renk

Renk, ışığın değişik dalgaboylarının gözün retinasına ulaşması ile ortaya çıkan bir algılamadır. Bu algılama, ışığın maddeler üzerine çarpması ve kısmen soğurulup kısmen yansıması nedeniyle çeşitlilik gösterir ki bunlar renk tonu veya renk olarak adlandırılır.

RENK (türkçe) anlamı
1. Bulanık su
RENK (türkçe) anlamı
2. cisimler tarafından yansılanan ışığın gözde oluşturduğu duyum.
3. nitelik
RENK (türkçe) ingilizcesi
1. [Renk] adj. coloring
2. colouring [Brit.]
3. n. color
4. colour [Brit.]
5. complexion
6. coloring
7. colouring [Brit.]
8. tint
9. tincture
10. hue
11. flush
RENK (türkçe) fransızcası
1. couleur [la]
2. coloris [le]
3. face [la]
RENK (türkçe) almancası
1. n. Farbe
2. Färbung

Renk hakkında detaylı bilgi

RenkDalgaboyuFrekans
kırmızı~ 625-740 nm~ 480-405 THz
turuncu~ 590-625 nm~ 510-480 THz
sarı~ 565-590 nm~ 530-510 THz
yeşil ~ 500-565 nm~ 600-530 THz
camgöbeği ~ 485-500 nm~ 620-600 THz
mavi ~ 440-485 nm~ 680-620 THz
mor ~ 380-440 nm~ 790-680 THz


Renk, ışığın değişik dalgaboylarının gözün retinasına ulaşması ile ortaya çıkan bir algılamadır. Bu algılama, ışığın maddeler üzerine çarpması ve kısmen soğurulup kısmen yansıması nedeniyle çeşitlilik gösterir ki bunlar renk tonu veya renk olarak adlandırılır. Tüm dalga boyları birden aynı anda gözümüze ulaşırsa bunu beyaz, hiç ışık ulaşmazsa siyah olarak algılarız. İnsan gözü 380nm ile 780nm arasındaki dalgaboylarını algılayabilir, bu sebepten elektromanyetik spektrumun bu bölümüne görünen ışık denir. Renkler için genelde kulağımızla duyduğumuz ince ve kalın ses analojisi yapılsa da, ses algısının aksine aynı anda gelen ışık frekansları değişik kanallardan algılanamaz (başka bir deyişle göz frekans analizi yapamaz), dolayısıyla aynı anda ince ve kalın sesleri birbirine karıştırmadan duymamıza karşın gözümüz için bu 'çok seslilik' söz konusu olmadığından değişik ışık frekanslarının sadece kombinasyonlarını algılayabiliriz. Bu prensibi açıklamak veya pratik uygulamalarda kullanmak için çeşitli renk modelleri geliştirilmiştir.

Renk Modelleri

Renk modelleri toplamsal ve çıkarımsal renk sistemleri olarak iki ayrı prensibe dayanır. Toplamsal ile kastedilen değişik ışık frekanslarının birleşerek gözümüze ulaşmasıdır. Doğada ışığı sadece nesnelerden yansıdığı şekliyle gördüğümüzden pratik olarak gözlenmesi güçtür, ancak değişik renkteki ışık kaynaklarını bir duvar üzerine yansıtarak veya bilgisayar monitörlerinde olduğu gibi aynı noktadan değişik frekansta ayrı ışıklar yayarak gözlemlenebilir. Çıkarımsal sistemler ise ışık frekanslarının aynı anda toplanarak değil, birbirlerini engellemesi, filtre ettiği olaylarda gözlemlenir. Boya veya mürekkepleri karıştırmak için kullanılır.

 • RGB (Toplamsal - ışık karışımı)


RGB modelinde harfler R:'Red' (Kırmızı), G:'Green' (Yeşil), B:'Blue' (Mavi) anlamına gelir. Bu modelin temeli insanın göz retinasında bu renklere rastgelen ışık dalgaboyu sensörleridir. Bunların arasında kalan dalgaboylarında da bu üç sensörün herbiri değişik seviyelerde tepki verir ve bu tepki beyinde renk algısını yaratır. Örneğin gökkuşağının sarı olarak adlandırdığımız dalgaboyunda bir ışık gözümüze düştüğünde ağırlıklı olarak 'kırmızı' ve 'yeşil' sensörler uyarılır. Beynimizde bu kombinasyon 'sarı'ya dönüşür. Kırmızı ışık geldiğinde ise sadece 'kırmızı' sensörler uyarılır. Hem kırmızı hem yeşil hem de mavi ışığın aynı anda gelmesi ile tüm dalgaboylarının aynı anda gelmesi aynı etkiyi yaratır: beyaz ışık. Bu sebepten, bu üç renkte ışık kaynaklarımız varsa ve şiddetlerini de sönük ve parlak olarak ayarlayabiliyorsak, tüm renkleri elde etmemiz mümkündür.

