Patagonya

Patagonya, Şili ve Arjantin'in güneyindeki bölgedir. Arjantin'deki Rio Colorado ile Şili'deki Bio Bio nehirlerinin güneyi ile Magellan Boğazının kuzeyi arasında kalır. Magellan Bogazının guneyindeki Ateş Toprakları da Patagonya'ya dahil edilebilir. Buzullar diyarı, vahşi ve büyüleyici doğanın hüküm sürdüğü, dünyanın eşsiz cennetlerinden biridir.

Bu makalenin ilgili olduğu konu başlıkları: patagonya, arjantin, ateş toprakları, bi̇­o-bi̇­o nehri, cerro torre, ferdinand magellan, fitz roy, flamingo, guanako, kondor, magellan boğazı
Patagonya
Patagonya
Patagonya, Şili ve Arjantin'in güneyindeki bölgedir. Arjantin'deki Rio Colorado ile Şili'deki Bio Bio nehirlerinin güneyi ile Magellan Boğazının kuzeyi arasında kalır. Magellan Bogazının guneyindeki Ateş Toprakları da Patagonya'ya dahil edilebilir. Buzullar diyarı, vahşi ve büyüleyici doğanın hüküm sürdüğü, dünyanın eşsiz cennetlerinden biridir.

Rivayete göre Ferdinand Magellan, ismini verdiği Magellan Boğazından geçerken bu topraklarda gördüğü guanako postlarına bürünmüş ve yüzleri boyalı yerlileri bir İspanyol öyküsündeki Patagon adlı bir canavara benzeterek bölgeye bu adı vermiştir.

Patagonya çok az yerleşim olan bir bölgedir.Yerleşim ortama 2 kişi/km² dir. Bu sayı hatta Arjantin'inSanta Cruz eyaletinde 1 kişinin altına düşer.

Coğrafi karakter

Düz alanlarında, Pampas denilen bu yöreye özgü otluk steplerin hakimiyeti vardır.Arjantin tarafı And dağlarının engel teşkil etmesinden dolayı Şili tarafından daha kurak bir iklime sahiptir . Şili kesimi ise Valdivia Yağmur Ormanlarının etkisyle oldukça yağmur çeker. Genel karakter olarak çok güçlü rüzgarlar eser. Kutuplardan sonraki yeryüzünün en büyük buzul alanları Şili kısmındadır.

Güneyinde yarı Antarktika ikliminin hüküm sürdüğü Ateş Toprakları (Tierra del Fuego) bulunur.Bölgenin karakteristik hayvanları guanako, bir tür deve kuşu olan nandu ve kondor sayılabilir. Ayrıca çok sayıda deniz kuşuna ve flamingoya ev sahipliği yapar.

Turizm ve ekonomi

Özellikle görülmeye değer yerleri Şili tarafındaki Torres del Paine milli parkı ile Arjantin tarafındaki Perito Moreno Buzulu'dur.

Turizm, özellikle Şili için son yıllarda ana gelir kaynağı olmuştur.2003 yılında 80.000 turisten fazlasını tek başına Torres del Paine Milli Park'ı çekmiştir.Patagonya yoğunlukla Kasım-Şubat ayları olan yaz aylarında turist çeker.

Diğer bir ekonomik kaynaksa Arjantin tarafındaki koyun yetiştirmedir.Özellikle 1930 ile 1970 yılları arasında ,yün üretimde patlama olmuş akabinde fiyatların düşmesiyle birçok köylü ,çiftliklerini elden çıkarmak zorunda kalmışlardır. Zamanla birçok uluslararası moda şirketi bu çiftlikleri ele geçirererek, yenilemişlerdir. Fiyatlar o günkü 0.75 e/kg seviyesindeyken bugün yine 5.75 e/kg'a yükselmiştir.

Kaynaklar

Vikipedi

Dünyanın bir ucu: Patagonya

Deyimlere, tekerlemelere geçen Patagonya neresi? Gerçek mi, yoksa günümüzün yaygın terimiyle sanal mı? Atlantis ya da Mu gibi bir düş ülkesi mi?

