Phpbb

Kısaca: phpBB popüler ve Açık kaynak forum sistemidir. PHP programlama dili ile yazılmıştır; "phpBB" ismi "PHP Bulletin Board" ın kısaltılmış halidir. ...devamı ☟

PhpBB :

phpBB popüler bedava ve Açık kaynak forum sistemidir. PHP programlama dili ile yazılmıştır; "phpBB" ismi "PHP Bulletin Board" ın kısaltılmış halidir.

phpBB`nin bazı özellikleri:
 • Tema sistemi, kişiselleştirmeyi kolaylaştırmak için bir tema sistemi tasarlandı.
 • Bir çok dili destekler ; 61 Dil mevcuttur (2006 itibariyle). [1] phpBB Türkçe çeviri paketi indirme
 • Bir çok Veritabanı yönetim sistemi ile uyumluluk.
 • Kullanıcıların ihtiyacını karşılayan bedava destek ve kişiselleştirme.


Gelişim Tarihi

PhpBB 17 Haziran, 2000 James Atkinson tarafından kendi sitesinde basit bir UBB forum ile başladı. Phpbb SourceForge CVS e gitmeden once geliştirme takimına katılan Nathan Codding ve John Abela (önceki takım üyeleri), 1.0.0 ın başlamasında ilk adımı attılar. Phpbb`nin kısmen fonksiyonel eskiden yayınlanmış versiyonu görülebilir hazırsanız tıklayın (ingilizce) by July 1, 2000.

PhpBB 1.0.0, 1.x kod tabanına giren iki tane daha önemli yüklemeye sonradan gelen düzenlemelerle 9 Aralik, 2000 tarihinde yayınlandı. 1.x serisinin son sürumü phpBB 1.4.4, 6 Kasim, 2001 tarihinde yayınlandı. 1.x serisinin kullanımda oldugu süre içinde, Bart van Bragt, Paul S. Owen (eski proje yöneticisi), Johnathan Haase (eski takım üyesi) ve Frank Feingold takıma katıldılar.

phpBB 2.0.x 17 Subat, 2001 tarihinde çıktı. Tamamiyle en baştan geliştirildi; geliştiricilerin phpbb gelişimi için istekleri orijinal codebase yapısının gelişmesini ve büyümesini sağladı. Kısa bir zaman sonra Doug Kelly(şimdi eski takım üyesi) takıma katıldı. Geliştirme ve kapsamlı testlerden bir yıl sonra, phpBB 2.0.0, "Super Furry" olarak adlandırılarak yayınlandı, 4 Nisan, 2002 (Tasarlandıktan üç gün sonra). phpBB forum post 2000-2002 yılları arasındaki tarihi

Aralık 2004 tarihinde, phpBB sitelerinin büyük kısmı Santy worm taraından tahrip edildi; bu açık, eski versiyon phpBB versiyonları etkilemiştir.

2.0.x serisinin 7 Temmuz, 2006 tarihinde yayınlanan son sürümünün ismi 2.0.21 ("Bertie`s Summer Vacation") olarak konulmuştur, 2.0.x serisinde yayınlanan sürümler sadece güvenlik ve hata düzeltmeleriyle ilgilidir. 3.x serisinin beta 1 olarak 17 Temmuz, 2006 tarihinde yayınlanan Beta1 3.0 Beta 1 adresinde bulunabilir.

3.x serisinin Beta 2 versiyonu 12 Ağustos, 2006 tarihinde yayımlandı. İlk beta sürümde tespit edilen 367`ye yakın bug güncellendi. 3.0 Beta 2 adresinde bulunabilir.

3x serisinin Beta 3 versiyonu Kasım], 2006 tarihinde yayımlandı. İkinci Beta sürümünden sonra 299 adet hata ayıklanmıştır. Önemli bir değişiklik olara UTF-8 dil destek fonksiyonu eklenmiştir. Detaylı bilgi, 3.0 Beta 3 adresinde bulunabilir.

3x serisinin Beta 4 versiyonu Kasım], 2006 tarihinde yayımlandı. Üçüncü Beta sürümünde sistem daha kararlı hale getirilmiş, yükseltme(upgrade) özelliği test amacıyla eklenmiştir.. Detaylı bilgi, 3.0 Beta 4 adresinde bulunabilir.