 • Geleneksel (Çıkarımsal - boya karışımı)


Geleneksel olarak üç temel renkten söz edilir: Kırmızı, sarı ve mavi. Bunlar ressamların boyaları karıştırarak diğer renkleri elde etmekte kullandıkları boyaların renkleridir. Aslında bu, daha kesin bir yöntem olan ve bugün renkli baskıda yaygın olarak kullanılan CMY modelinin bir yaklaştırmasıdır.

 • CMY/CMYK (Çıkarımsal - boya karışımı)


CMY modelinde harfler C:'Cyan' (Camgöbeği, siyan), M:'Magenta' (Eflatun, macenta), Y:'Yellow' (Sarı) anlamına gelir ve bunların üçü boya veya mürekkep olarak karıştırıldığında siyah oluşur. CMY (veya temelde renkli mürekkeplerin daha pahalı olması ve üç renk karışımının pratikte tam siyahtan biraz daha soluk bir renk oluşturması nedenleriyle kullanılan siyah mürekkepli versiyonuyla CMYK) baskı tekniğinde beyaz elde etmek için boş kağıdın rengi kullanılır. Geleneksel boyalarda kullanılan kırmızı, magenta için; mavi de cyan için bir yaklaştırmadır.

 • CMY ile RGB'nin bağlantısı


Boyaları karıştırarak elde edilen renkler bir filtreleme işlemi olarak da görülebilir. Örneğin, sarı boya dediğimiz şey aslında tüm dalga boylarıyla yani beyaz ışıkla aydınlanan bir ortamda mavi ışığın filtrelenmesi, dolayısıyla kırmızı ve yeşil ışığın gözümüze aynı anda ulaşmasıdır. Kırmızıyı da filtre edip sadece yeşil ışığın gözümüze ulaşmasını istersek sarı boyayı cyan ile karıştırır, hem mavi hem kırmızı ışığı filtre eder, dolayısıyla yeşil renkte bir boya algılarız. RGB ve CMY arasındaki bağlantı şu şekilde özetlenebilir:

 • R (kırmızı ışık) + G (yeşil ışık) \to Y (sarı)


 • R (kırmızı ışık) + B (mavi ışık) \to M (macenta)


 • G (yeşil ışık) + B (mavi ışık) \to C (camgöbeği)


 • C (camgöbeği boya) + M (macenta boya) \to R+G+B (Beyaz Işık) - R (cam göbeği boyanın kırmızıyı filtre etmesi) - G (macenta boyanın yeşili filtre etmesi) \to B (mavi)


 • C (camgöbeği boya) + Y (sarı boya) \to R+G+B (Beyaz Işık) - R (cam göbeği boyanın kırmızıyı filtre etmesi) - B (sarı boyanın maviyi filtre etmesi) \to G (yeşil)


 • M (macenta boya) + Y (sarı boya) \to R+G+B (Beyaz Işık) - G (macenta boyanın yeşili filtre etmesi) - B (sarı boyanın maviyi filtre etmesi) \to R (kırmızı)

  Ayrıca bakınız

 • Web renkleri
 • Renkler

Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki renk maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesi kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.

Şarkı Sözleri

Şeyma Erdoğan tarafından söylenen renk adlı şarkının sözleri.

çok uzun boylu seviyorum onu
bir gülüşü dünyaya bedel
bu aşkın sonu yalan dolan oldu
çünkü senin yanında ister
çok uzun boylu seviyorum onu
bir bakışı dünyaya bedel
bu alemde bu evrende
herkes böyle bir aşk yaşamak ister
bu renk ona çok yakışıyor
giydiğinde beni aşık ediyor
sevdiğimi çok belli ettim
oda bunu bildiği için giyiyor
İlgili Konu Başlıkları Tümü

Renk Körlüğü

Belirli renkleri, kısmen veya tamâmen görememe, ayırt edememe, seçememe hastalıklarına verilen genel ad. Görme sinirlerinin yıpranmış olması veya gözün ağ tabakasının hastalanması sonucu meydana gelir. Doğuştan olması sık olduğu gibi, sonradan olma vak’alar da vardır. Renk ...