Patagonya Güney Amerika kıtasında Şili ve Arjantin’in güney kısımlarına verilen ad. Bir anlamda ‘dünyanın bir ucu’. Penguenleri, mavinin her tonundaki buzulları, nefes kesen şelaleleri, ıssız toprakları ile gören herkesi büyüleyen bu topraklar çok farklı hayatları barındırıyor.

Bir dostum anlattı. Geçenlerde ilkokul sondaki oğlunun öğretmeni anlattığı konunun doğruluğunu vurgulamak için “bu Patagonya’da bile böyledir,” demiş. Acaba öğretmenin kendisi Patagonya’nın nerede olduğunu biliyor muydu?

Ünlü kaşif Macellan bölgeye ilk geldiğinde çok uzun boylu ve giydikleri makosen biçimli büyük deri ayakkabılarından ötürü ayakları daha da kocaman görünen yerlileri görünce İspanyolca pata (ayak) kelimesinden yola çıkarak bölgeye Patagoni adını vermiş. Kimilerine göreyse Patagonya adı bir yerli sözcüğünden türemiş.

İşte böylesi bir bölgeyi gezeceğiz. Bu “dünyanın bir ucuna gitmek” gibi bir şey. Zaten Patagonya’nın en ucundaki Ushuaia kenti, resmen dünyanın ucu olarak kabul ediliyor.

Macellan ve Darwin

Bölgenin iki ünlü gezgini var. Biri Macellan. Macellan 1520 yılında Güney Amerika’nın oldukça uç noktalarına kadar gider, ancak bugünkü Cape Horn’a varmadan batıya yönelir ve bir boğazdan geçerek Güney Denizi’ne girer. Bu boğaza daha sonra Macellan Boğazı adı verilir. Yolculuklarının onca zorluklardan sonra sakin geçmesi nedeniyle bu deniz Pasifik Okyanusu olarak adlandırılır (İspanyolca pacifico, durgun, sakin).

İkinci gezgin ise Charles Darwin’dir. Darwin 1831 yılının sonunda Beagle adlı bir gemi ile bölgeye gelir. Patagonya ve çevresindeki adalarda beş yıl sürecek bir inceleme gezisi yapar. Çok sayıda değişik canlı türüne orada rastlar. “Evrim” teorisinin temelleri orada atılır. Sonuçta geminin adı dünyanın en güneyindeki kanala (Beagle Kanalı), Darwin’in adı bir sıradağına (Cordillera Darwin), kaptanın adı da Patagonya’daki bir dağa (Fitz Roy Dağı) verilir.

Patagonya’yı gezmek için Şili’nin başkenti Santiago’ya ya da Arjantin’in başkenti Buenos Aires’e uçmanız gerekir. Biz ikinci yolu izleyelim. Buenos Aires’ten bir uçakla Trelew’e uçulur. Trelew İngilizlerin baskı ve sömürüsünden dünyanın diğer ucuna kaçan Gallilerce 18. yy sonunda kurulan bir kent. Galliler hala bu kentin yakınındaki Gaiman kasabasında ünlü çayevlerini işletiyorlar. Trelew’dan bir karayolu aracı ile Puerto Madryn’e gidilir, oradan da Peninsula Waldes keşfine çıkılır.

Valdes Yarımadası, Güney Amerika’nın en ilginç yerlerinden biri. Yarımada ve çevresinde değişik fok türlerini, denizaslanlarını, denizfillerini ya da filfoklarını, balinaları, vahşi devekuşlarını (rhea), Patagonya tavşanlarını (maras), devegillerden guanakoları, penguenleri görebilirsiniz. 9-10 metre boyundaki balinaların görülebilmesi için özel teknelerle balina gözlem gezilerine çıkılıyor. Denizfilleri erkekleri burunlarının filin hortumunu andırması nedeniyle bu adı almış. Erkek denizfilleri 6-6.5 metre boyunda, ağırlıkları 4 tona yaklaşıyor. 14-15 dişiden oluşan bir hareme sahipler ve bir başka erkek filfoku yan baktığında naralar atarak saldırıyorlar.

Guanako (huanako), pikunya, lama, alpaka gibi devegillerden ilginç bir hayvan. İnsandan kaçıyor, sıkışınca tükürüyor. En büyük düşmanları pumalar.

