Ram

Bilgisayarda rastgele erişimli hafıza (random access memory) nin kısaltması.

RAM (inglizce) türkçe anlamı
1. f. toslamak
2. çarpmak
3. vurmak
4. çakmak
5. doldurmak (silah)
6. sokmak
7. zorla tıkmak
8. mahmuz ile çarpmak (gemi)i. koç [astr.]
9. koç burcu [astr.]
10. koç takımyıldızı [astr.]i. koç
11. mancınık
12. şahmerdan
13. su mengenesi
14. gemi mahmuzu
RAM (türkçe) anlamı
15. Boyun eğen
16. kendini başkasının buyruğuna bırakan.
17. 2. anlamı koç koç bukoç takımyıldızı mancınık şahmersu mengengemi mahmtoslaçarpvurçakdoldurmak sokzorla tıkmahmuz ile çarpmak.
18. 3. anlamı koç. (eskiden kale kapılarını kırmakta kullanılan.... tokmak. şahmerdan. toslamak. şiddetle çarpmak. bastırmak.
RAM (türkçe) anlamı
19. boyun eğen
kendini başkasının buyruğuna bırakan.
RAM (türkçe) anlamı
20. (Farsça) Erkek ismi - İtaat eden
21. boyun eğen
22. kendisini başkasının emrine bırakan. -İki isimlerde kullanılır. Ramcan
23. Ramcanan gibi.
1. n. male sheep
2. battering ram
3. heavy device used to crush or force something (such as a locked door)v. break force or crush with a battering ramn. volatile computer memory that can be accessed in any order
4. memory that temporarily stores data which is currently in use
most common type of computer memory (Computers),
RAM (türkçe) ingilizcesi
5. n. male sheep
6. battering ram
7. heavy device used to crush or force something (such as a locked door)v. break force or crush with a battering ramn. volatile computer memory that can be accessed in any order
8. memory that temporarily stores data which is currently in use
most common type of computer memory (Computers),
Ram (almanca) ingilizcesi
n. male first name (Hebrew),
Ram (fransızca) ingilizcesi
9. n. Ram
10. male first name (Hebrew),

Ram İngilizce anlamı ve tanımı

Ram anlamları
    (noun) Aries
11. the sign of the zodiac which the sun enters about the 21st of March.(noun) A heavy steel or iron beak attached to the prow of a steam war vessel for piercing or cutting down the vessel of an enemy
12. also
13. a vessel carrying such a beak.(noun) The plunger of a hydraulic press.(v. t.) To fill or compact by pounding or driving.(noun) In ancient warfare
14. a long beam suspended by slings in a framework
15. and used for battering the walls of cities
16. a battering-ram.(noun) The constellation Aries
17. which does not now
18. as formerly
19. occupy the sign of the same name.(noun) A hydraulic ram. See under Hydraulic.(noun) The male of the sheep and allied animals. In some parts of England a ram is called a tup.(v. t.) To butt or strike against
20. to drive a ram against or through
21. to thrust or drive with violence
22. to force in
23. to drive together
24. to cram
25. as
26. to ram an enemy's vessel
27. to ram piles
28. cartridges
29. etc.(noun) An engine of war used for butting or battering.(noun) The weight which strikes the blow
30. in a pile driver
31. steam hammer
32. stamp mill
33. or the like.
Ram tanım:
Kelime: ram
34. Söyleniş: 'ram
35. İşlev: noun
36. Kökeni: Middle English
37. from Old English ramm
38. akin to Old High German ram
39. 1 a : a male sheep b capitalized : ARIES
40. 2 a : BATTERING RAM b : a warship with a heavy beak at the prow for piercing an enemy ship
41. 3 : any of various guided pieces for exerting pressure or for driving or forcing something by impact: as a : the plunger of a hydrostatic press or force pump b : the weight that strikes the blow in a pile driver
42.
Ram ile eşanlamlı (synonym) kelimeler
Aries
43. Cram
44. Crash
45. Drive
46. Force
47. Jam
48. Pack
49. Pound
50. Tup
51. Wad
52.
Ram (ingilizce) fransızcası
1. n. bélier
2. navire à éperon
3. piston
4. dame
5. demoiselle
6. mouton (de marteau)v. battre
7. tasser
8. fouler (sable)
9. remplir
10. bourrer
11. fourrer
12. éperonner (Nautique)
13. heurter
14. cognern. RAM
15. mémoire vive
16. mémoire à accès direct
17. mémoire principale de l'ordinateur (Informatique)
Ram (ingilizce) almancası
1. [RAM (Radar Absorbent Material) ]n. Widder
2. Schafbock
3. Rammbockv. rammenn. rammen
4. Widder
5. (Comput) RAM
6. Direktzugriffsspeicher
7. Hauptspeicher des Computers
Ram (ingilizce) italyancası
1. s. (Zool) ariete
2. montone
3. (Mar
4. mil) sperone
5. rostro
6. (Idr) pistone
7. ariete idraulico
8. (tecn) mazza battente
9. (Mecc) slittonev. ficcare
10. piantare
11. conficcare
12. stipare
13. pigiare
14. costipare
15. rullare
16. urtare contro
17. venire a collisione con
18. scontrarsi con
19. (fig) ficcare in testa
20. mettere bene in testa
21. (Artigl) calcare
22. spingeres. (inform) memoria d'accesso casuale
23. memoria principale del computer
Ram (ingilizce) ispanyolcası
1. s. carnero
2. moruecov. atacars. RAM
3. memoria de acceso aleatorio
4. memoria principal del ordenador
Ram (ingilizce) portekizcesi
1. s. carneiro (reprodutor)
2. bate-estacasv. bater
3. golpears. Memória de Acesso Aleatório
4. memória principal do computador
Ram (ingilizce) flemenkcesi
1. npr. ram [iastr.]

Ram hakkında bilgiler

Rastgele erişimli hafıza (random access memory) (genellikle baş harflerinden oluşan sözcükle bilinir. Veya hem okunabilir hem yazılabilir fiziksel bellek ) RAM mikroişlemcili sistemlerde kullanılan bir tür veri deposudur. Buna karşın diğer hafıza aygıtları (manyetik kasetler, diskler) saklama ortamındaki verilere önceden belirlenen bir sırada ulaşabiliyorlar ki mekanik tasarımları ancak buna izin veriyor.

Bir RAM çipinde her hangi farklı iki veriye ulaşmak için aşağı yukarı aynı süre harcanıyor. Buna karşılık disk ve benzerleri okunan verinin başı bulunan noktaya yakınsa az zaman, uzaksa çok zaman harcıyor ve baş konumu sürekli yer değiştiriyor.

RAM, genellikle bilgisayardaki ana hafıza ya da birincil depo; yükleme, gösterme, uygulamaları yönlendirme ve veri için çalışma alanı olarak düşünülür. Bu tip RAM genelde tümleşik devre biçimindedir. Yaygın olarak hafıza çubuğu veya RAM çubuğu isimleriyle anılır çünkü devre kartı üzerine, küçük devreler halinde, plastik paketleme yardımıyla birkaç sakız paketi boyutundadır. Çoğu kişisel bilgisayarda RAM eklemek veya değiştirmek için yuva bulundurur.

Çoğu RAM hem yazılıp hem okunabilir. Bu yüzden RAM sık sık "okunan-yazılan hafıza" ismiyle yer değiştirmiştir. Bu bağlamda RAM, ROM'un tersi, daha doğrusu sıralı ulaşılabilir hafızanın tersi olarak kabul edilir. Ramler genelde (2^n) byte şeklinde paketlenmiş olarak piyasada bulunur.

Genel Özellikler

Bilgisayarlar işlem yaparken program kodları ve veri tutmak için RAM kullanırlar. RAM'in karakterini tanımlayan özelliği bütün hafıza noktaları neredeyse aynı hızda erişilebilir olmasıdır. Diğer teknolojilerin çoğu belirli bir bit veya byte okuduklarından gecikmelere sebebiyet verir.

Bir çok RAM türü uçucudur. Bunun anlamı disk ve kaset gibi hafıza depolama aygıtlarından farklı olarak bilgisayar kapatıldığında içerdiği veriyi kaybetmesidir.

Modern RAM'ler, bir bitlik datayı dinamik RAM'lerdeki gibi kapasitörde akım olarak ya da statik RAM'lerdeki gibi bir flip-flop'ta durum olarak saklar. Yazılımlar RAM'leri bölerek bir kısmını hızlı sabit disk gibi çalışmasını sağlayabilir. Buna RAM disk denir. Kullanılan hafıza uçucu ise, RAM disk bilgisayar kapandığında veriyi kaybeder. Ama uçucu hafıza ayrı bir güç kaynağına sahip ise -pil gibi- veriyi kaybetmez.

Tarihçe

İlk ana hafıza sistemleri, bugünkü RAM gibi, vakum tüplerinden oluşturulmuştur, ama sıklıkla başarısız olmuşlardır. Çekirdek hafıza, küçük ferrit elektro manyetik çekirdeklere tellerle bağlanan, eşit ulaşım zamanlamasına pek sahip değildi. çekirdek tarimi bazı programcılar tarafından RAM'lerin bilgisayarın ana hafızası anlamında kullanılmaktadır. Tüp ve çekirdek hafızanın tamel konsepti günümüz RAM'lerindeki tümleşik devrelerde kullanılır.

Alternatif birincil depolama mekanizmaları genellikle tek biçimli olmayan hafıza erişim gecikmelerini içerir. Gecikme satır hafızası bitleri tutmak için civa dolu tüplerdeses dalga dürtü serisi kullanılmıştır. Tambur hafıza günümüz sabit diskleri gibi sürekli yuvarlak manyetik bantlarda veriyi saklamıştır.

DRAM

Ekonomik nedenlerden dolayı, PC'lerde, iş istasyonlarında, kontrol edilmeyen oyun konsollarında (playstation, xbox gibi) geniş hafızalar dinamik RAM'lerden oluşur. Bilgisayarın diğer kısımları zula hafıza ve diğer disklerdeki veri tamponları statik RAM kullanır. Dinamik rasgele ulaşımlı hafıza (DRAM) tümleşik devrelerin plastik ambalaja metal iğnecikler ile bağlanıp, sinyaller ile kontrol edilecek biçimde üretilir. Günümüzde bu DRAM'ler kolay kullanım için rahat takılacak modüllerden oluşur.

Hafıza Duvarı

Hafıza duvarı teriminden, ilk olarak "Hafıza Duvarına Çarpmak: Belli Olanın Anlamı" nıda bahsedilmiştir. Bu CPU ve hafıza hızı arasının açılmasına dikkat çekmek için söylenmiştir. 1986'dan 2000'e, CPU hızı yıllık %55'lik bir hızla gelişirken hafıza hızı %10'luk bir gelişme göstermiştir. Bu yüzden hafıza gecikmesinin bilgisayar performansı açısından çok büyük bir darboğaz yaratması beklenmiştir.

Şu sıralar, CPU hızının gelişmesi fiziksel bariyerler dolayısıyla önemli bir şekilde yavaşlamıştır. Intel firması bunu "Platform 2015" dökümanında şöyle açıklamaktadır: "İlk olarak çip geometrilerinin küçülmesi, ve saat hızlarının artışı, transistördeki kaçak akımın artması, güç tüketiminin çoğalmasına ve ısınmaya yol açmaktadır. Intel'in yeni TRİ-GATE'i bu problemi çözebilir. Hafıza gecikmelerinden dolayı yüksek saat hızının avantajları yararlığını kaybetmektedir.Çünkü hafıza gelişimi, saat frekansı gelişiminden gerei kalmıştır. Bazı belli başlı uygulamalar için, geleneksel seri mimari işlemcilerin hızlanmasıyla verimliliğini yitirmektedir. Buradaki kazançtan kısılması, frekansın kazancının artmasına neden olabilir. Ek olarak sinyal iletimindeki direnç-kapasitör (RC) gecikmeleri işlemciler küçüldükçe, büyümektedir. Bu da yeni darboğazlar yaratmaktadır."

Sinyal üretimindeki RC gecikmeleri "saat hızı ve IPC: Geleneksel Mimari İçin Yolun Sonu" adlı kitapta belirtilmiştir. Burada anlatılan 2000-2014 arasında yıllık CPU gelişiminin maksimum %12.5 olacağıdır. Intel'in yeni işlemcilerinde görüldüğü gibi bu yavaşlama belirginleşmiştir. Fakat yine de Core2, Pentium 4'ten sonra epey kayda değer bir gelişme olarak görülmektedir.
İlgili Konu Başlıkları Tümü

Bilgisayar - Bellek (RAM)

ROM Bellek (Read Only Memory) Yanlız okunabilir bellek anlamına gelmektedir. Bilgiler kalıcıdır. Yani enerji kesintisi olduğu zaman ROM'un içeriği silinmez. Bu bellekteki bilgiler sadece okunabilirdir ve silinemez. Makine, üretici firma tarafından bu bilgiler belleğe önceden ...

Juan Ramón Jiménez

Juan Ramón Jiménez (d. 24 Aralık 1881, Moguer, Endülüs - ö.

Ram Tank

Ram Kanada tarafından tasarlanan ve II.

RAM (Anlam Ayrım)

*[[RIM-116 Rolling Airframe Missile|RAM]] [[Füze]] (Rolling Airframe Missile). *[[RAM]] Rasgele Erişimlí­ Hafıza (Random Access Memory). anlam_ayrım

Kaynak

Vikipedi

DVD-RAM

DVD-RAM (DVD–Rastgele Erişimli Hafıza) 1996'da DVD Forum tarafından kabul gördü. Bu forum tekrar yazılabilir DVD-RAM medya ve uygun DVD yazıcıları ifade ediyor.

Estadio Ramón Sánchez Pizjuán

Estadio Ramón Sánchez Pizjuán, Sevilla FC'nin maçlarını 1958 yılından beri oynadığı stattır. 45.000 kişi koltuklu Pizjuan stadı kendi taraftarlarına göre 'cehennem' olarak görülmektedir. Sıradan bir mimarisi olan bu stad lig ve Avrupa maçlarında tamamen dolmaktadır.