Samandağ

Samandağ, Türkiye'nin güneyinde, Hatay İlinin ilçelerinden biridir. Asi Nehri'nin Akdeniz'e döküldüğü noktada oluşmuş deltada kuruludur. Bağlı belediye sayısı 13, köy sayısı 31; ilçe merkezi nüfusu (2000 yılı sayımı) 34.

Samandağ, Türkiye'nin güneyinde, Hatay İlinin ilçelerinden biridir. Asi Nehri'nin Akdeniz'e döküldüğü noktada oluşmuş deltada kuruludur. Bağlı belediye sayısı 13, köy sayısı 31; ilçe merkezi nüfusu (2000 yılı sayımı) 34.641, bağlı belde ve köylerle birlikte nüfusu 106.754'tür.(kaynak→ http://www.hatay.gov.tr/)

Samandağ'ın eski adı, Seleucia'dır (Selefkiye). Makedonyalı Büyük İskender'in fetihlerinden sonra, İskender'in komutanlarından biri olan Seleucus Nicator tarafından kurulmuştur (M.Ö.300 civarı) ve adını ondan alır. İskender'in ölümünden hemen sonra imparatorluğu parçalara ayrılmış ve haleflerden biri Selevkos İmparatorluğu olmuştur. Ancak bu imparatorluğun topraklarında birçok "Seleucia" kurulmuştu (Birisi bugün Mersin'in ilçesi olan Silifke, bir diğeri Mezopotamya'da Dicle Nehri kıyısındaki bir diğer Seleucia). Seleucia, Helenistik dönemde Antakya'nın Akdeniz'e açılan çok önemli bir limanı haline geldi. Sonraki dönemlerde, gerek Hıristiyanlığın yayılmasında gerek 11.yüzyılda başlayan Haçlı Seferleri'nde Filistin ve Kudüs'e giden yolda bir aktarma limanı olarak kullanıldı. Seleucia'nın kalıntıları bugün Samandağ'a birkaç kilometre uzaklıkta deniz kıyısındaki Çevlik mevkiindedir. Uzunluğu 1 kilometreden fazla olan ünlü Titus Tüneli de buradadır.

Samandağ'ın bir diğer adı da halen kullanılmakta olan Arapça Süveydiye'dir. Günümüzde balıkçılık ve yoğun şekilde tarım yapılan bir ilçedir. Akdeniz kıyısında, Çevlik mevkiinden başlayan güneye doğru uzanan kumsalı oldukça uzundur. İlçe, Antakya'ya ve Yayladağı'na asfalt yollarla bağlantılıdır.

Ayrıca bakılabilir: Livius.org - Seleucia hakkında

Kaynaklar

Vikipedi

Diğer anlamları

Samandağ

Hatay iline bağlı ilçelerden biri.


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Samandağ
Samandağ