St. Petersburg

Saint Petersburg veya kısaca St. Petersburg, Moskova'nın 715 km kuzeybatısında bulunan, Rusya'nın 2., Avrupa'nın 4. büyük şehridir. Kültürel merkez oluşunun yanı sıra zarif binalarıyla da bilinir. Baltık Denizi kıyısında Neva Nehri üzerindeki 42 ada üzerine yayılmıştır. İsmi eskiden Leningrad (1924–1991) ve ondan önce de Petrograd (1914–1924) idi.

St. Petersburg

Saint Petersburg veya kısaca St. Petersburg, Moskova'nın 715 km kuzeybatısında bulunan, Rusya'nın 2., Avrupa'nın 4. büyük şehridir. Kültürel merkez oluşunun yanı sıra zarif binalarıyla da bilinir. Baltık Denizi kıyısında Neva Nehri üzerindeki 42 ada üzerine yayılmıştır. İsmi eskiden Leningrad (19241991) ve ondan önce de Petrograd (1914–1924) idi.

Bir doğu şehri sayılan Moskova'nın aksine, 5 milyonluk nüfüsuyla Saint Petersburg daha Avrupaidir ve bu yüzden de "Batıya açılan bir pencere" olarak kabul edilmiştir. 1703'te Rus Çarı Petro tarafından kurulmuş ve 200 yıl Çarlık Rusyası'nın başkenti olarak kalmıştır.

İç savaş sırasında Petrograd, Sovyetler döneminde Leningrad olarak bilinen şehir, Almanlar tarafından 30 Ağustos 1941 tarihinde kuşatılmış ve 900 gün kuşatma altında kalmıştır. 1991'de genel istek üzerine tekrar asıl ismine dönmüştür.

Geniş bulvarları, dingin suları, köprüleri ve çarlık mimarisinin bazı örnekleri, şehrin Kuzeyin Venediği olarak anılmasına sebep olmuştur. Şehirdeki ünlü Hermitage Müzesi çarların geniş özel sanat koleksiyonlarına ev sahipliği yapar ve dünyanın en büyük müzelerinden biridir. Ayrıca Dostoyevski, Puşkin, Anna Akhmatova ve Rimsky-Korsakov'un evleri de müze olarak kullanılmaktadır.

St. Petersburg (Supergrass) sözleri

Supergrass tarafından Road To Rouen albümünde söylenen St. Petersburg adlı şarkının sözleri.

Before the time of the morning sandman
I can find my way around
Soon be here at the borderline, I guess
Armageddon coming down

And here lies a pretty state again
It's time to make a move on
'Cause in three days, I'll be out of here
And it's not a day too soon

Firelight, the light of love, burns
Turns to ashes in your hand
So to bed by the morning light, I guess
And I'm awake and understand

Set sail for St. Petersburg
Making use of my time
'Cause in three days, I'll be out of here
And it's not a day too soon

Head out to a better life
I can get a job, settle down
I'm full of love, of a full of feeling
I can't stand the here and now

We leave town for pity's sake, you know
It's time to make a move on
'Cause in three days, I'll be out of here
And it's not a day too soon

Yeah, three days, I'll be out of here
And it's not a day too soon

İlgili konuları ara

Yanıtlar