River Phoenix

My Own Private Idaho
My Own Private Idaho
]

River Phoenix (Doğum: 23 Ağustos 1970 - Ölüm: 31 Ekim 1993) Amerika doğumlu bir aktördür. Oynadığı başlıca filmler; Stand By Me ve My Own Private Idaho`dur.

Gençlik Yılları

Phoenix`in babası John Bottom ve annesi Arlyn Sharon Dunetz 1960ların sonunda Güney Amerika`da misyonerlik çalışmalarını yürütüyorlardı. Amerika dönüşte Phoenix soyadını aldılar ve oğulları River Phoenix, `` River Jude Bottom`` adıyla dünyaya geldi. Jude adı Beatles şarkısı olan "Hey Jude"dan geliyordu. 1974`te Teksas`ta kız kardeşi Rain Phoenix dünyaya geldi. Aile misyonerlik çalışmaları yüzünden her zaman yer değiştiriyordu. Meksika ve Porto Riko`ya taşındılar. Bu arada Joaquin Phoenix de doğdu. 4. kardeş ``Liberty Butterfly``ın doğduğu Venezuella`da parasızlıtan River daha 6 yaşındayken, kız kardeşi Rain ile sokaklarda gitar çalarak para kazanmaya çalışıyordu. Amerika`ya dönüşten sonra 1978`de ``Summer Joy`` adlı beşinci kardeş de dünyaya geldi. River`ın babasının geçirdiği bir rahatsızlıktan dolayı işi bırakması aileyi ekonomik olarak çökertti.

1979`de ailesi River`ı yapımcıların önüne çıkarttı. River orada şarkıalr söyledi. Yapımcıların dikkatini çekse de bir sonuç vermedi. Bu dönemlerde aklında müzisyenlik olan River Phoenix aktörlüğe de merak sardı. 1980`de yine kardeşi ile şarkı söylerken dikkat çekti ve "Real Kids" adlı bir TV şovuna kardeşi ile şarkı söylemek amacıyla çıktı. Program uzun sürmese de Phoenix dikkat çekti ve birçok dizide küçük roller aldı.

Aktörlük Yılları

1985`te ilk filmi olan Explorers`ta rol aldı. River`ın bu başarısı sayesinde diğer kardeşleri de dizilerde ve sinema filmlerinde yavaş yavaş boy gösteriyorlardı. 1986`da Stand By Me filminde oynadı. Stephen King`in The Body öyküsünden sinemaya uyarlanan film, 4 tane ergenlikte olan gencin bir ceset bulmak için geçirdikleri macerayı anlatıyordu. Yönetmen Rob Reiner, River Phoenix`e 4 çocuğun en olgunu ve o küçük çetenin lideri rolünü verdi. Film büyük bir başarı kazanırken River Phoenix`te eleştirmenler tarafından çok beğenildi ve artık bir şöhret oldu.

Little Nikita
Little Nikita
]

River ve ailesi, gelecek film için seneryoları çok dikkatli okuyorlardı. Birçok seneryo içinde The Mosquito Coast`u kabul ettiler ve bu film de 1986`da yayınladı. River filmde Harrison Ford ve ilk kız arkadaşı olan Martha Plimpton ile oynamıştı. Bu sırada kardeşleri Rain, Summer ve Leaf filmlerde oynamaya devam ediyordu.

Artık bir genç olan River Phoenix 1988`te A Night in the Life of Jimmy Reardon adlı filmde bir serseriyi oynayarak çocuk rollerinden ayrıldığını göstermişti. Film sırasında film müziğini yapmakla uğraşan River Phoenix müzikteki yeteneği ile de dikkat çekti ve kardeşi Rain ile birlikte Aleka`s Attic adlı bir müzik grubu kurdu.

Aynı yıl önceki filminin tam tersi olarak yeni filmi Little Nikita`da dürüst bir çocuğu oynadı. Rol arkadaşı Sidney Poitier ile iyi bir arkadaşlık kurdu. Poitier ona hep hayat hakkında nasihatlar veriyordu. Yine aynı yıl Running on Empty filminde sevgilisi Marthr Plimpton ile oynadı.