Valdes Yarımadası’nın kuzeyinde ufak bir ada var. Kuşlar Adası olarak adlandırılan koruma altındaki bu ada Antoine de Sainte-Exupery’nin Küçük Prens adlı öyküsünün başındaki ufak dağa esin kaynağı olmuş.

Peninsula Waldes’te penguen görmek mümkün, ancak Puerto Madryn’e yeklaşık 2 saatlik stabilize bir yoldan gideceğiniz (stabilize yoldaki taşlar nedeniyle araçların ön cepheleri hep kafesli) Punto Tombo tam bir Penguen Cenneti. Penguen 16 kuş türünün ortak adı. Penguenler suya ve soğuğa en iyi biçimde uyarlanmış, uçamayan, karada ayak tabanlarına basarak, paytak paytak yürüyen, denizde müthiş biçimde yüzen ve dalan bir kuş türü.

Patagonya’daki penguen türü siyah-beyaz kravatlı Macellan pengueni, boyları 35-40 km. Arjantin’in Folkland Adalarında ve Antartika bölgelerinde göğüsleri çoğunlukla sarı lekeli 120 cm’e kadar boyları olanlar ise Kral Pengueni olarak adlandırılıyor.

Trelew’den Dünyanın Sonu diye adlandırılan Tierra del Fuego (Ateş Toprakları) için Ushuaia’ya uçmanız gerekli. Ushuaia’da, Tierra del Fuego Ulusal Parkı’nı, Dünyanın Sonu Müzesi’ni, müze haline getirilen eski ünlü hapishaneyi gezebilir, Beagle Kanalı’nda deniz otobüsü ile dolaşabilirsiniz. Beagle Kanalı gezisinde denizaslanlarını, kormoranları ve Jules Verne’in sözünü ettiği dünyanın sonundaki deniz fenerini görebilirsiniz.

Ushuaia’dan El Calafate’ye uçmamız gerekli. Oradan UNESCO Doğal ve Tarihi Miras Listesi’ndeki Buzullar Parkı’na gidip Argentino Gölü’ne doğru uzanmış, hareket eden Perito Moreno Buzulu’nu göreceğiz. Patagonya’nın nefes kesen yanı buzul mavisi renkleriyle buzulları. Özellikle de parçalanıp suya düşen Perito Moreno buzulu parçalarının çıkardığı ses. Argentino Gölü çevresinde Uppsala ve Spegazzini buzullarını görmek de mümkün.

Artık El Calafate’den karayolu ile Şili’ye, Torres del Paine Ulusal Parkı’na gidebiliriz. Bu karayolu ıssızlığı ve kimsesizliği ile insanları büyülüyor. Bu yol üzerinde ya da Patagonya’nın belli yerlerinde “gaucho” olarak adlandırılan kovboy-çobanları da görebiliriz.

Torres del Paine Parkı, devamlı değişen renklerde muhteşem tepeler ve buz tarlaları, canlı turkuaz ve lacivert renklerde gölleri, gri ve yeşil vadileri, şelaleleri ve çok zengin vahşi doğası ile nefes kesecek kadar güzel manzaralar sunuyor.

Parkın tam ortasında yaklaşık 2600 m yükselen garip şekillerde masif granitten kayalar, Torres ve Cuernos of Paine (Paine’nin Kuleleri ve Boynuzları) olarak adlandırılmış. Vadiler 50 m’den 200 m’ye kadar yüksekliklerde irili ufaklı göllerle adeta işlenmiş.

Parkın batı tarafında dört büyük buzul var: Grey, Dickson, Zapata ve Tyndall. Grey buzulu da büyülüyor. Park 105 değişik tür kuşa, 200 bitki türüne ev sahipliği yapıyor.

Şili’nin güneyi yüzlerce fiyort, buzul gölü, ada ve adacık ile paramparça olmuş durumda. Puerto Natales ve Macellan Boğazı üzerindeki Punta Arenas, bu bölgenin gezilmesi gerekli iki önemli kenti. Çevredeki Serrano Buzulu da büyüleyici. Gezimizi burada noktalayıp uçakla Santiago’ya dönebiliriz artık.

İsterseniz Santiago’dan Puerto Montt’a uçup, oradan gemilerle fiyort turu ve San Rafael Buzulu gezisi de yapabilirsiniz.

