Salerno

Kısaca: Salerno (Latince: ''Salernum''), İtalya'nın güney kesiminde, Campania yönetim bölgesine bağlı ayni ismi tasiyan Salerno ili merkezi kent. Napoli'nin güneydoğusunda, Salerno Körfezi'nin (''golfo'') kuzey kıyısında ve Irno Nehri ağzının batısında yer alır. ...devamı ☟

Salerno
Salerno

Salerno Haritası

Salerno (Latince: Salernum), İtalya'nın güney kesiminde, Campania yönetim bölgesine bağlı ayni ismi tasiyan Salerno ili merkezi kent. Napoli'nin güneydoğusunda, Salerno Körfezi'nin (golfo) kuzey kıyısında ve Irno Nehri ağzının batısında yer alır. Tarihçe Bir Roma kolonisi olarak MÖ 197'de kuruldu. MS 646'da Benevento Düklüğü'nün bir parçası, 839'da da bağımsız bir Lombard prensliğinin başkenti oldu. Roberto Guiscardo'nun fethiyle Normanların yönetimine girdikten sonra 1194'te Hohenstaufen kuvvetlerince yağmalandı. Fransızlara karşı girişilen Sicilya Vesperum Ayaklanması'nın (1282) kahramanı Salernolu Giovanni da Procida, limanını genişleterek yeniden canlanmasını sağladı. 1419'da Colonna ailesinin eline geçti; bir süre Orsini ve Sanseverino ailelerinin elinde kaldıktan sonra Napoli Krallığı'na bağlandı. Salerno'nun tarihsel önemi, Avrupa'nın ilk tıp okulunun merkezi olmasından gelir. Ün kazandığı 11. ve 12. yüzyıllarda Avrupa, Asya ve Kuzey Afrika'dan öğrencilerin akın ettiği okul, günümüzde de öğretimini sürdürmektedir. Salerno kıyıları II. Dünya Savaşı sırasında Müttefik çıkarma kuvvetleri ile Almanlar arasında zorlu bir çarpışmaya (8-18 Eylül 1943) sahne olduğundan, eski piskoposluk kentinin bazı kesimleri büyük zarar görmüştür. Müttefikler'in Güney İtalya'ya yaptıkları üç çıkarmanın en önemlisi 9 Eylül 1943'te Salerno koyunda gerçekleşti. General Mark Wayne Clark'ın komutasındaki V. Amerikan ordusu (bu arada bir de İngiliz kolordusu) Montecorvino, ardından da Napoli Havaalanı ele geçirildikten sonra Calabria'dan ilerleyen Bernard Montgomery'nin birlikleriyle birleşti. Yine savaş sırasında geçici bir süre için İtalya'nın başkenti oldu. Önemli yerler Lombard döneminden kalma yapılar arasında bir şatonun yıkıntıları, bir kale kapısı ve bir sarayın kalıntıları sayılabilir. Kentin başlıca anıtı 1076-85 arasında Roberto Guiscardo tarafından yeniden inşa edilen San Matteo Katedrali'dir (845). Efsaneye göre cesedi 10. yüzyılda Salerno'ya getirilen Aziz Matta'nın mezarı, katedralin altındadır. Yapımına 1080'e doğru başlanan, ama XVII. yy'ın başında yeniden elden geçirilen dev tapınağın önünde, XII. yy'da yapılmış geniş bir atrium bulunur. İki vaiz kürsüsü ve çok renkli oymalı, kakmalı tunçtan büyük şamdan; 1099'da yapılmış tunç kapılar. Katedral müzesi (XII. yy'da fildişinden yapılmış sunak) ve il müzesi (arkeoloji).

Ekonomi

İşlek bir liman ve demiryolu kavşağı olan kentte gıda maddeleri, yapı malzemeleri, dokuma, makine aksamı, seramik ve işlenmiş demir üretilir. Buna rağmen şehirdeki yaygın ekonomik faaliyet turizmdir.

Kardeş şehirler

Salerno şu kentlerle kardeş şehir bağlantısı kurmuştur: * *

Resimler

Salerno

İtalyanca Salerno kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. Salerno, city and province in Campania

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.