Bu yoğun film temposu arasında babası ile sürtüşmeler yaşıyordu ve baskı hissediyordu. Bu dönemlerde kendini müziğe verdi. 1989`da Harrison Ford`un küçüklüğü yani Indiana Jones`un küçüklüğü olarak Indiana Jones and the Last Crusade filminde kısa bir rol aldı. Filmden sonra grubu Aleka`s Attic ile bir turneye çıktı.

1989`da River, Running on Empty ile En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Oscar`ına aday gösterildi. Törene sevgilisi ve rol arkadaşı Plimpton ile gitti ancak ödülün sahibi olamadı. I Love You to Death filmi çekimleri sırasında da sevgilisinden ayrıldı. 1990`da yayınlanan filmden sonra Sue Solgot ile çıkmaya başladı, grubuna ağırlık verdi ve zamanını ailesiyle geçirdi.

Son Çalışmaları

1990 tarihli Dogfight`ta saçlarını kazımış ve artık gençlerin sevgilisi olmayacağını gösteren roller seçmeye başlamıştı. 1991`de en önemli filmi My Own Private Idaho`yu çekti. Gus Van Sant`ın yönettiği ve Keanu Reeves ile başrolünü paylaştığı bu filmde bir eşcinsel fahişe rolünde oynadı. Bu rolü kabul ettirmek için Gus Van Sant River`ın menejerlerinden habersiz gizlice River`a ulaşmışlardı. Yeni rollerde oynamak isteyen River da senaryoyu okuyup rolü kabul etmişti.

Bu filmden sonra Aleka`s Attic`in en büyük turnesine çıktı. Bir yandan da sıkı bir vejeteryan olduğu için hayvan hakları ile ilgili büyük çalışmalar yapıyor ve bağışta bulunuyordu. Aynı şekilde yağmur ormanlarının korunmasına da yardım ediyordu.

1992 tarihli büyük bütçeli Sneakers filminde dostu Sidney Poitier ile tekrar oynadı. Zaman sorunu yüzünden sevgilisi Sue Solgot`tan ayrılan River, aynı yıl The Thing Called Love filminin setinde rol arkadaşı Samantha Mantis`e aşık oldu ve bu ilişki River`ın ölümüne kadar devam etti. 1993`te yayınlanan filmden sonra Aleka`s Attic, son turnelerine çıktı ve stüdyoda şarkılar kaydetti ama bu şarkılar yarım halde kaldılar.

Babası daha önce de yaptığı gibi River Phoenix`i Hollywood`dan uzak tutmak istiyordu. River babasıyla anlaştı, daha önce anlaşma yaptığı iki filmden sonra babasıyla yaşamaya başlayacaktı. Dark Blood filminin çekimleri devam ediyordu, bir yandan da Interview With The Vampire filminde Tom Cruise, Brad Pitt ve Antonio Bandras ile oynayacaktı.

Ölümü

Dark Blood filminin setinden çıktıktan sonra kardeşleri Rain, Joauqin ve sevgilisi Samatha Mantis ile Johnny Depp`in sahip olduğu "The Viper Room" adlı bara gider. Saat 12`yi geçip 31 Ekim olduğunda River birden kusmaya ve nefes alamamaya başlar. Rai ve Samantha onu dışarıya çıkarır ve Jaoquin ambulans çağırır. Ancak saat gece 1:51`de River Phoenix hayatını kaybeder. Bir Aleka`s Attic T-Shirt`ü ile annesinin düzenlediği bir cenaze töreni ile toprağa verilir.

Bilgiler

 • Red Hot Chili Peppers üyeleri ile iyi arkadaştı, Flea onunla birlikte My Own Private Idaho`da oynamıştı. Ayrıca öldüğü zaman ambulansta yanındaydı. John Frusciante ile Height Down adlı bir şarkı söylemiştir. Ayrıca Smile from the streets you hold şarkısını da ona adamıştır. Grup, One Hot Minute albümünde Transcending şarkısını da ona adamışlardı. Aynı zamanda REM de Monster albümünü River Phoenix`e adamıştır.
 • Total Eclipse ve Safe Passage adlı iki film için başrol olarak düşünülüyordu.
 • Natalie Merchant kendisi hakkında River adlı bir şarkı yazmıştır. Milton Nascimento ve Nada Surf`un de River Phoenix adlı şarkıları vardır. Rufus Wainwright da ona Matinee Idol adlı bir şarkı yapmıştır.
 • Gus Van Sant`ın Even Cowgirls Get the Blues filmi ve oynayamadığı Interview With The Vampire filmleri River`a adanmıştır.
 • ``Never Odd Or Even`` adlı yayınlayamadığı bir albüm vardır.


