Patrice LumumbaLumumba, Patrice (1925 - 1961), Kongo Demokratik Cumhuriyeti`nin ilk başbakanıydı.

Belçika Kongosu`nun Kasavi bölgesinde doğdu. Bir misyoner okulunda eğitim gördü ve Leopoldville (Kinşasa) ve Stanleyville`de (Kisangani) rahip ve gazeteci olarak çalıştı. 1955`de Lumumba bir sendikanın başkanı seçildi ve Belçika Liberal Partisi`ne katıldı. 1957 yılında zimmete para geçirme iddiasıyla tutuklandı ve bir yıl hapis yattı. Tahliye olduktan sonra 1958`de Kongo Ulusal Hareketi`ni kurdu.

1959`da Belçika, Kongo`ya beş yıl içinde bağımsızlığının verilmesini içeren bir planı açıkladı ve Aralık ayında yapılan yerel seçimlerde Kongo Ulusal Hareketi Lumumba`nın tutuklu olmasına rağmen büyük bir çoğunluk kazandı. Belçika`da 1960 yılında toplanan bir konferans Kongo`ya bağımsızlığın planlandan önce, Mayıs`ta yapılacak seçimleri takiben Haziran 1960`da verilmesini kararlaştırdı. Lumumba ve Kongo Ulusal Hareketi 23 Haziran 1960`da ilk hükümeti kurdu. Lumumba başbakan ve Joseph Kasavubu Devlet Başkanı oldu.

Lumumba`nın hükümet dönemi, Katanga bölgesinin Belçika`nın desteğini alan Moise Tshombe`nin önderliğinde Haziran 1960`da bağımsızlığını ilan etmesinden kaynaklanan siyasal çatışmalarla belirlendi. Birleşmiş Milletler birliklerin gelmesine rağmen karışıklıklar sürdü ve Lumumba Sovyetler birliğinden destek istedi. Eylül`de Lumumba Devlet Başkanı Kasavubu tarafından yasallığı şüpheli şekilde görevinden el çektirildi. 14 Eylül`de Albay Joseph Mobutu (daha sonra Mobutu Sese Seko adını aldı) önderliğindeki ve Kasavubu tarafından desteklenen bir askeri cunta yönetimi ele geçirdi. Lumumba 1 Aralık 1960`da Mobutu`ya bağlı birlikler tarafından tutuklandı. Yakalandığı Port Francqui`den Leopoldville`e kadar elleri kelepçeli olarak getirildi. Birleşmiş Milletler genel sekreteri General Dag Hammarskjold Kasavubu`yu, Lumumba`ya hukuk çerçevesinde muamele etmeye davet eden bir çağrı yayınladı. SSCB Hammarskjold`u ve Batılı hükümetleri Lumumba`nın tutuklanmasının sorumluları olarak kınadı ve derhal serbest bırakılması çağrısında bulundu.

BM Güvenlik Konseyi, BM`i, Lumumba`nın derhal serbest bırakılmasını ve Kongo hükümetinin başı olarak görevinin derhal iade edilmesini, Mobutu`ya bağlı güçlerin silahsızlandırılmasını ve Belçika`lıların zaman kaybetmeden Kongo`yu terketmesini sağlamaya çağıran SSCB`nin taleplerini değerlendirmek üzere 7 Aralık`ta bir toplantı yapmaya çağırdı. Sovyet Delegesi Valerian Zorin ABD`nin taleplerini reddeti ve Güvenlik Konseyi Başkanlığı`ndan istifa ederek görüşmeleri terketti. Kongo`daki operasyonlarıyla ilgili Sovyet suçlamalarına yanıt veren General Dag Hammarskjöld, BM güçleri çekilseydi "her şeyin harap olacağından korktuğunu" söyledi.

Lumumba`nın kendisini yakalayanlar tarafından işkenceye uğradığını bildiren bir BM raporunun ortaya çıkmasından (9 Aralık) sonra taraftarlarından bazıları Lumumba 48 saat içinde serbest bırakılmazsa ülkedeki tüm Belçikalıları tutuklayacakları ve "bazılarının başını kesmeye başlaycakları" tehdidinde bulundular.

BM karşıtı sesler Yugoslavya, Birleşik Arap Emirlikleri, Seylan, Endonezya, Fas ve Gine`nin Kongo BM misyonunda bulunan askerlerini çekeceklerini duyurmasıyla daha da güçlendi. Yine de Sovyetler`in Lumumba yanlısı 14 Aralık tarihli karar tasarısı 8`e karşı 2 oyla reddedildi. Aynı gün General Hammarskjold`un emrine Kongo meselesinin üstesinden gelmesi için daha çok askeri güç veren karar tasarısı Sovyetler Birliği tarafından veto edildi.

Lumumba 17 Ocak 1961`de Leopoldville yakınındaki Thysville`deki askeri hapishaneden Katanga bölgesindeki Jatodville`deki "daha güvenli" bir hapishaneye sevkedildi. Lumumba ve onunla birlikte hapsedilmiş olan arkadaşları Maurice Mpolo ve Joseph Okito`nun ayrılıkçı Katanga bölgesindeki hapishaneye aktarıldıklarından beri bölgesel polis tarafından feci şekilde işkenceye uğradığı bildiriliyordu.

İki ay sonra, Lumumba iki arkadaşıyla birlikte infaz edildi. (Belçika tarafından hazırlanan rapora göre infazlar muhtemelen 17 Ocak 1961 saat 9:40`la 9:43 arasında gerçekleşti.)

Şubat 2002`de Belçika hükümeti "Lumumba`nın öldürülmesine giden olaylarda inkar edilemez bir sorumluluk payına sahip olduğunu" kabul eden bir açıklama yayımladı.

Temmuz 2002`de ABD hükümeti CIA`in, Lumumba karşıtlarına para ve politik destek yardımında bulunarak ve Mobutu`ya silah ve askeri eğitim sağlayarak Lumumba`nın öldürülmesinde rol oynadığını ortaya çıkaran belgeleri açıkladı.

KaynakçaLinklerKaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Patrice Lumumba ilgili konular

 • Afrika'nın Sömürgeleştirilmesi

  Afrika'nın sömürgeleştirilmesi, 15. yüzyılda köle ticareti ile başlamış ve uzun yıllar sürmüştür.
 • Lumumba

  Lumumba, Patrice (d. 2 Temmuz 1925 - 17 Ocak 1961), Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nin ilk başbakanıdır.
 • Partris Lumumba

  Lumumba, Patrice (d. 2 Temmuz 1925 - 17 Ocak 1961), Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nin ilk başbakanıdır.
 • Belçika Kongosu

  Belçika Kongosu günümüzün Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nin 15 Kasım 1908 ile 30 Haziran 1960 tarihleri arasında taşıdığı resmî isimdir. A
 • Joseph Kasavubu

  Joseph Kasa-Vubu (d. 1910? - ö. 24 Mart 1969), Kongo Cumhuriyeti`nin (1997`den beri Kongo Demokratik Cumhuriyeti) ilk cumhurbaşkanı (1960-1965).196
 • Kongo Krizi

  Kongo Krizi (1960-1965), Birinci Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nin Belçika'dan bağımsızlığını kazanmasını sağlayan savaş.
 • Moise Tshombe

  Moise Kapenda Tshombe (10 Kasım 1919 - 29 Haziran 1969), Afrikalı politikacı.1960`ta Belçika Kongosu`ndan ayrılan Katanga`nın başkanı ve ardı