2x serisi için 2.0.22 versiyonu Aralık], 2006 tarihinde yayımlanmıştır.. Detaylı bilgi, v2.0.22 adresinde bulunabilir.

phpBB v2.0.22 Yapılan Değişiklikler:

 • # [2] eposta formunun önceki varolan görünümü için kontrol..
 • # [3] Yeni üyeler bir moderatör grubunda her zaman moderatör olacaklar(Bug #382)
 • # [4] Var olmayan başlıklarda cevap verildiğinde düzgün bir mesaj(Bug #459)
 • # [5] Daha fazla id saklamak için, search_array tipinde değiştirilmiş kolon(Bug #4058)
 • # [6] Baş ağrıtan font-büyüklüğü`nün düzeltilmesi(Bug #4612)
 • # [7] Database güncelleyicisinde satır optimize edilmiştir. (Bug #6186)
 • # [8] Avatar klasörünün kontrolü klasörüne takviye.
 • # [9] "Kötü" Yönlendirme adresleri için kriter değiştirilmiştir. - kellanved
 • # [10] Özel mesajlaşmadaki sürekli olmayan XSS meselesi düzeltilmiştir
 • # [11] Olası Negatif parametrelerin düzeltilmesi- SpiderZ.
 • # [12] Bazı forumlar için oturum kontrolü- kellanved


3x serisinin Beta 5 versiyonu Ocak], 2007 tarihinde yayınlandı. Dördüncü Beta sürümünde phpBB 2.x sürümlerinden 3.x sürümüne geçiş için dönüştürücü (convertor) yapılmıştır. Detaylı bilgi, 3.0 Beta 5 (İngilizce) ve 3.0 Beta 5 (Türkçe) adreslerinde bulunabilir.

Özellikler

Yeni 2.0.x kod yapısıyla birlikte phpbb, daha stabil bir yapıya kavuşmuştur, phpBB geliştirici takımı, Meik Sievertsen, şimdilerde "Olympus" kod isimli yeni nesil phpBB forum yapısı üzerinde geliştirme ve üretim yapıyor; yeni phpBB3 forum yapısı hata ayıklamalarından geçtikten sonra ve belli bir kalite seviyesine ulaştırıldığında, 3.0.0. versiyon olarak yayınlanacaktır.

"Olympus" gelişim çizgisi 1.4.x ve 2.0.x ile karşılaştırılabilir. "Olympus" forum sisteminin yayınlacak yeni versiyonu esasında orijinal olarak 2.2.0 versiyonu olarak çıkarılacaktı; bununla birlikte , 2.1.x versiyonundaki tüm uyumluluk 2.0.x çizgisiyle sağlandığından, yeni versiyon numarasını yayınlanmak için, sürüm numarası 3.0.0 versiyonu olarak seçildi. Linux kernel birliktedir version numbering scheme. phpBB 2.2 versiyonu yerine, Olympus ile devam edilmesi konusu(ingilizce) phpBB topluluk forumlarından

phpBB versiyon 3.0.0 ile yeni özelliklerin listesi Olympus Özellik Başlıklarına Bakış, area51 (phpBB.com sitesinin geliştirilmesi) adresinde bulunabilir. Ayrica phpBB3 için, Mayıs 2003 tarihinden bu yana gerçekleşen değişimlerin özellikleride mevcuttur Özet bilgiler phpBB 3.0 (geliştirme) özellikler May 2003 tarihinden itibaren eklenmiştir, diğer bir kısa özet ise burada mevcuttur Kısa bir Özet phpBB 3.0 (geliştirme) özellikler May 2003 tarihinden itibaren eklenmiştir. Şu anki beta sürümündeki özellikler son sürümü oluşturmayabilir, yani final versiyonuyla birlikte yeni özellikler eklenebilir. Yeni phpBB geliştiricilerinin katılması ile phpBB takımı güçlenmiştir. phpBB CVS istatistikleri.

19 Mart, 2006 tarihinde, geliştirme takımı CVS versiyon için genel bir bug izleyicisi açtı ve 17 Haziran, 2006 tarihinde, 3.0` beta versiyonu yayınlandı. Beta 1 duyurusunun yayınlanmasına ilişkin bilgi (ingilizce)

cupra tarafından güncellenmiştir @phpbbmod.com -->

Teknoloji

Bir çok veritabani sistemleri bir abstraction tabakası yoluyla desteklendi. Bunlar: MySQL, PostgreSQL, MSSQL, Microsoft Access ve biraz değişiklik ile NASIL OLDU: phpBB Oracle birlikteliği, Oracle. PhpBB veritabanı yapısı farklı API`leri yönetbilir. SQL sorgu hataları ilesorgu temeline dayanılarak anlatılır. phpBB 3.0 ayrıca SQLite, Firebird, ve Oracle yapısınıda görebilecek haldedir.

Abstraction is also applied to the way phpBB presents data to users. Layout is separated from the application code, and defined with templates. Templates, which contain markup as well as variables and blocks, are compiled by phpBB into PHP code and executed. This can be an intensive process; phpBB is distributed with an optional system to cache the compiled templates. Templates typically do not contain text from a specific language. Localised text is contained in language "packs", which contain lists of strings to be substituted into templates as variables. These strings often contain format specifiers, enabling the order of application-supplied variables within each piece of text to be customised.

