Salihli

Manisa iline bağlı bir ilçe. Yüzölçümü 1.06 kilometrekare, nüfusu 77.464 tür. İlçe yüzeyi Gediz ve Alaşehir akarsularının geniş vadilerinden ve bu vadilerin genişleyerek ova halini alan geniş aluvyal...

Manisa iline bağlı bir ilçe. Yüzölçümü 1.06 kilometrekare, nüfusu 77.464 tür. İlçe yüzeyi Gediz ve Alaşehir akarsularının geniş vadilerinden ve bu vadilerin genişleyerek ova halini alan geniş aluvyal alanlarından ibarettir. Geniş ölçüde tahıl ekimi yapılmaktadır. Susam, pamuk ekimi, hayvancılık halkın başlıca geçim kaynaklarıdır. İlçenin merkezi 24.109 nüfuslu Salihli kasabasıdır.

Ege Bölgesi’nde, Manisa İli’ne bağlı bir ilçe olan Salihli, doğusunda Kula ve Alaşehir, Kuzeyinde Demirci, Gördes ve Akhisar, batısında Turgutlu, güneyinde Ödemiş ilçeleri ile çevrilidir. Manisa’nın güney kesiminde yer alan ilçenin kuzey, kuzeydoğu ve güneyi dağlarla çevrilidir. İlçe, güneyinde Bozdağlar Silsilesi, (2.157 m.), kuzeyinde Gediz Ovası ile kaplı olup, ovanın kuzeyinde Dibek Dağları(1.120m.),Kuzeydoğusunda Üşümüş Dağları (1.085 m.) bulunmaktadır.

İlçe topraklarını Alaşehir, Gümüş, Kurşunlu ve Sart Çayları sulamakta olup, Gediz Nehrine karışarak İzmir’den Ege Denizi’ne dökülür.

Gediz Nehri üzerinde Demir Köprü Barajı bulunmaktadır. Barajdan sulama, taşkından korunma, enerji ve balıkçılık yönünden faydalanılmaktadır. Manisa’ya 72 km. uzaklıktadır. Deniz seviyesinden 125 m.yükseklite olan ilçenin yüzölçümü 1.302 km2, 2000 Yılı Nüfus sayım sonuçlarına göre; toplam nüfusu 83.137’dir. İlçenin ekonomisi tarım, hayvancılık, ticaret ve sanayie dayalıdır. Yetiştirlen başlıca ürünler; buğday, arpa, pamuk, tütün, mısır, üzüm, ceviz, elma, kayısı, şeftali, kiraz, zeytindir. Manisa’nın en çok çekirdeksiz kuru üzüm üreten ve ihraç eden ilçesidir.Marmara ve Demirköprü Baraj göllerinde ise balık üretilmektedir. Hayvancılıkta ise küçük ve büyükbaş hayvan besiciliği yapılmaktadır.

İlçedeki başlıca sanayii kuruluşları ise; Salihli Palamut ve Valeks İşletmesi başta olmak üzere, tarım alet ve makineleri, salça ve çırçır fabrikalarıdır . İlçe topraklarında altın ve uranyum içeren cevher yatakları vardır. Ayrıca madensuyu kaynakları bulunmaktadır.

Haritası

salihli koordinatları: 38.481200, 28.139100

Diğer anlamları

salihli

Manisa iline bağlı ilçelerden biri.


İlgili konuları ara


Görüşler

 • misafir Avatar
  misafir - 4 yıl önce
  çok güzel biryer salihli seni seviyorum

 • misafir Avatar
  misafir - 4 yıl önce
  salıhlı benım memleketım ya bu kadar başka ne olabılır kı senı sevıyorum salıhlı her ne kadar senden cok uzakta olsamda bu yeter benım sana sevgım bıtmez

 • misafir Avatar
  misafir - 4 yıl önce
  burdan bakıpta seviyorum seni toprağım benim ...havası suyu...burnaumda tüter..liseli

 • misafir Avatar
  misafir - 4 yıl önce
  gerçekten çook güzel bi yer anlatılmaz gidilir görülür

 • misafir Avatar
  misafir - 4 yıl önce
  Ben Akaralıyım salihliyi bir defa ve senin sayende gördüm G.G.T çook begendim her izmire gidiş ve dönüşümde salihliye ugramadan geçmicem artık bende Ankara salihliyim.

 • misafir Avatar
  misafir - 4 yıl önce
  Güzel Salihli seni görünce hayran kaldım.Sanki her an karşıma masmavi bi deniz cıkıcakmış hissine kapıldım.Palmiye ağaçların,geniş modern caddelerin,çağdaş görüntünle çok etkilendim.Bence ankara izmir hattından gecen herkes salihliye uğramadan geçmemeli.

 • misafir Avatar
  misafir - 4 yıl önce
  salihlim güzel memleketim senden uzak kalınca anlaşılıyo kıymetin

 • misafir Avatar
  misafir - 4 yıl önce
  sözde degil özde güzel memleketim salihlim .

 • misafir Avatar
  misafir - 4 yıl önce
  evet volkan orhan seninle birlikte salihliye gidecektik hayallerimiz vardı olmadı aşkım sen herşeyi benden biliyorsun ama gerçeği bilmediğinden suçlu benim arkadaş kurbanı yani kübranın darbesini yedim olmadı sevgilim dilerim birgün karşılaşırız salihlide bekle beni salihli sevgili m orada bende geleceğim elbet volkanım kendine ii bak kendini bana sakla

 • misafir Avatar
  misafir - 4 yıl önce
  ben trabzonlu bir sülalenin mensubuyum trabzondan ayrılmaya kara verdim türkiyede gezindim gördüğüm en güzel yerlerden salihliye yerleşmeye kara kıldım. İnşallah gidip arazi alıp salihliye yerleşeceğim.

Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Salihli
salihli