Psikiyatri

psikiyatri isim, tıp, psikoloji Fransızca psychiatrie Ruh ve sinir hastalıklarıyla, kişide görülen önemli uyumsuzlukları önleme, teşhis ve tedavi etmeyle uğraşan uzmanlık dalı.

psikiyatri isim, tıp, psikoloji Fransızca psychiatrie Ruh ve sinir hastalıklarıyla, kişide görülen önemli uyumsuzlukları önleme, teşhis ve tedavi etmeyle uğraşan uzmanlık dalı.

Fiziksel kaynaklı olduğu düşünülen rahatsızlıkların psikolojik nedenlere dayanması oldukça sık görülen bir olgudur. İnsanın hayatını mutlu bir şekilde sürdürebilmesi için ruh sağlığına da önem vermesi gerekir.

İnsanın davranış ve uyum bozukluklarını inceleyen bilim dalı. İstenmeyen şahsiyet problemlerinin sebeplerini, gelişmesini ve belirtilerini araştırır ve bu bozuklukların düzeltilmesini gaye edinir. Kişinin subjektif hayatının bozulması, diğer kişiler ve toplumla olan ilişkilerinin aksamasına sebep olur.

Eski çağlarda akli dengesizliklerin kötü ruhlarla ilgili olduğuna inanıldı ve olağanüstü güçlerin bir cezası olarak akli dengesizliğin kişiye musallat olduğu inancı kabul edildi. Bunların kontrol edilmesi için büyüler kullanılmaya çalışıldı. Ortaçağda Avrupa’da akıl hastaları, umursamazlıkla karşılandı, zalim metodlarla tedaviye çalışıldı, şeytanın etkisi altına girdiklerine inanılarak çeşitli işkencelere tabi tutuldular. Daha sonraları akli problemlerin ahlaki çöküntü dolayısıyla ortaya çıktığı fikri kabul edilmeye başlandı ve muameleler biraz olsun insani hal aldı. On sekiz ve on dokuzuncu yüzyıllarda doktorların genel inancı, akli hastalıkların, beyin ve sinir sistemindeki bozukluklardan dolayı olduğu yönünde değişti. Bunun sebebi ağır metal zehirlenmelerinin beyinde yaptığı tahribatlar ve frengiden dolayı ortaya çıkan ruhi bozukluk durumlarıydı.

Depresyon nedir?

Depresif duygular sağlıklı insanlarda istenmeyen ya da hayal kırıklığına neden olan yaşamsal olaylar karşısında ortaya çıkan, sıkıntı, üzüntü ve keder içeren duygusal tepkiler olup, yaşamın normal bir parçası olarak kabul edilebilir. Ancak psikiyatride ruhsal bir rahatsızlık olarak kabul edilen depresyon duygusal bir tepkiden çok daha şiddetli ve kişinin yaşamını olumsuz olarak etkileyen, hatta onun tüm yaşamsal işlevlerini bozan, belirli belirti kümelerinden oluşan bir durumdur. Temel özellikleri arasında kederli ve karamsar bir duygu hali, kötümser düşünceler, gelecek hakkında umutsuzluk, hayattan zevk alamama, enerji azlığı, psikomotor yavaşlama, iştah ve uyku düzensizlikleri bulunur.

Psikoterapi

En genel anlamıyla psikoterapi, tıbbi tedavi dışında kalan ruhsal tedavi yöntemi olarak tanımlanabilir. Uygulama ve teknik açısından birbirinden farklı psikoterapi türleri vardır: psikanalitik, bilişsel-davranışçı, destekleyici psikoterapiler gibi. Burada sayılmamış başka bireysel psikoterapi türleri olduğu gibi grup psikoterapileri ve grup psikoterapi çeşitleri de vardır.

bkz. Psikanaliz ekoller

Diğer anlamları

psikiyatri

psikiyatri isim, tıp, psikoloji Fransızca psychiatrie Ruh ve sinir hastalıklarıyla, kişide görülen önemli uyumsuzlukları önleme, teşhis ve tedavi etmeyle uğraşan uzmanlık dalı.

psikiyatri

Türkçe psikiyatri kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. psychiatry

psikiyatri

ruh ve sinir hastalıklarıyla, kişide görülen önemli uyumsuzlukları önleme, tanılama ve sağaltmayla uğraşan uzmanlık2 dalı.

psikiyatri

Türkçe psikiyatri kelimesinin Fransızca karşılığı.
psychiatrie [la]

psikiyatri

Türkçe psikiyatri kelimesinin Almanca karşılığı.
n. Psychiatrie

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Psikiyatri ilgili konular

 • Mazhar Osman Uzman

  Mazhar Osman Uzman psikiyatri sahasında bir sembol haline gelmiş, ülkemizin yetiştirdiği en büyük hekimlerden biri olan, ruh ve sinir hastalık
 • R.Sabri Yurdakul

  Dr.R.Sabri Yurdakul, (d. 1960, Ankara), Psikiyatrist.
 • Anadolu Psikiyatri Dergisi

  Anadolu Psikiyatri Dergisi (Anatolian Journal of Psychiatry). Psikiyatri alanında yayınlanan dergi. 2000 yılında, Sivas` ta, Cumhuriyet Üniversit
 • M.Orhan Öztürk

  M.Orhan Öztürk (Tarsus, 1928) Türk hekim, psikiyatrist. Tarsus Amerikan Koleji ve İstanbul Tıp Fakültesi`ni bitirdi. ABD`de Erik Erikson`un yan
 • Özcan Köknel

  Özcan Köknel (İstanbul,1928) Türk psikiyatrist, yazar, öğretim üyesi. İstanbul Tıp Fakültesi` nden 1952`de mezun olduktan sonra aynı fakül
 • Doğan Karan

  Doğan Karan, (d. 1923, Balıkesir, Türkiye) - [ö. 20 Haziran 2004), Türk akademisyen.
 • M. Orhan Öztürk

  M. Orhan Öztürk (d. 1928, Tarsus), Türk hekim ve psikiyatrist. Tarsus Amerikan Koleji ve İstanbul Tıp Fakültesi'ni bitirdi. ABD'de Erik Erikson'
 • Adnan Ziyalar

  Adnan Ziyalar (1932, Kalkandelen ) Psikiyatri Profesörü.
 • Ahmet Çelikkol

  Prof. Ahmet Çelikkol (d. 1944, Denizli), Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi.
 • Raşit Tükel

  Mehmet Raşit Tükel (d. 1959), Türk akademisyen ve tıp profesörü.
Psikiyatri
psikiyatri