PhpBB 2.0 nin yakın zamanda çıkan sürümleri PHP sürüm 4.0.3 veya daha yuksek bir sürüm gerektirir. İlk yayınlandığında, phpBB 2.0 PHP 3 ve PHP 4 ü destekliyordu. subsequent releases have dropped PHP 3 support in favour of easier maintenance. Support is not given http://www.phpbb.com/phpBB/viewtopic.php?t=211009 phpBB statement regarding PHP5 for the use of phpBB2 in conjunction with PHP 5, although the phpBB developers have altered the code to function more properly in such environments. phpBB 3.0 PHP version 4.3.3 veya daha yuksek bir sürum gerektirir, and is compatible with PHP 5. Although it is not supported, code is also present to allow phpBB3 to run under PHP 6.0.0-dev.

Modlar

Mod kelimesinin anlamı şu şekilde açıklanabilir; "mod" bir çeşit kod içeriğe sahip phpBB "modifikasyonlarının" kısaltmasının adıdır ve phpBB topluluğu tarafından yaratılmıştır. Mod tanımı seçkin modifikasyonlardan oluşur ve forum moderator tarafından bu isimle anılmıştır. Modifikasyonların sahipleri sadece phpBB yapımcıları değildir ve bu şekilde resmi olmayan modlarıda kabul ederler, fakat bu modlara destek konusunda şöyle bir yol izlenir; phpBB Mod Takımı gayri resmi modları kabul eder, inceler ve kaynaklarına onaylayarak ekler. Modifikasyonlar, bu adresteki standartlara göre yayınlanır MOD Takımının Standartları. Mod`lar onaylandıktan sonra buradaki adresten yayınlanır MOD Veritabanı. Başka websiteleri de kendi standartları ile modlar geliştiriyor, ama phpBB takımı phpBB.com `dan başka sitelerden yüklenen Modları kullanmayı güvenlik açısından önermiyor.

phpBB ayarlama

PhpBB birçok sunucunun altyapısına uygundur ve phpBB sistemi ile ayarlanmış birçok web sitesi vardır. PhpBB resmi forumlarında farklı sistemlerde kurulum ve ayarları anlatan pek çok başlık bulunmaktadır. Ek olarak Olympus Beta yazılımı ile de phpBB üzerinde modifikasyonlar kolayca yapılabilir. Standart phpBB üzerine yapılan bu modifikasyonlar ile, aşırı yüklü sayfaları daha rahat görüntülemeden, yeni üye kaydının hızlandırılmasına kadar çeşitli yenilikleri forumunuza ekleyebilirsiniz.

Güvenlik

PhpBB`nin güvenliği, serilerin yeni sürümleri ile sağlanıyor. Güvenlik açıklarına nispeten hızlı bir biçimde müdahale edildiği söylenebilir. Bununla birlikte phpBB Takımı genellikle güvenlik raporlarını olabildiğince hızlı yanıtlıyor, ve yeni bir sürüm yayınlıyor. PhpBB grubu phpBB 2.0.18 ve takip eden serilerde bir kodtabanı hesap kontrolü de geliştirdi. Buna ek olarak, gelecekte oluşabilecek problemleri engellemek amacıyla çeşitli önlemler de alındı.

Örneğin yöneticiler için tekrar şifre kontrolü uygulandı (çerezlerdeki açığı kullanarak yönetici yetkisi alabilen saldırılar sonucu), görsel kod onaylatma sistemi (CAPTCHA) peşpeşe yüzlerce yeni üye kaydı oluşturan botları engellemek için kullanıldı, phpBB 2.0.10 ve 2.0.15 için kritik sorun oluşturan renkli vurgulamanın değiştirilmesi sağlandı.

Oluşabilecek bu tip risklere karşı erken önlem almak için tüm phpBB forum yöneticilerinin, son yayınlanan sürümleri düzenli olarak takip etmeleri ve forumlarını güncellemeleri gerekmektedir. Bir phpBB forumu güvenli tutmanın en kolay ve etkili yolu budur.

Kasım 2005`de, phpBB grubu yeni bir olay inceleme takımı kurdu. Destek takımının bir alt takımı olarak kurulan bu takım, saldırının temizlenmesi, onarımı, phpBB yüklenmesi ve yeni açıkların incelenerek kullanıcılara yardım edilmesinden sorumlu. Forumlarına saldırılan yöneticiler saldırıyı raporlayabilir ve IIT`den haber alabilirler.

ReferanslarLinkler

Resmi Siteler

Türkçe Dil Dosyaları

Demolar

Destek Siteleri

phpBB Premod Sistemleri önce türk işi olanlar, sonra tr desteği olanlar, sonra tr desteği de olmayanlar -->
 • VistaBB - Görsel açıdan muhteşem bir premod.
 • Yakusha - Türk işi premod
 • Plus - Yılların eskitemediği premod
buzlaş, allergy, megaBB :P girecek... -->

Türkiye Dışı SitelerKaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.