Paper Mario

Paper Mario``, Japonya`da nihongo|Mario Story``|マリオストーリー|Mario SutōrÄ« olarak bilinen bir konsol rol yapma video oyunudur. Intelligent Systems tarafından yapılmış Nintendo tarafından Nintendo 64 için yayınlanmıştır. İlk önce Japonya`da 11 Ağustos 2000`de, sonra Kuzey Amerika`da 5 Şubat 2001`de, ve en son Avrupa`da 5 Kasım 2001`de çıkmıştır.

``Paper Mario``yu ``Legend of the Seven Starsın (Super NES için çıkmıştır.) devam oyunu sayabiliriz. Ve bu oyun ``Paper Mario`` serisi ilk oyundur. İki tane devam oyunu çıkmıştır, ilki Nintendo GameCube için çıkan``The Thousand-Year Door``, ikincisi ise Wii için çıkan ``Super Paper Mario``dur, ki bu oyun rol yapma ögeleri içeren bir platform oyunudur.

Oyunun İngilizce adı oyunun farklı grafiksel tarzından geliyor, eski Mario oyunlarını anımsatan, 2-D kağıtsı kesimler ve 3 boyutlu çevrelerle bezeli bir tarzdan.

Oyun, Wii`nin Sanal Konsol`unda da 13 Temmuz, 2007 itibari ile satılmaya başlandı.http://www.vc-reviews.com/news/129/us-vc-releases-16th-july-paper-mario.php Oyun Amerikan Sanal Konsol İndirilenler Top 20 listesinde çıkışından beri duruyor. Hatta 6 Ağustos 2007`ye kadar birinciliğini korumuştur, ki birinciliğini Super Mario Bros.`a kaptırmıştır.

Oynanış

Paper Mario`yu farklı kılan,``Super Mario 64`` gibi 3 boyutlu çevre tasarımları içermesine karşın, karakterlerin düz 2 boyutlu tasarlannışlarıdır, ki bu karakterleri kağıttan figürler gibi göstermektedir.

Oyunun "ilerleyişi" de diğer Mario oyunlarından ve RYOlardan ayrılır. Öykü sekiz bölüme ve bir giriş kısmına sahiptir. Yeni bir bölümün başlangıcı bir ara-sahne ve bir perde açılışı ile anlaşılır, tiyatral bir sunumla. Bölüm bittiğinde başka bir sahne gösterilir ve perde kapatılır. Bu bölümler arası öyküyle ilgili diyaloglar da yer alır. Bunlar ayrıca oyuncu Prenses Peach`le kaleyi keşfe çıkarken de olur.

``Paper Mario`` bir sürü şehri, kalesi, ormanı ile kanlı canlı bir dünyada geçiyor. Oyun, çoğu Mario oyunu gibiMantar Krallığı`nda geçiyor. Krallık, Mario`nun keşfetmesi gereken farklı temalı bölgelere ayrılmış. Tropik bir ada, gizemli bir çöl, karlı bir dağ, hayalet dolu bir orman, çiçek cenneti, Bowser`ın kalesi, bir oyun kutusunun içi gibi.

``Paper Mario`` iki kısımdan oluşmakta:Normal dünya ve savaş sahnesi. Normal dünya oyuncunun karakteri bir yerden başka bir yere götürdüğü karakterlerle konuştuğu, eşyalar aldığı ve konunun ilerlediği yerdir. Mario bu normal dünyada yürüme, koşma, zıplama gibi hareketler yapabilmektedir. Diğer hareketler ise;dönme(Mario`yu belirlenen yöne doğru hızlandırma), çekiç vurma(Mario`nun bazı platformları kırmasını sağlar), ve klasik "ground pound"(Mario`nun bazı platformları kırmasını sağlar). Normal dünyada genelde bulmaca çözmek, karakterlerin isteklerini yapmak veya platform oyunu tarzı zıplama vb. hareketler yapılır.

şlar normal dünyada görünen düşmanlarla temas sağlandığında başlar. ``Super Mario RPG``, gibi, savaşlar geleneksel sıra-bazlı RYO savaş tarzıyla ve tuşlara zamanında basma(ki bu düşmana verilen hasarı arttırır.) ile gerçekleşir. Oyunun ``Super Mario RPG``den ayrılan yönü, savaşta kontrol ettiğimiz karakter sayısıdır. Paper Mario`da, savaş modunda, Mario`yu ve takım arkadaşını kontrol ederiz. Savaşa düşmanla temasla geçmek yerine, ona saldırı uygularsak, First Strike adlı olay gerçekleşir ve Mario sıra beklemeden düşmana ilk saldırısını yapar. Ancak düşmanlar da First Strike yapabilirler, "Chill Out" adlı rozetiniz yoksa. Bunun dışında ilk sıra hep Mario ve takımınındır.

Paper Mario`daki rozetler Mario`ya farklı güçler verir, başında diken olan düşmana zıplamak vb. Bazıları Mario`nun Can Puanını(HP) veya Çiçek Puanı(FP) arttırır.

Hikaye

NOT: Oyunun sonuyla ilgili bilgi içerir.

``Paper Mario`` Star Haven(Yıldız Limanı)`ın tanıtımıyla başlar. Bu yerde yedi Yıldız Ruhu yaşar ve Star Rod`u kullanarak(dilenen dileği gerçekleştiren bir asa) dilek dileyenlerin dileklerini gerçekleştirirler. Karmaşa da tam burada başlar.Bowser ve yardımcısı Kammy Koopa burayı işgale gelirler, Star Rod`u çalarlar ve yedi Yıldız Ruhu`nu kartlara hapsederler.

Bu esnadaMario ve Luigi, Princess Peach`ten kalesinde yapacağı parti için davet alırlar. Mario, Peach`le özel görüşmek için kalenin arka kısmına gider, Peach onu karşılar ve onla birlikte balkona eşlik etmesini ister. Mario ve Peach oraya yetişmeden büyük bir sallantı olur. Prensesin kalesi, altında bir hisarla gökyüzüne çıkmıştır. Sonra Bowser ortaya çıkar ve Prenses`i yine kaçırmaya çalışır. Mario savaşır ancak Star Rod sayesinde Bowser yenilmez olmuştur. Bowser sonunda Mario`yu camdan dışarı atar.

Mario yaralı bir şekilde bir ormana düşer. Yedi Yıldız Ruhu, Mario`nun üstünde silik görüntüleriyle belirirler ve son güçlerini Mario`nun iyileşmesi için kullanırlar. Hemen sonra, bir Goomba kız, Goombaria, Mario`yu yerde bilinçsiz halde bulur. Goombaria, Mario`yu iyileştirmek için köyüne götürür. Mario köyde bilinçsiz halde yatarken, Eldstar`ı, yıldız ruhlarından birini, görür. Ve Eldstar ona Shooting Star Summit adlı yere en kısa sürede gelmesi gerektiğini, orada daha rahat iletişim kurabileceklerinden bahseder. Shooting Star Summit`e ulaştıktan sonra, Yedi Yıldız Ruhu Bowser`ın ne yaptığını Mario`ya anlatır ve Bowser`ı yenmenin tek yolunun kendilerini kurtarmak olduğunu bildirir, ki her biri Bowser`ın bir yardakçısındadır. Star Rod`un gücünü bozmanın tek yolu, bu ruhların birleşerek oluşturduğu güçtür.

Mario bu görevi esnasında bir sürü arkadaş edininr ve Yedi Yıldız ruhunu kurtarır, böylece Shooting Star Summit`ten Star Haven`a ulaşırlar. Burada Yıldız Ruhları Mario`ya Star Beam adlı gücü verirler, bu Star Rod`u etkisiz kılmaktadır. Ayrıca Yıldız Ruhları Mario`yu Bowser`ın hisarına ve Prenses`in kalesine ulaştıracak bir uçan makine verirler. Mario sonunda yine Bowser`la karşılaşır bu da Mario`nun Bowser ve Star Rod`una karşı savaşa hazır olduğunu gösterir. Ancak Bowser Mario ile, onun gücünü arttıran ve Star Beam`i etkisiz kılan bir yerde savaşmaktadır. Prenses Peach bu esnada umutsuzca bir dilek diler, Mario için. Yıldız Ruhları güçlerini dileklerden aldıkları için, bu dilek Star Beam`in gücünü yükseltir ve Star Beam Peach Beam`e dönüşür(biraz da Twink`in yardımı vardır.), bu sayede Bowser`ın Star Rod gücü etkisiz hale gelir. Sonuçta Mario Bowser`ı yener, Prenses kurtarılır ve Twink Peach`e hüzünlü bir elveda der ve Yıldız Limanı`na gider.

Mario eve döndüğünde olan biteni Luigi`ye anlatır ve bu esnada Parakarry elinde bir mektupla eve gelir. Prenses Peach, kurtarılışı adına büyük bir parti vermektedir ve Mario ve arkadaşları onur konuğudur.

Hazırlayan ekibin adları geçerken, Luigi tarafından yönetilen bir geçit töreni de gösterilir. Bundan sonra Mario Peach`i, havai fişek gösterisini izlemek için, eve çağırır, bu esnada giriş müziği ninnimsi bir tarzda çalmaktadır.

Yapım Aşaması

``Paper Mario`` Intelligent Systems tarafından yapılmıştır. Yönetmenler Toshitaka Muramatsu, Takahiro Ohgi, ve Hironobu Suzuki`ydi. Kumiko Takeda ve Kaori Aoki oyunun senaryosunu yazdılar ve Naohiko Aoyama oyunun bu ilginç görsel tarzının ardındaki isimdi.cite web | title=Game Credits for Paper Mario | year=Unknown | publisher=Moby Games | url=http://www.mobygames.com/game/n64/paper-mario/credits| accessdate=2006-03-18 Aslında oyunSuper Mario RPG 2`` olarak tanıtılmıştı, sonra Super Mario Adventure`` dendi, yapım esnasında. Aslında bu oyun Nintendo 64DD için çıkarılacaktı, ancak bunun olmayışı ve Square ile Nintendo`nun ayrılışı bunun gerçekleşmemesine neden oldu.

Oyun ilk olarak Nintendo tarafından yapılan SpaceWorld 97`de tanıtılmıştı. Daha iyi bir oyunun olamayışından, eleştirmenler oyuna ``Super Mario RPG II`` gözüyle baktılar ve 2 boyutlu karakter tasarımlarını ``PaRappa the Rappera benzettiler. Shigeru Miyamoto, projede danışılan kişi, amatör oyuncuların göze alınarak tasarlandığını belirtti.cite web | title=Mario RPG is for the Kids | year=November 21, 1997 | author=IGN staff | publisher=ign.com | url=http://ign64.ign.com/articles/061/061492p1.html | accessdate=2006-03-18 Ayrıca Shigeru Miyamoto E3`te oyunla 20 civarı yapımcının ilgilendiğinden bahsetmişti.Cite book | year=1997 | author=Takao Imamura, Shigeru Miyamoto | title=Nintendo Power August, 1997 - Pak Watch E3 Report "The Game Masters" | pages=104-105 | language=English | publisher=Nintendo

Yuka Tsujiyoko, oyunun müziklerini yaptı. Oyunun başlangıcındaki müzik ve Pop Diva`nın şarkısı en çok hafızaya kazınanlardan. Bu şarkılar oyunun sonunda da yer alıyor, Peach ve Mario havai fişekleri seyrederken. Yuka`nın amacı Koji Kondo`nun orijinal Mario müziğine komik ve absürd bir yön katmaktı.Tsujiyoko ayrıca kendisinin kişiliğinin ve Taishi Senda, müziklerde yardım eden ortağının etkilerinin müziklerde etkisi olduğunu belirtti.cite web | title=RocketBaby`s interview w/Yuka Tsujiyoko | year=Unknown, 2001| author=RocketBaby staff, tr. by Yuko Takahashi | publisher=Neo Cosmic/Hyper Solid Industries| url=http://www.rocketbaby.net/interviews_tsujiyoko_yuka_1.html| accessdate=2006-03-18

Tepkiler

``Paper Mario`` çoğu eleştirmen tarafından çok beğenildi.cite web | title=Gamespot Paper Mario reviews average | year=Unknown 2005 | publisher=CNET Networks, Inc | url=http://www.gamespot.com/n64/rpg/papermario/review.html?mode=web | accessdate=2006-03-15 Oyun Nintendo 64`ün hayatının sonlarına doğru çıkmıştı, ancak Ocak`tan Haziran`a kadar en çok satılan 8. oyun oldu.(2001`de)cite press release | publisher = The NPD Group, Inc | date = July 26, 2001 | title = NPD REPORTS U.S. VIDEO GAME INDUSTRY CONTINUES TO SHOW SUBSTANTIAL GROWTH IN FIRST HALF 2001 | url = http://www.npd.com/dynamic/releases/press_010726.htm Oyun ayrıca çıktığı hafta en çok satan oyundu, ki yeni nesil olan PlayStation 2 ve Dreamcast oyunları çıkmıştı bile.EGM tarafından tüm zamanların en iyi 100 oyunundan biri seçildi. Gamespot`ta oyunun N64 notu 9.5, Wii notu ise 9`du. cite web | title=Nintendo Dominates Japanese Charts | year=August 18, 2000 | publisher=IGN Entertainment, Inc | url=http://ign64.ign.com/articles/083/083746p1.html | accessdate=2006-03-14 Paper Mario ayrıca Nintendo konsollarındaki en iyi 63. oyun seçildi, Nintendo Power`ın en iyi 200 oyun listedinde.Citation|year=February 2006| title=NP Top 200|periodical=Nintendo Power|volume=200|pages=58-66.

ReferansLinklerKaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.