--}}

Peugeot

Peugeot, Fransız otomobil, bisiklet ve motorsiklet markası, günümüzde PSA Peugeot Citroën`in bir parçasıdır. Aslında 19. yüzyılın sonlarında bisiklet üreten bir firma olarak kurulmuştur.

Peugeot, Fransız otomobil, bisiklet ve motorsiklet markası, günümüzde PSA Peugeot Citroën`in bir parçasıdır. Aslında 19. yüzyılın sonlarında bisiklet üreten bir firma olarak kurulmuştur. PEUGEOT, Montbeliard’lı fransız sanayici ve mühendis ailesi, jean-pierre I (Herimoncourt 1734 – öl. 1814), 1804′te tekstil alanında çalışmağa başladı.

İki büyük oğ­lu jean-PİERRE I (Henmoncourt 1768-01. 1852) ve jean-PİERRE II (Henmoncourt 1778-01. 1822), bugünkü Peugeot sanayiinin ilk kurucularıdır. Çeliği soğukta hadde­leyerek testere şeritleri imaline başladılar; sonra 1843′te Valentigney’de bir hırdavat fabrikası satın aldılar. Jean-Pierre II’nin oğullarından ikisi, jules (Herimoncourt 1811-01. 1889) ve emile (Henmoncourt 1815 -Valentigney 1874) fabrikayı yenilediler, bu kuruluş 1891′de Valentigney’e taşındı ve Les Fils de Peugeot Freres adını aldı. Jules’ün oğlu eugene (Herimoncourt 1844-öl. 1907) ve Emile’in oğlu armand (Valen­tigney 1849 Neuilly-sur-Seine 1915), Fran­sa’da bisiklet ve otomobil imalinin öncü­leridir. 1885′te bisiklet yapımı için ilk atelye kuruldu: bu imalathane hızla gelişti. Şirket öbür geleneksel imalatlarını da sür­dürüyordu. Eugene ile Armand, Serpoliet ile buharlı, motorlu ve üç tekerlekli bir araba yapıp 1889 Sergisi’nde gösterdiler; da­ha sonra bunun yerini Daimler motoruyle işleyen dört tekerlekli bir araba aldı. Peugeot 1890′da bu çift silindirli motorun li­sansını elde etti ve benzinle işleyen ilk otomobillerden birini meydana getirdi.

Artık Daimler motoruyle değil, Peugeot motoru ile çalışan arabalarının büyük başarısı karşısında kendini daha çok yeni buluşlara ver­mek isteyen Armand, kuzenlerinden ayrılıp (1897) Audincourt (Doubs) ve Fives-Lille’-de birer fabrika ile, 1910′da Societe Anonyme des Automobiles et Cycles Peugeot adını alan, Societe des Automobiles Peugeot’yu kurdu. On yıl boyunca, iki şirket birbirine rakip oldu: Armand’ın teşebbüsünü çok cü­retli sayan Les Fils de Peugeot Freres, pi­yasaya çeşitli tipte motosiklet ve «Lion Peugeot» adı verilen, önce bir, sonra iki silin­dirli hafif bir araba sürdüler. Birinci Dünya savaşı ertesinde çeşitli Peu­geot firmaları gelişmeye devam etti. Peu­geot et Cie (1842′de kuruldu ve Les fils de Peugeot Freres ile birleşti) avadanlık ve özel çelik yapımına girişti, 1926′da ayrı bir şir­ket haline gelen Peugeot Cycles, faaliyetini bisiklet yapımıyle sürdürdü; Peugeot Automobiles ise, otomobil yapımında art arda hamleler yaptı. 1940-1944 Arası Peugeot fab­rikaları bombardıman ve büyük yağmalar­dan hasar oldu. Savaş yıkıntıları büyük çabalar sayesinde onarıldı. Peugeot Auto­mobiles başarılı bir şekilde otomobil yapı­mını sürdürdü; Peugeot Cycles imalatını ve pazarlarını genişletti; Pegueot et Cie özel çelik levhalar, elektronik avadanlıklar ve mutfak eşyası imalatını geliştirdi. Peugeot Automobiles 1964′te Renault ile bir işbirliği anlaşması imzaladı, bu arada mali bağımsızlığını da korudu.

Dış BağlantılarAcuraAlekoArielAroAsia motorsAskariAlfa RomeoAnadolAston MartinAudiBentleyBMWBMCBuickBugattiCadillacChevroletCitroenChryslerDaciaDaihatsuDafDaewooDe TomasoDeutzDodgeFerrariFiatFordGAZGMCGM DaewooHondaHoldenHummerHyundaiHindustanInfinitiIsuzuIvecoJaguarJeepKenworthKiaLadaLanciaLamborghiniLand RoverLexusLincolnLotusMANMaseratiMGMaybachMackMazdaMercedes-BenzMorganMercuryMiniMitsubishiNissanOldsmobileOpelPanozProtonPontiacPorschePeugeotRenaultRoverRolls-RoyceSaabSaturnScionSeatSkodaScaniaSmartSubaruSuzukiTataTofaşToyotaVolkswagenVolvoWartburgYugo

Diğer anlamları

Peugeot

İngilizce Peugeot kelimesinin İspanyolca karşılığı.
s. Peugeot (marca de un automóvil francés)

Peugeot

İngilizce Peugeot kelimesinin Fransızca karşılığı.
n. Peugeot , marque de voiture automobile française

Peugeot

İngilizce Peugeot kelimesinin Almanca karşılığı.
n. Peugeot, französischer Automobilhersteller

Peugeot

İngilizce Peugeot kelimesinin İtalyanca karşılığı.
s. Peugeot (casa automobilistica francese)

Peugeot

İngilizce Peugeot kelimesinin Portekizce karşılığı.
s. Peugeot, marca de um carro francês

Peugeot

Fransızca Peugeot kelimesinin İngilizce karşılığı.
(f) n. Peugeot, brand of French automobile

Peugeot

n. brand of French automobile n. Peugeot, brand of French automobile n. Peugeot, brand of French automobile

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Peugeot
Peugeot