Rengârenk

''Rengârenk'', Sertab Erener'in sekizinci stüdyo albümüdür. Albümün prodüktörlüğünü Sertab Erener yapmıştır. Albümdeki düzenlemeler Mustafa Ceceli ve Erener'e aittir. 7 Haziran 2010 tarihinde piyasaya sürülen albümde 4 adet Soner Sarıkabadayı şarkısının yanı sıra ...

Renk Ayrımı

Renk Ayrımı (Color seperation): Basılacak orijinali kendisini oluşturan ana renklere ayırma işlemidir. Bu ana renkler: cyan, magenta, sarı ve siyahtır.

Renk Dengesi

Renk dengesi, fotoğrafçılıkta ve görüntü işlemede, kırmızı, mavi, yeşil gibi temel renklerin fotoğraf içerisindeki yoğunluklarının oranı ve bu oranın ayarlanmasıdır. Bu ayarlamada temel, nötral renkleri daha doğru biçimde kullanabilmektir. Bundan dolayı genellikle yapılan, ...

Renk Körü

Renk körlüğü bir canlının görme merkezinde özel bir pigment molekülünün bulunmaması veya gerektiğinden az bulunmasıdır. Bu eksiklik sonucunda çeşitli renklerin çevresindeki renkleri ayırt edemez.

Renk ölçeği

Renk ölçeği bir yıldızın, iki farklı tayf bölgesinde (iki farklı renkte) ölçülen parlaklıklarının farkı olarak tanımlanır. (Önceleri fotoğraf parlaklığı ile görsel parlaklık arasındaki fark olarak tanımlanmaktaydı). Örneğin,vB-V renk ölçeği “B” (yani mavi) tayf ...

Renk Sıcaklığı

Renk sıcaklığı, kaynağına yakın bir renk tonu üreten kara cismin sıcaklığıdır. Aydınlatma, fotoğrafçılık, görüntüleme, yayımcılık ve imalatta farklı amaçlarla kullanılmaktadır. Mutlak sıcaklık birimi olan kelvin cinsinden ifade edilmektedir.

RGB Renk Modeli

RGB renk modeli, İngilizcedeki 'Red' 'Green' 'Blue' (yani 'Kırmızı' 'Yeşil' 'Mavi') kelimelerinin baş harflerinden ismini alan bir renk sistemidir. En sık kullanılan renk modelidir.

Boyanın Renk Vermesi

Boya maddelerinin renk vermesi, boya moleküllerinin içindeki atomların düzeninden ileri gelir. Boyalarda asıl rengi...

CMYK Renk Modeli

CMYKey, baskıda dört temel işlem renginin kısaltmasıdır (Cyan, Magenta, Yellow, Key (black). Bu renkler tram yöntemi ile baskıda kullanılan renkleri oluştururlar.

Menekşe (renk)

Menekşe rengi, kırmızıya çalan mavi ve maviye çalan mor renklerine denir. Adını menekşe çiçeğinden alır. Menekşe renginin dalgaboyu 420-380 nanometre civarındadır.

Renk Yönetimi

Basım sektöründe kullanılan makine ve cihazlar farklı renkleri tanımlayabilmektedir. Örneğin monitörün gösterebileceği renk sayısı basılabilecek renk sayısından fazladır. Aynı zamanda cihazların renkleri oluşturma biçimleri de birbirinden farklıdır. Kameralar, tarayıcılar ...

Renk Alanı Resmi

Renk alanı resmi ('Color field painting', Clement Greenberg'ün sonradan kullandığı bir terim olarak Geç-resimsel soyutlama , 'Post-painterly abstraction'), 1950'lerde Mark Rothko, Barnett Newman ve Clyfford Still gibi soyut dışavurumcu ressamları tanımlamak için kullanılmıştır. ...

Turkuaz (renk)

Turkuaz,(Türk Yeşili) camgöbeği renginin hafifçe yeşil tonudur. Renk turkuaz taşının rengi sebebiyle bu ismi almıştır. Türk`ün Fransızca`daki karşılığı olan Turquoise`dan gelir.

X11 Renk Adları

X11 renk adları, HTML renk adlarına ek olarak, İnternet Explorer ve Mozilla Firefox gibi bazı web tarayıcıları tarafından tanımlanmış olan renk adlarıdır. Kimi tarayıcılar algılamasa da, modern tarayıcılar listedeki tüm renkleri destekler.