Kaynak:

http://www.ntvmsnbc.com

İlgili konuları ara

arjantin ateş toprakları bi̇­o-bi̇­o nehri cerro torre ferdinand magellan fitz roy flamingo guanako kondor magellan boğazı
...

Okuma Önerileri

Santa Cruz
3 yıl önce

Santa Cruz (İspanyolca ve Portekizce) kutsal haç anlamına gelir; zaman zaman Santacruz șeklinde de yazılır.

Santa Cruz, Argentino Gölü, Arjantin, Atlas Okyanusu, Los Glaciares Milli Parkı, Patagonya, Perito Moreno Buzulu, Şili, Rio Gallegos
Arjantin
1 yıl önce

Arjantin 34’ 36’’ Güney enlemleri ve 58’ 27’’ Batı boylamları arasında, Güney Amerika Kıtası’nda yer alan bir ülkedir. Arjantin

Güney Amerika, Brezilya, Buenos Aires, Falkland adaları, Tango, And Dağları, Ansiklopedi, Başkent, Bolivya, Brezilya, Buenos Aires
Pudu
3 yıl önce

Pudu (Pudu), geyikgiller (Cervidae) familyasından Güney Amerika'ya özgü bir cinsdir. Söz konusu cins, dünyanın en küçük geyikleri olup, bir

Pudu, Taksonomi, 1852, Alt familya, Alt takım, And Dağları, Animalia, Artiodactyla, Bilimsel sınıflandırma, Cervidae, Chiloí©
Pampero
3 yıl önce

Pampero Arjantin`in Pampalarında sıklıkla fırtına kuvvetinde esen güneybatı rüzgarıdır. Beraberinde Patagonya^`dan Pampalara , Buenos Aires,

Pampero, Arjantin, Buenos Aires, Güney Yarımküre, Pampa, Paraguay, Patagonya, Rüzgar, Taslak şablonları, Uruguay, Taslak madde
Amerigo Vespucci
1 yıl önce

Amerigo Vespucci, (9 Mart 1454 - 22 Şubat 1512) Amerika kıtasına yaptığı seyahatler hakkında yazdığı yazılarla ünlü olmuş İtalyan bir t

Amerigo Vespucci, 1454, 1512, 22 ޞubat, 9 Mart, Afrika, Alfa Centauri, Almanca, Amerika, Asya, Avrupa
Charles Darwin
2 yıl önce

Charles Robert Darwin (12 Şubat 1809 – 19 Nisan 1882), İngiliz doğa tarihçisi. İnsan dahil tüm canlı türlerinin doğal seçilim yoluyla bi

Evrim teorisi, 19 Nisan, Alfred Russel Wallace, Botanik, Galapagos Adaları, Genetik, HMS Beagle, Jeoloji, Türlerin Kökeni, Galapagos Adaları
Macellan boğazı
1 yıl önce

Macellan Boğazı, Güney Amerika'nın en güneyinde Atlas Okyanusu'nu Pasifik Okyanusu'na bağlayan boğaz. Ana kıta ile Tierra del Fuego Takımadal

Macellan Boğazı, Macellan Boğazı
Corporación Nacional Forestal
3 yıl önce

CONAF, (Corporación Nacional Forestal), Şili`nin orman kurumudur.

Corporación Nacional Forestal, 1970, Milli park, Patagonya, Puerto Natales, Punta Arenas, Torres del Paine, Şili, Şili Portalı, Doğal koruma alanı
Mar Chiquita
3 yıl önce

Laguna Mar Chiquita (veya Mar de Ansenuza) alan bakımından Arjantin'in en büyük ve Güney Amerika'nın Titikaka Gölü'nden sonra en büyük ikinc

Mar Chiquita, 1940, 1970, 1977, 1992, 2005, Aral Gölü, Arjantin, Fauna, Flamingo, Flora
Geoffroy kedisi
3 yıl önce

Geoffroy kedisi (``Oncifelis geoffroyi``), kedigiller (Felidae) familyasından Güney Amerika`nın dağlık bölgelerinde, özellikle Arjantin`de yaş

Geoffroy kedisi, 1844, Andlar, Animalia, Arjantin, Bilimsel sınıflandırma, Binominal nomenklatür, Bolivya, Brezilya, CITES, Carnivora
...

Görüşler

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.