Kafkasya`da ülke. Osetçe: İriston

Coğrafi BilgilerKafkas sıradağlarının kuzey ve güney yamaçlarına yayılmış dağlık bir bölge olan Osetya, kuzeyde Stavropol Kray (Rusya Federasyon), doğuda Çeçen ve İnguş Cumhuriyetleri, batıda Kabartay-Balkar Cunhuriyeti ve güneyde de Gürcistan`la komşudur. Tarihsel ve kültürel olarak hemen hemen bütünlük arz eden tek bir ülke olan Osetya, Büyük Kafkaslar`ın ikiye böldüğü iki parçadan oluşur: Kuzey Osetya ve Güney Osetya...

Kuzey OsetyaRusya Federasyonu`na bağlı özerk cumhuriyettir. 1994 yılında Alanya ismini alan cumhuriyet, Kuzey Osetya-Alanya Cumhuriyeti olarak da bilinir. Terek, Urukh, Gizeldon ve Fiagdon gibi ırmakların suladığı ülkede tarım önemli bir yere sahiptir. Buğday, mısır, patates ve meyveler başlıca üretilen ürünlerdir. Yüksek kesimlerde hayvancılık yaygındır. Başkent Vladikavkaz çevresinde yoğunlaşan endüstri, ağırlıklı olarak inşaat malzemeleri, giyim üretimi ile metalürji ve gıda işlemeye dayanır. Ayrıca kurşun, çinko ve bor madenciliği yapılır. Ormanlar ülke yüzölçümünün %22`sini kaplar ve Büyük Kafkaslar`ın her iki tarafındaki ormanlardan başta kayın olmak üzere bol miktarda kereste elde edilir.

  • Nüfus : 700.000 (%62 Oset, %23 Rus, %3 İnguş, %2 Ermeni)
  • Din : Ortodoks Hıristiyan (%70) ve Sünni Müslüman %(30)
  • Resmi dil: Rusça ve Osetçe


Güney Osetya1991 yılında yaşanan etnik savaşın ardından Gürcistan`dan ayrıldığını ilan eden ``de facto`` bağımsız cumhuriyet.

}

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar