Ram

Kısaca: Bilgisayarda rastgele erişimli hafıza (random access memory) nin kısaltması. ...devamı ☟

Ram
Ram

Rastgele erişimli hafıza (random access memory) (genellikle baş harflerinden oluşan sözcükle bilinir. Veya hem okunabilir hem yazılabilir fiziksel bellek ) RAM mikroişlemcili sistemlerde kullanılan bir tür veri deposudur. Buna karşın diğer hafıza aygıtları (manyetik kasetler, diskler) saklama ortamındaki verilere önceden belirlenen bir sırada ulaşabiliyorlar ki mekanik tasarımları ancak buna izin veriyor.

Bir RAM çipinde her hangi farklı iki veriye ulaşmak için aşağı yukarı aynı süre harcanıyor. Buna karşılık disk ve benzerleri okunan verinin başı bulunan noktaya yakınsa az zaman, uzaksa çok zaman harcıyor ve baş konumu sürekli yer değiştiriyor.

RAM, genellikle bilgisayardaki ana hafıza ya da birincil depo; yükleme, gösterme, uygulamaları yönlendirme ve veri için çalışma alanı olarak düşünülür. Bu tip RAM genelde tümleşik devre biçimindedir. Yaygın olarak hafıza çubuğu veya RAM çubuğu isimleriyle anılır çünkü devre kartı üzerine, küçük devreler halinde, plastik paketleme yardımıyla birkaç sakız paketi boyutundadır. Çoğu kişisel bilgisayarda RAM eklemek veya değiştirmek için yuva bulundurur.

Çoğu RAM hem yazılıp hem okunabilir. Bu yüzden RAM sık sık "okunan-yazılan hafıza" ismiyle yer değiştirmiştir. Bu bağlamda RAM, ROM'un tersi, daha doğrusu sıralı ulaşılabilir hafızanın tersi olarak kabul edilir. Ramler genelde (2^n) byte şeklinde paketlenmiş olarak piyasada bulunur.

Genel Özellikler

Bilgisayarlar işlem yaparken program kodları ve veri tutmak için RAM kullanırlar. RAM'in karakterini tanımlayan özelliği bütün hafıza noktaları neredeyse aynı hızda erişilebilir olmasıdır. Diğer teknolojilerin çoğu belirli bir bit veya byte okuduklarından gecikmelere sebebiyet verir.

Bir çok RAM türü uçucudur. Bunun anlamı disk ve kaset gibi hafıza depolama aygıtlarından farklı olarak bilgisayar kapatıldığında içerdiği veriyi kaybetmesidir.

Modern RAM'ler, bir bitlik datayı dinamik RAM'lerdeki gibi kapasitörde akım olarak ya da statik RAM'lerdeki gibi bir flip-flop'ta durum olarak saklar. Yazılımlar RAM'leri bölerek bir kısmını hızlı sabit disk gibi çalışmasını sağlayabilir. Buna RAM disk denir. Kullanılan hafıza uçucu ise, RAM disk bilgisayar kapandığında veriyi kaybeder. Ama uçucu hafıza ayrı bir güç kaynağına sahip ise -pil gibi- veriyi kaybetmez.

Tarihçe

İlk ana hafıza sistemleri, bugünkü RAM gibi, vakum tüplerinden oluşturulmuştur, ama sıklıkla başarısız olmuşlardır. Çekirdek hafıza, küçük ferrit elektro manyetik çekirdeklere tellerle bağlanan, eşit ulaşım zamanlamasına pek sahip değildi. çekirdek tarimi bazı programcılar tarafından RAM'lerin bilgisayarın ana hafızası anlamında kullanılmaktadır. Tüp ve çekirdek hafızanın tamel konsepti günümüz RAM'lerindeki tümleşik devrelerde kullanılır.

Alternatif birincil depolama mekanizmaları genellikle tek biçimli olmayan hafıza erişim gecikmelerini içerir. Gecikme satır hafızası bitleri tutmak için civa dolu tüplerdeses dalga dürtü serisi kullanılmıştır. Tambur hafıza günümüz sabit diskleri gibi sürekli yuvarlak manyetik bantlarda veriyi saklamıştır.

DRAM

Ekonomik nedenlerden dolayı, PC'lerde, iş istasyonlarında, kontrol edilmeyen oyun konsollarında (playstation, xbox gibi) geniş hafızalar dinamik RAM'lerden oluşur. Bilgisayarın diğer kısımları zula hafıza ve diğer disklerdeki veri tamponları statik RAM kullanır. Dinamik rasgele ulaşımlı hafıza (DRAM) tümleşik devrelerin plastik ambalaja metal iğnecikler ile bağlanıp, sinyaller ile kontrol edilecek biçimde üretilir. Günümüzde bu DRAM'ler kolay kullanım için rahat takılacak modüllerden oluşur.

Hafıza Duvarı

Hafıza duvarı teriminden, ilk olarak "Hafıza Duvarına Çarpmak: Belli Olanın Anlamı" nıda bahsedilmiştir. Bu CPU ve hafıza hızı arasının açılmasına dikkat çekmek için söylenmiştir. 1986'dan 2000'e, CPU hızı yıllık %55'lik bir hızla gelişirken hafıza hızı %10'luk bir gelişme göstermiştir. Bu yüzden hafıza gecikmesinin bilgisayar performansı açısından çok büyük bir darboğaz yaratması beklenmiştir.

Şu sıralar, CPU hızının gelişmesi fiziksel bariyerler dolayısıyla önemli bir şekilde yavaşlamıştır. Intel firması bunu "Platform 2015" dökümanında şöyle açıklamaktadır: "İlk olarak çip geometrilerinin küçülmesi, ve saat hızlarının artışı, transistördeki kaçak akımın artması, güç tüketiminin çoğalmasına ve ısınmaya yol açmaktadır. Intel'in yeni TRİ-GATE'i bu problemi çözebilir. Hafıza gecikmelerinden dolayı yüksek saat hızının avantajları yararlığını kaybetmektedir.Çünkü hafıza gelişimi, saat frekansı gelişiminden gerei kalmıştır. Bazı belli başlı uygulamalar için, geleneksel seri mimari işlemcilerin hızlanmasıyla verimliliğini yitirmektedir. Buradaki kazançtan kısılması, frekansın kazancının artmasına neden olabilir. Ek olarak sinyal iletimindeki direnç-kapasitör (RC) gecikmeleri işlemciler küçüldükçe, büyümektedir. Bu da yeni darboğazlar yaratmaktadır."

Sinyal üretimindeki RC gecikmeleri "saat hızı ve IPC: Geleneksel Mimari İçin Yolun Sonu" adlı kitapta belirtilmiştir. Burada anlatılan 2000-2014 arasında yıllık CPU gelişiminin maksimum %12.5 olacağıdır. Intel'in yeni işlemcilerinde görüldüğü gibi bu yavaşlama belirginleşmiştir. Fakat yine de Core2, Pentium 4'ten sonra epey kayda değer bir gelişme olarak görülmektedir.

Ram

1. anlamı Boyun eğen, kendini başkasının buyruğuna bırakan.
2. anlamı koç koç bukoç takımyıldızı mancınık şahmersu mengengemi mahmtoslaçarpvurçakdoldurmak sokzorla tıkmahmuz ile çarpmak.
3. anlamı koç. (eskiden kale kapılarını kırmakta kullanılan.... tokmak. şahmerdan. toslamak. şiddetle çarpmak. bastırmak.

Ram

Ram İngilizce anlamı ve tanımı

Ram anlamları

 1. (noun) Aries, the sign of the zodiac which the sun enters about the 21st of March.
 2. (noun) A heavy steel or iron beak attached to the prow of a steam war vessel for piercing or cutting down the vessel of an enemy; also, a vessel carrying such a beak.
 3. (noun) The plunger of a hydraulic press.
 4. (v. t.) To fill or compact by pounding or driving.
 5. (noun) In ancient warfare, a long beam suspended by slings in a framework, and used for battering the walls of cities; a battering-ram.
 6. (noun) The constellation Aries, which does not now, as formerly, occupy the sign of the same name.
 7. (noun) A hydraulic ram. See under Hydraulic.
 8. (noun) The male of the sheep and allied animals. In some parts of England a ram is called a tup.
 9. (v. t.) To butt or strike against; to drive a ram against or through; to thrust or drive with violence; to force in; to drive together; to cram; as, to ram an enemy's vessel; to ram piles, cartridges, etc.
 10. (noun) An engine of war used for butting or battering.
 11. (noun) The weight which strikes the blow, in a pile driver, steam hammer, stamp mill, or the like.

Ram tanım:

Kelime: ram
Söyleniş: 'ram
İşlev: noun
Kökeni: Middle English, from Old English ramm; akin to Old High German ram
1 a : a male sheep b capitalized : ARIES
2 a : BATTERING RAM b : a warship with a heavy beak at the prow for piercing an enemy ship
3 : any of various guided pieces for exerting pressure or for driving or forcing something by impact: as a : the plunger of a hydrostatic press or force pump b : the weight that strikes the blow in a pile driver

Ram ile eşanlamlı (synonym) kelimeler

Aries, Cram, Crash, Drive, Force, Jam, Pack, Pound, Tup, Wad,

Ram

İngilizce Ram kelimesinin İspanyolca karşılığı.
s. carnero, morueco v. atacar s. RAM, memoria de acceso aleatorio, memoria principal del ordenador

Ram

İngilizce Ram kelimesinin Fransızca karşılığı.
n. bélier; navire à éperon; piston, dame, demoiselle; mouton (de marteau) v. battre; tasser; fouler (sable); remplir, bourrer, fourrer; éperonner (Nautique); heurter, cogner n. RAM, mémoire vive, mémoire à accès direct, mémoire principale de l'ordinateur (Informatique)

Ram

İngilizce Ram kelimesinin Almanca karşılığı.
[RAM (Radar Absorbent Material) ] n. Widder; Schafbock; Rammbock v. rammen n. rammen; Widder; (Comput) RAM, Direktzugriffsspeicher, Hauptspeicher des Computers

Ram

İngilizce Ram kelimesinin İtalyanca karşılığı.
s. (Zool) ariete, montone; (Mar; mil) sperone, rostro; (Idr) pistone; ariete idraulico; (tecn) mazza battente; (Mecc) slittone v. ficcare, piantare, conficcare; stipare, pigiare; costipare, rullare; urtare contro, venire a collisione con, scontrarsi con; (fig) ficcare in testa, mettere bene in testa; (Artigl) calcare, spingere s. (inform) memoria d'accesso casuale, memoria principale del computer

Ram

İngilizce Ram kelimesinin Portekizce karşılığı.
s. carneiro (reprodutor); bate-estacas v. bater, golpear s. Memória de Acesso Aleatório, memória principal do computador

Ram

f. toslamak, çarpmak, vurmak, çakmak, doldurmak (silah), sokmak, zorla tıkmak, mahmuz ile çarpmak (gemi) i. koç [astr.], koç burcu [astr.], koç takımyıldızı [astr.] i. koç, mancınık, şahmerdan, su mengenesi, gemi mahmuzu

Ram

Fransızca Ram kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. Ram, male first name (Hebrew)

Ram

Almanca Ram kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. male first name (Hebrew)

Ram

İspanyolca Ram kelimesinin İngilizce karşılığı.
abbr. ram

Ram

Türkçe Ram kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. male sheep; battering ram, heavy device used to crush or force something (such as a locked door) v. break force or crush with a battering ram n. volatile computer memory that can be accessed in any order, memory that temporarily stores data which is currently in use, most common type of computer memory (Computers)

Ram

Flemenkçe Ram kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. tup, buck

Ram

İngilizce Ram kelimesinin Flemenkçe karşılığı.
npr. ram [iastr.]

Ram

n. male sheep; battering ram, heavy device used to crush or force something (such as a locked door) v. break force or crush with a battering ram n. volatile computer memory that can be accessed in any order, memory that temporarily stores data which is currently in use, most common type of computer memory (Computers)

Ram

Flemenkçe Ram kelimesinin Fransızca karşılığı.
(zoölogie) bélier (m)

Ram

boyun eğen, kendini başkasının buyruğuna bırakan.

Ram

(Farsça) Erkek ismi - İtaat eden, boyun eğen, kendisini başkasının emrine bırakan. -İki isimlerde kullanılır. Ramcan, Ramcanan gibi.

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.

Ram Resimleri

Ram
3 yıl önce

Rastgele erişimli hafıza (İng. İngilizce: Random Access Memory, RAM) mikroişlemcili sistemlerde kullanılan ve genellikle çalışma verilerini ve makine...

RAM, DRAM, RAM (Anlam ayrım), Yonga, Disk, Veri deposu
DVD-RAM
3 yıl önce

DVD-RAM 1996 yılında DVD Forum tarafından tanımlanan disk standardı. DVD-RAM ortamları, 1998'den bu yana bilgisayarlar, video kaydedici cihazlar ve kişisel...

Ram tankı
6 yıl önce

Ram Kanada tarafından tasarlanan ve II. Dünya Savaşı sırasında kullanılan, temelinde ABD yapımı M3 Tankı kullanılan kruvazör tank sınıfında zırhlı savaş...

RAM (anlam ayrımı)
6 yıl önce

RAM aşağıdaki anlamlara gelebilir: RAM: Rehberlik ve Araştırma Merkezleri RAM Füze (Rolling Airframe Missile). RAM Rastgele Erişimlí Hafıza (Random Access...

U Ram Choe
6 yıl önce

U-Ram Choe (d. 1970), Güney Koreli sanatçıdır. Choe çağdaş bir sanatçıdır kinetik bir heykel yapar. Dedesi bilim adamı olan Choe'nun anne ve babası heykeltıraştır...

RIM-116 Rolling Airframe Missile
6 yıl önce

RIM-116 RAM (Rolling Airframe Missile), gemilerin kendilerini korumaları için geliştirilmiş bir hava savunma sistemidir. Sistem Pasif telsiz frekransı...

RIM-116 Rolling Airframe Missile, ABD, Almanya, Askeriye, Kızılötesi, Süpersonik, Taslak, Raytheon, USS Bataan (LHD-5)
Ram Narayan
6 yıl önce

Ram Narayan (Hintçe: राम नारायण); (Sanskritçe:Rām Nārāyaṇ) (d. 25 Aralık 1927), Hindistan'da pandit denilen müzik ustası, Hint müziğinin yaylı enstrümanı...

Ram Baran Yadav
6 yıl önce

Ram Baran Yadav (Nepalce: रामवरण यादव), (d. 4 Şubat 1948), Nepal'in ilk devlet başkanıdır. 2008 yılının Temmuz ayında seçilerek ülkenin ilk devlet başkanı...