Gansu

Kısaca: Kansu (Çince: 甘肃 / 甘肅; pinyin: Gānsù ; Wade-Giles: Kan-su, Kansu veya Kan-suh) Çin Halk Cumhuriyeti'nde bir eyalettir. Kuzeyden Moğolistan, güneyden Çinghay ve Siçuan eyaletleri, doğudan Ningxia Özerk Bölgesi, Shaanxi eyaleti ve İç Moğolistan Özerk Bölgesi, doğudan Sincan Uygur Özerk Bölgesi ile çevrilidir. ...devamı ☟

Gansu
Gansu

---- ---- ---- ---- ---- ----
Gansu Eyaleti浙江省
``Kısa isim:Gān veya LÇ’ngæµ™``
| Lanzhou
Alanı 454,000 km²
Nüfus-Yoğunluk 26,190,000(2004 yılında)57.71 kişi/km²


Çin Halk Cumhuriyeti`nde yönetim bölgesi. Kuzeyden Moğolistan, güneyden Qinghai ve Sichuan eyaletleri, doğudan Ningxia Özerk Bölgesi, Shaanxi eyaleti ve İç Moğolistan Özerk Bölgesi, doğudan Sincan Uygur Özerk Bölgesi ile çevrilidir. Dar bir koridor biçiminde oluşuyla yüzyıllarca Yukarı Huang Irmağı (Sarı Irmak) bölgesi ve Çin`in batı kesimleri arasında geçit işlevi görmüştür.

Tarih

Gansu, Qin hanedanı döneminde (MÖ. 221-206) Çin topraklarına katıldı.Marco Polo`nun Çin`e girdiği yol olarak tanınan bölge, pek çok kişinin kişinin seyahat ettiği bir koridordu. Gansu adı Yuan hanedanı döneminde, Ganzhou ve Suzhou bölgelerinin adlarından (1206-1368) oluşturuldu.1644`ten 1911`e değin Qing (Mançu) hanedanının yönetiminde kalan Gansu`nun bu dönemde en ünlü yöneticilerinden olan Zuo Zongtang (1812-1885) Taiping ve Müslüman ayaklanmalarının (1862-1877) ardından yörede yarım yüzyıl boyunca barış sağladı.1920`de, 20. yüzyılın en büyük deprem felaketlerinden biri maydana gelmiştir. Merkezi Gansu`nun doğusunda bulunan 8.6 şiddetindeki depremde yaklaşık 200,000 - 250,000 arasında can kaybı yaşanırken, pek çok kent ve kasaba haritadan silinmiştir.

Doğal Yapı

Gansu`da doğal yapının en belirgin özelliği platolardır. Gansu Koridoru olarak anılan bölge, Lanzhou`nun 192 km kuzeybatısındadır. Gansu`nun doğu kesimi Çin`in başlıca deprem merkezidir. Gansu`da yaz ve kış arasında büyük sıcaklık farklılıkları görülür.

Demografi

Büyük çoğunluğu Çinli (Han) olan (% 92) nüfus içinde Moğol,Türk ve Tibetli topluluklar da vardır.

Ekonomi

Pamuk, Keten yağı, karpuz, Mısır ve Darı başlıca tarımsal ticari ürünlerdir. Ancak Gansu ekonomisi büyük ölçüde madenciliğe dayanır. Petrol, kömür ve demir cevheri başlıca teraltı kaynakları arasındadır. Çin`in bir nükleer enerji merkezidir.

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.

Gansu Resimleri