Palto (giysi)...

PALTO (türkçe) anlamı
soğuk havalarda öbür giyeceklerin üstüne giyilen kalın kumaştan giysi.
PALTO (türkçe) anlamı
1. Soğuk havalarda öbür giyeceklerin üstüne giyilen kalın kumaştan giysi:
Burası çok sıcak
2. çıkar paltonu
3. getir as şuraya!- M. ޞ. Esendal.
PALTO (türkçe) ingilizcesi
1. [paltò (m) ]n. coat
2. n. coat
3. overcoat
4. topcoat
5. greatcoat
6. cloak
7. wrap
PALTO (türkçe) fransızcası
1. manteau [le]
2. paletot [le]
PALTO (türkçe) almancası
1. n. Covercoat
2. Mantel
3. Überkleidung
4. Überrock

Palto hakkında bilgiler

Palto (Nikolay Vasilyeviç Gogol`un 1842 yılında yayımlanan uzun hikayesi. Yazar gerçekçi bir üslupla kaleme aldığı bu hikayesinde küçük adam temasını ele alır. Sıradan insanların çektiği sıkıntılar, maruz kaldığı eşitsizlikler ve çektikleri acılar hikayenin başkahramanı Akakiy Akakieviç`in yaşantısıyla tüm çıplaklığı ile gözler önüne serilir. Bu yapıtı dönemin Çarlık Rusyası`nda büyük tepki alır ve Gogol Rus insanını aşağılamakla suçlanır.

Gogol hikayeyi bir toplantıda anlatılan bir olaydan esinlenerek yazmıştır. Anlatılan olay av meraklısı sıradan bir memurun yıllarca para biriktirerek aldığı tüfeğini dereye düşürmesi ve sonrasında girdiği bunalımla ilgilidir. İçine girdiği depresyondan ancak arkadaşlarının ona yeni bir tüfek alması ile kurtulmuştur.

Bu yapıt Gerçekçi Rus Edebiyatı`nın mihenk taşı olarak nitelendirilebilir. Dostoyevski Gogol`a ve eserine ilişkin "Hepimiz onun Palto`sundan çıktık" diyerek eserin önemini dile getirmiştir.

Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki palto maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesi kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.

Şarkı Sözleri

Kayra tarafından söylenen palto adlı şarkının sözleri.

verse 1
sana fısıldar radyodan tiyatrolar,kafka'dan bir şapka benim için huzur'da mümtaz,zor da olsa farka var,o aynalar kırılmaz,kaç saat çeker buradan tek vesait pera pelas? , hele ben anca burada saray yakan soytarı,buraya gönderildin öyle temsilen bir şeytanı,düşüyordum harbi tutmasaydın düşüyordum,bir bıraktın pir bıraktın,gülmekten ölüyorum,bak bu yolda sallanır siyah rozetler,ben bir öç peşindeyim sakar şakir halleder,bacağı kırılan atlar burada başta tacın olsun,sana bu akşam uyku yok,haberin olsun,çırpınır durursun suratta yastık gölgesi,bana düello teklifinde boş silahla belirdim,her akşam uyumadan bir boksör filmi izletin,herhangi bir çocuk kadar ben de zalim

verse 2
pencerende saksılar,bir demlik kaçak çay,bana bir tablo çiz adı kanatlı hüsran,her bir daim boşta gördüm en siyah çadırlar,sence sade ben mi yanmışım acep yalandan? , haklıdır müdavim paltosuna söverken,emekli bir jokeyle kupon yaptılar beraber,belgüzar yatırdı ilk ayak da bitmeden,mahcup olmanın lügatta yerini söyle lütfen,hangi masa?hangi mevsim?hangi pencere? ,sen bir kasım öğlesinde tabipler lokal'de,fotoroman senaryolar yazıp geçinme gayesinde,olmayacak duaya amin her kadehte,böyle olsunibenim için ziyana yok bir temsil,durma karnımızda gel de bir kılıç çevir,makasbaşı'nda göremeden bu gazinodan krallar,kabilen bir atlı koltuk değneğiyle çarpar…
İlgili Konu Başlıkları Tümü

Palto(Kitap)

(Rusça:Шинель)Nikolay Vasilyeviç Gogol'un 1842 yılında yayımlanan uzun hikayesi. Yazar gerçekçi bir üslupla kaleme aldığı bu hikayesinde küçük adam temasını ele alır. Sıradan insanların çektiği sıkıntılar, maaruz kaldığı eşitsizlikler ...

Palto (giysi)

palto adı verilir. Paltolar genellikle dizin aşağısına kadar uzanır; soğuğu engellemek için ağır kumaştan veya kürkten yapılır. Dizde veya dizin yukarısında biten türleri de vardır. Bu ikinci türdeki paltoların kumaşları ise daha hafif olur.

Palto (hikaye)

'Palto', (Rusça: Шинель) Nikolay Vasilyeviç Gogol'un 1842 yılında yayımlanan kısa hikâyesidir. Yazar gerçekçi bir üslupla kaleme aldığı bu hikâyesinde küçük adam temasını ele alır.

Palto (hikâye)

Palto, (Rusça:Шинель) Nikolay Vasilyeviç Gogol'un 1842 yılında yayımlanan kısa hikâyesidir.

Palto (roman)

'Palto', (Rusça: Шинель) Nikolay Vasilyeviç Gogol'un 1842 yılında yayımlanan kısa hikâyesidir. Yazar gerçekçi bir üslupla kaleme aldığı bu hikâyesinde küçük adam temasını ele alır.

Palto (öykü)

'Palto', (Rusça: Шинель) Nikolay Vasilyeviç Gogol'un 1842 yılında yayımlanan kısa hikâyesidir. Yazar gerçekçi bir üslupla kaleme aldığı bu hikâyesinde küçük adam temasını ele alır.