St. Petersburg

Kısaca: Saint Petersburg veya kısaca St. Petersburg, Moskova'nın 715 km kuzeybatısında bulunan, Rusya'nın 2., Avrupa'nın 4. büyük şehridir. Kültürel merkez oluşunun yanı sıra zarif binalarıyla da bilinir. Baltık Denizi kıyısında Neva Nehri üzerindeki 42 ada üzerine yayılmıştır. İsmi eskiden Leningrad (1924–1991) ve ondan önce de Petrograd (1914–1924) idi. ...devamı ☟

St. Petersburg
St. Petersburg

St. Petersburg Haritası

Saint Petersburg veya kısaca St. Petersburg, Moskova'nın 715 km kuzeybatısında bulunan, Rusya'nın 2., Avrupa'nın 4. büyük şehridir. Kültürel merkez oluşunun yanı sıra zarif binalarıyla da bilinir. Baltık Denizi kıyısında Neva Nehri üzerindeki 42 ada üzerine yayılmıştır. İsmi eskiden Leningrad (19241991) ve ondan önce de Petrograd (1914–1924) idi.

Bir doğu şehri sayılan Moskova'nın aksine, 5 milyonluk nüfüsuyla Saint Petersburg daha Avrupaidir ve bu yüzden de "Batıya açılan bir pencere" olarak kabul edilmiştir. 1703'te Rus Çarı Petro tarafından kurulmuş ve 200 yıl Çarlık Rusyası'nın başkenti olarak kalmıştır.

İç savaş sırasında Petrograd, Sovyetler döneminde Leningrad olarak bilinen şehir, Almanlar tarafından 30 Ağustos 1941 tarihinde kuşatılmış ve 900 gün kuşatma altında kalmıştır. 1991'de genel istek üzerine tekrar asıl ismine dönmüştür.

Geniş bulvarları, dingin suları, köprüleri ve çarlık mimarisinin bazı örnekleri, şehrin Kuzeyin Venediği olarak anılmasına sebep olmuştur. Şehirdeki ünlü Hermitage Müzesi çarların geniş özel sanat koleksiyonlarına ev sahipliği yapar ve dünyanın en büyük müzelerinden biridir. Ayrıca Dostoyevski, Puşkin, Anna Akhmatova ve Rimsky-Korsakov'un evleri de müze olarak kullanılmaktadır.

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.

St. Petersburg Resimleri