Posiedon (Mitoloji)

Kısaca: Poseidon (Ποσειδῶν), Yunan mitolojisi'nde denizler, depremler ve atlar tanrısı. Kronus ile Rheia'nın oğlu. ...devamı ☟

Posiedon (mitoloji)
Posiedon (mitoloji)Poseidon (Ποσειδῶν), Yunan Mitolojisi`nde denizler, depremler ve atlar tanrısı. Kronos ile Rheia`nın oğlu. Zeus ile Hades`in kardeşi. Roma mitolojisi`nde Neptün olarak bilinir. En önemli silahı üç dişli bir yabadır ve bu yabayı yere vurduğunda depremler meydana gelir. Posedon hırs ve gücü temsil eder. Posedon`un hırsı Atlantis`in yok olmasına sebep olmuştur. Bunun nedeni ise dünyanın en mükemmel şehrini inşa etme arzusudur.

Poseidon Dor`ların göçlerinden önce Peloponnesos ile Boiotia`da saygı görürdü. Üç dişli yabası ile denizleri allak bullak eder, karaları sarsar, depremler yollardı. Bunun için Poseidon`a Enosikhthon ile Gaeiokhos (yerin altında yürüyen) de denir. Ayrıca atların da tanrısıydı; En eski efsanelerde sık sık at şeklinde tasvir edilir. Pegasus, Poseidon ile zorla sahip olduğu Medusa`nın çocuğudur. Poseidon Şerefine tertiplenen araba yarışları içinde, Korinthos`ta yapılan İsthmia yarışarı en meşhurlarıdır. Atina`da ki Erekhteion`da, Posedon`la Athena arasında ki yarışın izleri görülür; Posedon, üç dişli asasını vurunca kaya da koca bir yarık açılmıştır.Zevsin kızı olan Athenaya Atinada yenilmiştir.

," target="_blank">

Ailesi

Yüceliğine uygun bir şekilde, Zeus`un kardeşi olan Poseidon, Amphitrite ile evlenmiştir. Amphitrite deniz dibi tanrıçasıdır. Posedon`un oğullarından biri Amykos`tur. Bebryklerin kralıdır. Ülkesinin kıyılarına gelen yabancıları yumruk dövüşlerine zorlar,yenilenleri öldürür. Argonautlar, Bebryk`ler iline geldiklerinde Amykos Pplydeukes`e yenilir ve artık tehlikesiz bir hale gelir. Posedon`un bir diğer oğlu Kyknos`tur. Akhilleus tarafından Troya önlerinde öldürülmüş ve babası tarafından kuğuya dönüştürülmüştür.

LinklerKaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.