Radyan

Radyan Latince radius, “yarıçap” demektir. Bir çember üzerinde yarıçap uzunluğundaki yaya bir radyanlık yay, bu yayı gören merkez açıya bir radyanlık açı denir. Bir çember yayı, yarıçap uzunluğundaki yaylara ayrıldığında bu yaylardan altı tane olup, biraz da artar. Artan yay yaklaşık olarak 0,28 radyandır. Yani bir çember yayı 6,28 radyandır. Ancak bu yaklaşıktır. Tam ifadesi 2 p'dir. Yarım çember yayı p radyandır. Yani 3,14 radyandır. Radyan açı olarak düşünüldüğünde 2 p radyan 360°'y

Radyan Latince radius, “yarıçap” demektir. Bir çember üzerinde yarıçap uzunluğundaki yaya bir radyanlık yay, bu yayı gören merkez açıya bir radyanlık açı denir. Bir çember yayı, yarıçap uzunluğundaki yaylara ayrıldığında bu yaylardan altı tane olup, biraz da artar. Artan yay yaklaşık olarak 0,28 radyandır. Yani bir çember yayı 6,28 radyandır. Ancak bu yaklaşıktır. Tam ifadesi 2 p'dir. Yarım çember yayı p radyandır. Yani 3,14 radyandır.

Radyan açı olarak düşünüldüğünde 2 p radyan 360°'ye karşılık gelir. p radyanlık açı 180° dir. 1 radyanlık açı da 360 / 2 p = 57° 17' 44,8” olmaktadır.

Derece ve grad da açı ölçme birimleridir. Bu birimler küçüktür. Radyan ise büyük bir açı ve yay ölçme birimidir. Çünkü bir radyan yaklaşık olarak 57° kadardır.

Derece, grad ve radyanın birbirlerine çevrilmelerinde; D/180 = g/200 = R/p formülü kullanılır.

Kaynak: Rehber Ansiklopedisi

Diğer anlamları

radyan

Türkçe radyan kelimesinin İngilizce karşılığı.
radian

radyan

bir dairede yarıçap uzunluğundaki yay parçasını gören merkez açıya eşit açı ölçme birimi.

radyan


1 .
Bir dairede yarıçap uzunluğundaki yay parçasını gören merkez açıya eşit açı ölçme birimi.
2 .
sıfat, fizik Işın veya ısı yayan:
"Radyan soba."- .

radyan

Türkçe radyan kelimesinin İngilizce karşılığı.
radian

radyan

bir dairede yarıçap uzunluğundaki yay parçasını gören merkez açıya eşit açı ölçme birimi.

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Radyan
radyan