Qinghai

Kısaca: Çinhay Çinghay (Çince: 青海省; pinyin: Qīnghǎi shěng (Türkçe anlamı: Yeşil Deniz); Salarca: Göxdeñiz , Tibetçe: མཚོ་སྔོན་; Wylie: mtsho sngong zhing chen), Çin Halk Cumhuriyeti'nin kuzeybatısında bir eyalettir. Tibet Platosu'nda yer alır. ...devamı ☟

Qinghai
Qinghai

---- ---- ---- ---- ---- ----
Qinghai eyaleti 云南省
Kısa isim:QÄ«ng滇
| Xining
Alanı 721,000 km²
Nüfus(2004)- Yoğunluk 5,390,0007.48 kişi/km²


Çin Halk Cumhuriyeti`nin kuzeybatısında yönetim bölgesi. Tibet Platosu`nda yer alır. Kuzeybatıda Gansu, güneydoğuda Sichuan eylaletleri, kuzeybatıda Sincan Uygur Özerk Bölgesi ve güneybatıda da Tibet Özerk Bölgesi`yle çevrilidir.

Tarih

MÖ 3. yüzyılda bazı bölümleri Çin`in denetimi altına girdi.Yüzyıllar boyunca ağırlığını Tibetli ve Moğolların oluşturduğu göçebe çobanların ve Koko Nor Gölü`nün kuzeydoğu köşesine yerleşmiş Çinli çiftçilerin yaşadığı, düşük nüfuslu bir bölge olarak kaldı.Zamanla Çinli nüfus arttı ve Qinghai 1928`de Çin`e bağlı bir yönetim bölgesi oldu.

Coğrafya

Qinghai`nin büyük bölümü dağlardan ve yüksek platolardan oluşur.Sıradağlar arasında geniş vadiler, tepelik alanlar ve masadağlar yar alır.Büyük bir düzlük olan Qaidam Havzası platonun kuzeybatısındadır.Havzanın güneydoğusunda, karla kaplı Tanggula Dağlarından gelen çok sayıda ırmağın oluşturduğu geniş bir bataklık bulunur.Qinghai tipik bir kara iklimine sahiptir.Yağışlar yaz aylarında yoğunlaşır.Kışlar soğuk ve rüzgarlı, yazlar sıcak geçer.Çin`in en büyük gölü olan Koko Nor Gölü Qinghai sınırları içindedir.

Ekonomi

Qinghai, Çin Halk Cumhuriyeti`in en küçük ekonomiye sahip eyaletidir.Demir ve çelik üretimi, ağır sanayi etkinlikleri arasında önemli yer tutar.Qaidam Havzasından çıkarılan petrol ve doğalgaz ihraç edilmektedir.

Demografi

Qinghai nüfusunun % 54.5`ini Hanlar (Çinli), % 20.87`ini Tibetliler oluşturur. Huylar (Müslüman Çinliler), Moğollar, Salar Türkleri ve Monguor (Tu) gibi pek çok ulusal azınlık da yaşar. Çin`in üçüncü büyük yönetim bölgesi olmasına rağmen nüfus yoğunluğu düşüktür.

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.