Raistlin Majere

Raistlin Majere, Margaret Weis ve Tracy Hickman tarafından yaratılan Ejderha Mızrağı Destanı'ndaki ana karakterlerden birisidir. Raistlin, Margaret Weis, Tracy Hickman ve arkadaşları bir frp oyunu oynamak üzere toplandıklarında Terry Phillips'e verilen karakterdir.

} Raistlin Majere, Ejderha Mızrağı Destanı`ndaki ana karakterlerden birisidir. Hikayeye kızıl cübbeli bir büyücü olarak dahil olmuştur. Solace doğumlu Raistlin`in annesi Rosamund, babası Gilon Majere`dir. Caramon isimli bir ikiz kardeşi ve annesinin önceki ilişkisinden, Kitiara isimli üvey bir kızkardeşi vardır. Raistlin ve ikiz kardeşi Caramon, fiziksel olarak birbirlerinin zıttıdır. Raistlin doğumundan itibaren zayıf ve sağlıksız bir insan olmuştur. Ancak büyüye karşı yeteneği vardır ve kendini büyücü olarak geliştirmiştir.

Hayatı

}

Doğumu

Rosamund ve Gilon`un çocuğu olan Raistlin, doğduğunda sağlıksız bir bebekti, ikiz kardeşi Caramon`un yaşaması ve onun ölmesi beklenirken, Rosamund`un önceki ilişkisinden olan Kitiara ona yardım etmiş ve yaşamasını sağlamıştı.

Çocukluğu ve Gençliği

Sağlıksız bedeni çocukluk ve gençliği süresince Raistlin`in, diğer çocuklarla oynaması ve yaşıtlarıyla anlaşmasını engellemiştir. Yaşıtları onu itip kakarken, ikiz kardeşi Caramon Raistlin`i koruması altına almış ve Raistlin buna ihtiyaç duyuyor olduğu için kardeşinden nefret etmiş, iyi niyeti, saflığı ve zeka seviyesi nedeniyle onu kendisinden aşağı görmüştür. Ablası Kitiara ve güçlü kardeşi Caramon kendilerini kılıç oyunlarında geliştirirken yaşıtlarıyla da ilgisini kesen Raistlin kendisini büyücülük konusunda geliştirmiştir.

Okul Hayatı

Par-Salian ın bir arkadaşı Raistlinin yaşadığı köyden geçerken Kitiara Uth Matar ile karşılaşır Raistlin`in üvey ablasının ısrarı üzerine bu beyaz cübbeli büyücü, Antimodes, Raistlin de yetenek olduğunu görerek okula yazdırır ve okul masraflarını karşılar. Okul hayatında arkadaşları tarafından pek sevilmeyen Raistlin "sinsi" olarak tanınmıştır. Daha acemiyken yaptığı ve annesinin intikamını aldığı büyü sayesinde Kulenin dikkatini üzerine çekmiştir.

Par-Salian tarafından mektup gönderilerek, sınava girilmesi tavsiye edilmiştir.

Paralı Askerlik DönemiSınav Nedir?

Sınav, Krynn dünyasında büyücülerin kendilerini ispatlayıp büyücü sıfatı alması için gerekli testtir. Yüksek Büyücülük Kulesi`nde yapılır. Her büyücü için farklı bir deneyimdir, çünkü kişiye özgüdür. Gerçek dünyada değil özel yaratılmış bir dünyada yaşanır. Ancak sonuçları "oldukça" gerçektir. Katılanların çoğunun sağ çıkamadığı bu testte, büyücü kendi doğasını ve gücünü öğrenir, doğasına uygun büyü tanrısına (Solinari, Lunitari, Nuitari) biat eder ve buna göre beyaz, kızıl ya da siyah cübbelerden birini hak eder.

Raistlin`in Sınavı

Sınav sonunda Raistlin, Fistandantilus`la yaptığı anlaşmanın bedeli olarak "altın bir deri" ve öksürük nöbetlerine sahip olur. Beyaz Cübbelilerin başı Par-Salian sınavdan sonra, ölümlülüğünü hatırlatması için Raistlin`in gözlerini kum saati şeklinde gözbebekleri olan altın renkli gözlere dönüştürür. Raistlin, bu andan itibaren her şeyi çürümüş haliyle görür, ömürleri çok uzun olan elfler dahi gözüne yaşlanmış halleriyle görünmektedir.

Bu Raistlin`in söylediği "Kardeşimi bir kez öldürdüm bir kez daha yapabilirim." (ing. "I killed my brother once, I can do it again.") sözünden de anlaşılabilir.

Mızrak Savaşı Dönemi

Mızrak savaşı sırasında İstar`ın kan denizinden aldığı ejderha küresiyle kaçan Raistlin yol arkadaşlarını ve kardeşini fırtına ortasında ölüme terketmiş ve Palanthasa gitmiştir. Burada Astinus ona yardımcı olmuş kütüphaneye almıştır. Fistandantilus`un kitaplarını okuyan Raistlin kara cüppeyi giyip kötülüğün tarafına geçmiş, seri sonundaysa Tanis-yarı-elf`in Ariakas`ı devirmesine yardımcı olmuştur. Yeşil ejderhası Cyan Kanfelaketi`ne binen Raistlin kardeşini bırakıp karanlık yolunda daha büyük hedeflere yürümeye başlamıştır.

Mızrak Savaşı Sonrası}

LinklerKaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.