Filmografi

Sinema Filmleri

 • Explorers (1985)
 • Stand By Me (1986)
 • The Mosquito Coast (1986)
 • A Night In The Life Of Jimmy Reardon (1988)
 • Little Nikita (1988)
 • Running On Empty (1988)
 • Indiana Jones And The Last Crusade (1989)
 • I Love You To Death (1990)
 • My Own Private Idaho (1991)
 • Dogfight (1991)
 • Sneakers (1992)
 • Dark Blood (1993)
 • The Thing Called Love (1993)
 • Even Cowgirls Get The Blues (1993)
 • Silent Tongue (1994)


Televizyon Programları

 • Seven Brides for Seven Brothers (1982)
 • Celebrity (1984)
 • Backwards: The Riddle of Dyslexia (1984)
 • It`s Your Move (1984)
 • Hotel (1984)
 • Robert Kennedy & His Times (1985)
 • Surviving (1985)
 • Family Ties (1985)
 • Circle of Violence: A Family Drama (1986)


Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.

River Phoenix Resimleri

Rain Phoenix
6 yıl önce

dolaşmaya başladılar. Rain de abisi River Phoenix ile gittiği yerlerde şarkılar söylüyordu. Abisi River Phoenix sinemada ünlenmeye başlayınca, ailesi...

Rain Phoenix, 1972, 21 Kasım, ABD, Even Cowgirls Get the Blues, Flea, Gus Van Sant, Keanu Reeves, Red Hot Chili Peppers, River Phoenix, Teksas
Joaquin Phoenix
3 yıl önce

1993 yılında aşırı dozda uyuşturucu nedeniyle genç yaşta ölen oyuncu River Phoenix'in kardeşidir. Ayrıca 2019 yılında çekilen ve başrolünü oynadığı Joker...

Aleka's Attic
6 yıl önce

Aleka's Attic aktör River Phoenix ve Rain Phoenix tarafından kurulmuş bir alternatif rock grubudur. Grup gitar ve vokalde River Phoenix, vokal ve perküsyonda...

Benim Güzel Idaho'm
6 yıl önce

güncel bir uyarlaması olan bu filmde başrolleri River Phoenix ve Keanu Reeves oynamaktadır. Mike (Phoenix) ve Scott (Reeves) sokaklarda yaşayan iki gençtir...

Benim Güzel Idaho`m, 18 Ekim, 1991, A.B.D, Dram, Flea, Gus Van Sant, IMDb, Keanu Reeves, River Phoenix, Udo Kier
Boşu boşuna
3 yıl önce

filmdir. Başrollerde River Phoenix, Judd Hirsch, Christine Lahti ve Martha Plimpton'ın bulunduğu film "En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu" (Phoenix) ve "En İyi Orijinal...

Boşu Boşuna, 1988, 9 Eylül, A.B.D, Dram, IMDb, River Phoenix, Warner Bros., Sidney Lumet, Martha Plimpton, Christine Lahti
Sessiz Dil
6 yıl önce

filmin başrollerinde Richard Harris, River Phoenix, Shelia Tousey ve Alan Bates bulunmaktadır. Film River Phoenix'in yayınlanan son filmi olmuştur. Film...

Sessiz Dil, 1994, 1 Şubat, ABD, IMDb, Richard Harris, River Phoenix, Sam Shepard, Western, Belbo Films, Alan Bates
Ölümüne Sevmek
6 yıl önce

filmidir. Filmin başrollerinde William Hurt, Kevin Kline, Tracey Ullmann, River Phoenix ve Keanu Reeves oynamaktadır. Bir pizza dükkânı sahibi Joey Boca (Kline)...

í–lümüne Sevmek, 1990, 6 Nisan, ABD, Benim Güzel Idaho`m, IMDb, Joan Plowright, Keanu Reeves, Komedi, Macera, Pennsylvania
Uzun Bir Gece (film, 1988)
6 yıl önce

yönetilen bu filmin başrolünden River Phoenix, Ann Magnuson, Meredith Salenger başrolde oynamaktadır. Jimmy Reardon (Phoenix) bir lise öğrencisidir. Mezun...